REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

„Vieningosios Rusijos” laimėtus Rusijos parlamento rinkimus užsienio šalių stebėtojai pavadino nesąžiningais ir neatitinkančiais demokratiškų rinkimų standartų. Lietuvos atstovas teigia, jog rinkimai buvo laisvi, bet negarbingi.

REKLAMA
REKLAMA

„Sekmadienio rinkimai buvo nesąžiningi ir neatitiko daugelio ESBO ir Europos tarybos demokratiškiems rinkimams keliamų reikalavimų ir standartų.“, - teigia nepriklausomi rinkimų stebėtojai.

REKLAMA

Tokį pareiškimą pirmadienį Maskvoje paskelbė bendra Europos ir saugumo bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) ir Europos tarybos stebėtojų grupė

Pranešime teigiama, jog rinkimai vyko „atmosferoje, kuri stipriai varžė politinę konkurenciją“. Išskirtinis žiniasklaidos dėmesys valdančiajai partijai sudarė nevienodas sąlygas visiems rinkimų dalyviams.

Vietoje planuoto didelio ESBO atstovų būrio į Rusiją atvyko vos keli parlamentinės asamblėjos nariai. ESBO atsisakė siųsti savo delegatus po to, kai Kremlius paskelbė ribosiąs užsienio stebėtojų skaičių. 100 tūkst. Rusijos rinkimų apylinkių stebėjo tik 330 nepriklausomų užsienio atstovų.

REKLAMA
REKLAMA

Suskaičiavus 98 procentus visų Rusijos rinkėjų balsų, nugalėtojas jokių abejonių nekelia – juo tapo prezidento Vladimiro Putino „Vieningosios Rusijos“ partija, gavusi 64,1 proc. visų balsų. Antroje vietoje žengia Genadijaus Ziuganovo vadovaujami komunistai, turintys savo sąskaitoje 11,6 proc. balsų. Treti – liberalai demokratai su kontraversiškuoju šovinistu Vladimiru Žirinovskiu priešakyje (8,2 proc. balsų), ketvirta liko Sergejaus Mironovo „Teisingoji Rusija“ (7,8 proc.) – kita V. Putiną remianti partija.

E. Vareikis: rinkimai laisvi, bet negarbingi

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Rusijos parlamento rinkimus stebėjęs Tėvynės sąjungos partijos atstovas Egidijus Vareikis teigė pastebėjęs daug smulkių techninių pažeidimų, tačiau stambių klastočių nematęs, praneša „Žinių radijas“.

„Rinkimai buvo laisvi, bet negarbingi. Laisvi, nes žmogus balsavimo kabinoje turėjo laisvę žymėt, kaip jam atrodo. Bet prieš rinkimus viskas vyko taip, kad būtinai laimėtų tik viena partija“, - teigė E. Vareikis.

Lietuvos Socialdemokratų pozicija yra panaši. Partija neketina daryti oficialių pareiškimų, manydama, kad rinkimai yra Rusijos vidaus reikalas.

REKLAMA

„Tenka apgailestauti, kad partija „Vieningoji Rusija“, jausdama sėkmingą savo žygiavimą rinkimuose, atsisakė viešų debatų su kitomis politinėmis partijomis. Tai nestiprina net ir laimėjusios partijos pozicijų, nei Rusijos demokratijos, nei valdančiosios partijos nepuošia“, - „Žinių radijui“ teigė socialdemokratė Irena Šiaulienė.

V. Adamkus: tai – žingsnis atgal

Rusijos Valstybės Dūmos rinkimus kritiškai įvertino ir Lietuvos prezidentas Valdas Adamkus. Jis apgailestavo, jog jie nebuvo demokratiški.

Kita vertus, rinkimų rezultatai jo nenustebino.

„Esu nenustebęs, pasaulis irgi nenustebintas. Rusijos žmonės pasirinko, Dieve jiems padėk. O iš tarptautinės politikos požiūrio, galiu tik apgailestauti, kad visi ženklai rodo, jog Rusija, vietoj to, kad žengtų į priekį, pasinaudojusi demokratinėmis privilegijomis, principais, mano vertinimu, žengia žingsnį atgal“, - žurnalistams pirmadienį sakė V.Adamkus.

REKLAMA

JAV pareikalavo tirti pažeidimus

Sulaukus pirmųjų nepriklausomų vertinimų, JAV iškart pareikalavo, jog Rusija ištirtų galimus rinkimų pažeidimus.

„Išankstinėse ataskaitose yra tvirtinimų apie pažeidimus rinkimų dieną. Mes reikalaujame, jog Rusijos valdžia tirtų šiuos įtarimus“, - pirmadienį teigė Baltųjų rūmų nacionalinės saugumo tarybos atstovas Gordonas Johndroe.

Praeitą savaitę JAV sukritikavus Kremlių dėl opozicijos judėjimų išvaikymo ir jų lyderių suėmimo, V. Putinas atšovė, jog Vakarai nekištų savo „snarglinų nosių“ į Rusijos vidaus reikalus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dūmoje opozicijai vietos neatsirado

Preliminariais duomenimis, „Vieningoji Rusija“ Dūmoje turės 311, komunistai – 53, liberaldemokratai – 42, „Teisingoji Rusija“ – 39 parlamentarų vietas.

Norint patekti į Dūmą, reikėjo įveikti 7 proc. rinkėjų balsų ribą, ko padaryti nepavyko nė vienai aiškiai priešišką Kremliui poziciją užimančių politinių jėgų. Agrarinė partija surinko 2,4 proc., liberalioji „Jabloko“ partija – 1,6 proc., „Pilietinė jėga“ – 1,1 proc., Boriso Nemcovo Dešiniųjų jėgų sąjunga – 1 proc., „Rusijos patriotai“ – 0,9 proc., Socialinio teisingumo partija – 0,2 proc., Rusijos demokratinė partija – vos 0,1 proc. rinkėjų balsų.

REKLAMA

Opozicijos lyderis, buvęs šachmatų pasaulio čempionas Garis Kasparovas, pasirodęs rinkimų apylinkėje, demonstratyviai sugadino savo biuletenį. Vos prieš kelias dienas jis buvo paleistas iš kalėjimo, kur praleido 5 paras dėl nesankcionuotos protesto akcijos organizavimo bei pasipriešinimo milicijos pareigūnams.

Netgi komunistų vadovas G. Ziuganovas, vos pasibaigus rinkimams, pareiškė Centrinei rinkimų komisijai protestą dėl užfiksuotų rinkimų pažeidimų bei pareikalavo balsų perskaičiavimo. Jo teigimu, balsavimo rezultatai buvo nustatyti iš anksto.

REKLAMA

Dėl V. Putino ateities - vis dar nežinia

„Vieningosios Rusijos“ lyderis Borisas Gryzlovas netrukus po pirmųjų rezultatų paskelbimo skubėjo užtikrinti, kad absoliučią balsų daugumą naujojoje Dūmoje užsitikrinusi proprezidentinė partija neketina keisti konstitucijos ir tokiu būdu atverti V. Putinui kelią į trečiąją prezidento kadenciją, pirmadienį rašo „Frankfurter Allgemeiner Zeitung“.

Prieš rinkimus niekas neabejojo, kad rinkimus laimės „Vieningoji Rusija“, mobilizavusi savo naudai ir valstybės mechanizmus. Partijos rinkiminio sąrašo viršūnėje figūruoja pati Kremliaus galva V. Putinas. Tai reiškia, kad, net kitų metų pradžioje pasitraukęs iš prezidento posto, jis turėtų išlaikyti milžinišką įtaką Rusijos politinėje erdvėje. Spalį V. Putinas buvo užsiminęs, jog baigęs antrąją prezidento kadenciją, galėtų užimti ministrų kabineto vadovo postą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaukaziečiai persistengė

Centrinės rinkimų komisijos duomenimis, iki 18 val. Maskvos laiku savo balsą jau buvo atidavę 59 proc. visų rinkėjų. Kai kuriose Rusijos Federacijos autonomijose vietinės valdžios institucijos akivaizdžiai persistengė – štai Ingušijoje, kaip pranešama, dalyvavo apie 98 proc., o Čečėnijoje – net 99 proc. visų rinkimų teisę turinčių asmenų, skelbia vokiečių „Sueddeutsche Zeitung“.

Oficialūs rinkimų duomenys bus paskelbti tik gruodžio 7-8 dienomis, pranešė Rusijos Centrinė rinkimų komisija.

2003 metais vykstant Dūmos rinkimams, iš viso prie balsadėžių teatėjo 55,75 proc. rinkėjų. Tąkart „Vieningoji Rusija“ susilaukė gerokai mažesnio palaikymo – „vos“ 37,57 proc. balsų, tuo tarpu komunistams teko 12,61, liberaldemokratams – 11,45, rinkiminiam blokui „Tėvynė“ – 9,02 proc.

REKLAMA

Pažeidimai – visoje šalyje

Rinkimams artėjant prie pabaigos, buvo girdėti vis daugiau skundų apie rinkimų proceso taisyklių pažeidimus. Kaip informuoja portalas „Newsru.com“, pažeidimai fiksuojami visoje šalyje. Tarp populiariausių nusižengimų – rinkimų slaptumo pažeidimai, neleistina agitacija, rinkėjų papirkinėjimas.

Vien „Jabloko“ partija pateikė apie 70 skundų dėl pažeidimų. Tarkime, Ufoje buvo užfiksuota, piliečių prie rinkiminės apylinkės laukė autobusas. Biuletenius pasiėmę rinkėjai, neskubėdavo jų įmesti į urną, o visų pirma grįždavo į autobusą ir ten pasikonsultuodavo, kaip „teisingai“ balsuoti. Centrinės rinkimų komisijos teigimu, daugelyje vietovių užfiksuoti masinio balsavimo atvejai – į urną iškart buvo metama po 15-20 biuletenių.

REKLAMA

Krasnojarsko regione buvo pastebėtas rinkiminio biuletenio pavyzdys, kuriame akivaizdžiai parodyta, kaip balsuoti prieš „Vieningosios Rusijos“ partiją. „Dešiniųjų jėgų sąjungos“ atstovai ironiškai tvirtino, kad pažeidimų tiek daug, kad vien apie nusižengimus Sankt Peterburge galima išleisti visą knygą.

Apie didelę dalį rinkimų pažeidimų praneša patys piliečiai, skambindami specialiai įsteigta karštąja linija. Vien į šią liniją, kurioje dirba 200 operatorių, pranešta apie daugiau nei 2 tūkst. nusižengimų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų