REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
9
Lietuvos policijos atašė Jungtinėje Karalystėje Linas Pernavas (nuotr. asmeninio albumo („Facebook“)

Lietuvių bendruomenė Jungtinėje Karalystėje yra bene didžiausia lyginant su kitomis užsienio valstybėmis. Tad nieko keisto, kad kartas nuo karto pasitaiko pranešimų apie tautiečių padarytus nusikaltimus šioje šalyje.

9

Lietuvių bendruomenė Jungtinėje Karalystėje yra bene didžiausia lyginant su kitomis užsienio valstybėmis. Tad nieko keisto, kad kartas nuo karto pasitaiko pranešimų apie tautiečių padarytus nusikaltimus šioje šalyje.

REKLAMA

Vis dėlto, situacija nėra tokia dramatiška. Apie tai plačiau papasakojo jau daugiau kaip 1,5 metų Lietuvos policijos atašė Jungtinėje Karalystėje pareigas užimantis Linas Pernavas.

Anot buvusio Lietuvos policijos generalinio komisaro, britų pareigūnai neturi jokio išankstinio nusistatymo dėl lietuvių nusikaltimų Jungtinėje Karalystėje. Ypač įvertinant tai, kiek daug lietuvių gyvena šioje šalyje.

Papasakokite apie pačią pradžią. Kaip įsikūrėte?

Man tokie iššūkiai patinka, kai gali daryti kažką naujo. Galiu pasakyti, kad nuo pat pradžių viskas patiko. Žinoma, atvykau čia 2020-ųjų pradžioje, todėl dideliu iššūkiu tapo susidariusi situacija dėl pandemijos. Turėjau du mėnesius įsikūrimui, būsto susiradimui. Tada sutarčių sudarymas, kabinetas, ryšių užmezgimas. Dėl pandemijos buvo sudėtinga užmegzti ir palaikyti kontaktus nuotoliniu būdu. Skambini, rašai, o tas žmogus tavęs akyse nėra matęs. Tad reikėjo įdėti daugiau pastangų nei būtų tekę įprastomis aplinkybėmis.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip sekėsi užmegzti ryšį su lietuvių bendruomenėmis?

Atvykęs čia išsikėliau uždavinį bendrauti su lietuvių bendruomenėmis, dalyvauti jų organizuojamuose renginiuose. Tiesa, dėl tos pačios situacijos tų renginių daug nebuvo, bet susibendrauti tas netrukdė. Būdamas Lietuvos policijos generaliniu komisaru daug bendravau su žmonėmis, tačiau čia tą daryti tenka ne ką mažiau. Juolab, kad vadovaujantis jų pateikta informacija ir nusikaltėlius sulaikome.

REKLAMA

Kas nustebino bendraujant su tautiečiais?

Niekada nesusidarau išankstinės nuomonės apie kažką. Didžioji dalis lietuvių Jungtinėje Karalystėje yra dirbantys, besimokantys bei sąžiningai gyvenantys. Tačiau, žinoma, kaip ir visur, taip ir čia yra išimčių, kurie nepaiso įstatymų.

Man patinka, kad lietuvių bendruomenė rodo norą padėti vieni kitiems. Sulaukiu užklausų iš Lietuvos, kad kažkas neprisiskambina, negali susisiekti su čia gyvenančiu giminaičiu. Stengiuosi padėti ir matau, kad yra grįžtamasis ryšys.

Koks yra britų požiūris į lietuvių daromus nusikaltimus jų šalyje? Kokie nusikaltimai dominuoja?

REKLAMA
REKLAMA

Situacija panaši kaip ir visur – smurtas artimoje aplinkoje, girtas prie vairo. Nusikaltimai ir pažeidimai nelabai kuo skiriasi čia ir Lietuvoje. Tiesa, mano darbas koncentruotis į sunkius nusikaltimus.

Galiu drąsiai teigti, kad britų pareigūnai nėra nusistatę taip, kad lietuviai yra nusikaltėliai. Nesame kažkuo išskirtiniai, tikrai yra „geresnių“. Nesu girdėjęs nė karto, kad lietuviai kažkaip išsiskirtų. Britų pareigūnai supranta, kad lietuvių šalyje yra daug ir visokių asmenų pasitaikyti gali.

Lietuvos policijos vado kėdę iškeitėte į policijos atašė Jungtinėje Karalystėje. Kokius esminius darbo skirtumus paminėtumėte?

Be abejo, tai yra du labai skirtingi darbai. Anksčiau teko vadovauti vienai iš didžiausių organizacijų Lietuvoje. Tiesa, būnant policijos generaliniu komisaru, kai kas tampa tarsi rutina. O čia viskas yra nauja ir nėra, ko paklausti, kilus neaiškumams, tenka pačiam suktis iš situacijos. Vadovaujamą darbą pradėjau dirbti nuo 1997 m. ir pavaldinių skaičius su metais vis augo ir augo, o dabar turiu tik vieną pavaldinį – patį save. Tiesa, išskirčiau, kad dabartiniame darbe yra mažesnis psichologinis spaudimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Palyginkite policijos darbo specifiką Lietuvoje ir Jungtinėje Karalystėje. Kokios problemos aktualios vienur ir kitur?

Pasakysiu taip, kad problemos panašios. Iš esmės net tos pačios. Čia taip pat kalbama apie atlyginimus, aprūpinimą, darbo krūvį, apie COVID situacijos suvaldymą. Negalėčiau kažko išskirti.

Gal tik paminėsiu, kad Lietuvos policija yra centralizuota sistema. O čia viskas suskirstyta regionais. Teritoriniuose padaliniuose skiriasi praktikos. Kas Jungtinėje Karalystėje veikia gerai, tai ką mes irgi darome ir reikėtų dar labiau akcentuoti – prioritetų išskyrimas.

Turi būti supratimas, kad neįmanoma padaryti visko gerai. Visų nusikaltimų objektyviai neišskirsi. Britai kitaip gyvena, jie turi tam tikrus prioritetus. Jie aiškiai pasako, kam skirs didesnį dėmesį. Pradžioje gali atrodyti keista, bet tai pasiteisina.

REKLAMA

Lyginant pareigūnus, tai pagal aprūpinimą tikrai niekuo nenusileidžiame, o kai kur ir lenkiame britus. Elektrošoką pas mus turi kiekvienas pareigūnas, o čia – tikrai ne. Didžioji dalis pareigūnų čia nesinešioja ginklų, tik tie, kurie dirba specialiuose padaliniuose.

Kaip Jungtinę Karalystę paveikė koronaviruso situacija? Į ką atkreipėte dėmesį?

Jungtinėje Karalystėje buvo viskas daroma šiek tiek kitaip. Karantiną ši šalis paskelbė viena iš paskutiniųjų. Priemonės pradėtos taikyti gerokai vėliau ir situacija su susirgimais buvo prasta. Buvo parengtas planas dėl išėjimo iš karantino ir jo laikomasi. Gal didžiausias skirtumas tas, kad didžioji dalis žmonių Jungtinėje Karalystėje yra pasiskiepiję. Berods čia paskiepyta daugiau kaip 70 proc. žmonių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų