REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Mirčių Lietuvoje daugėja. Per lapkritį Lietuvoje mirė 40 procentų daugiau žmonių nei pernai per tą patį laikotarpį. Mokslininkai tvirtina, kad šie skaičiai toli gražu ne riba, mat mirštančiųjų skaičius tik augs. Laikinasis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga žada aiškintis, kokios yra tikrosios mirties priežastis – dėl koronaviruso bus testuojami namuose mirę žmonės.

Mirčių Lietuvoje daugėja. Per lapkritį Lietuvoje mirė 40 procentų daugiau žmonių nei pernai per tą patį laikotarpį. Mokslininkai tvirtina, kad šie skaičiai toli gražu ne riba, mat mirštančiųjų skaičius tik augs. Laikinasis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga žada aiškintis, kokios yra tikrosios mirties priežastis – dėl koronaviruso bus testuojami namuose mirę žmonės.

REKLAMA

Prie Kėdainių krematoriumo rikiuojasi ritualinių paslaugų automobiliai, jie vienas po kito veža kremavimui mirusiųjų kūnus. Gedulo namų darbuotojai, kurie atveža velionius tikina, kad mirusiųjų artimiesiems kremacijos tenka laukti ir savaitę.

„Šiaip tai koroninius mes vežame tiesiai iš morgo, tiesiai duobėn arba tiesiai degint, jau nieko nei šarvojame, nieko“, – sako laidojimo namų „Pas Angelę“ darbuotojas Stasys Čibinskas.

REKLAMA
REKLAMA

Krematoriumas jau dabar dirba visu pajėgumu, planuojama atidaryti ir trečią liniją, kuri leis kremuoti daugiau mirusiųjų. Per savaitę kremuojama apie 200 vėlionių, o dalis jų – mirusių nuo koronaviruso.

REKLAMA

„Kremuojami tiek nuo koronos, tiek nuo kitų priežasčių mirę žmonės, mes stebime skaičius. Tai nuo koronaviruso mirusių, panašu, kad kas antras yra kremuojamas, nes tai Lietuvoje daryti neprivaloma, bet kas antras tai renkasi“, – pasakoja direktorius Bernardas Vilkelis.

Situaciją Lietuvoje kai kurie mokslininkai jau dabar vadina tragiška, mat mirčių skaičius piko dar nėra pasiekęs, jos keliomis savaitėmis atsilieka nuo kasdien fiksuojamo atvejų skaičiaus augimo. O jau dabar lapkričio mėnesį mirčių yra gerokai daugiau nei pernai tuo pačiu metu.

REKLAMA
REKLAMA

Statistikos departamento duomenimis, per lapkritį mirė 4331 gyventojas, o tai yra 1300 mirčių daugiau nei pernai tuo pačiu metu. Sveikatos ekspertų tarybos narys, mokslininkas Vaidotas Zemlys Balevičius tikina, kad situacija sunkiai valdoma.

„Dabar mirčių skaičius artėja prie atvejų skaičiaus per pirmą karantiną. Mes pagalvokime, mes uždarėme visą šalį pirmo karantino metu, kai buvo 30-50 atvejų, dabar mes tiek mirčių turime per dieną. Tai kiek mes galime ignoruoti realybę? Atsiprašau už emocijas“, – teigia „Euromonitor“ duomenų mokslininkas Vaidotas Zemlys-Balevičius.

Iš viso per lapkričio mėnesį užfiksuotos 1309 mirtimis daugiau nei pernai tuo pačiu metu. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras skaičiuoja, kad lapkritį 354 žmonės mirė dėl koronaviruso.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dėl ko mirė likę 955 žmonės, kol kas lieka neaišku. Higienos institutas greičiausiai tik metų pabaigoje pateiks oficialius duomenis. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto prorektorius Kęstutis Petrikonis vardija kelias priežastis.

„Be abejonės, tai yra karantinas, kai negali galbūt laiku kreiptis, negali laiku suprasti savo ligos požymių, jų sunkumo. Galbūt yra situacija, kai anksčiau ypač sunkūs pacientai, kurie galėdavo gydytis slaugos ligoninėse, jie ten pragyvendavo, o dabar negaudami tam tikros slaugos, jie miršta namuose“, – kalbėjo prorektorius Kęstutis Petrikonis.

O į paskutinį Vyriausybės posėdį skubantis laikinasis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, panašu, kad ginklus sudėjo ir kovos su koronavirusu jau atsisakė. Ministras kalba apie tai, kad drastiškai augantis mirčių skaičius – tai pačių žmonių nuolatinio bendravimo, lakstymo pro prekybos centrus, kontaktų neribojimo rezultatas.

REKLAMA

Tiesa, didžioji dalis išaugusių mirčių yra konstatuojama namuose. Pasak Verygos, šiuo metu rengiama tvarka, kaip dėl koronaviruso bus testuojami namuose mirę žmonės.

„Sunku pasakyti, kieno sąskaita auga šitos mirtys, ar negautų paslaugų, uždelstų, ar vis tiktai yra Covid-19 mirtys, kurios nebuvo konstatuotos. Kalbasi kolegos ir bando rasti sprendimą, kaip išsiaiškinti priežastis, bet nelabai mes čia ką pakeisime, tų žmonių mes neprikelsime“, – sako laikinasis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Tiesa, jei ir toliau taip sparčiai augs užsikrėtusiųjų skaičiai, dar mažiau žmonių gaus planines paslaugas. 

REKLAMA

Apie tragišką situaciją gydymo įstaigose prakalbo ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto prorektorius Kęstutis Petrikonis. Jis gyventojus ir gydymo įstaigas ragina ruoštis dienai, kai tiesiog nebeliks planinių paslaugų.

„Mes turime ruoštis, kad turėsime tiktai būtinąją pagalbą, planinės pagalbos galbūt turėsime tiktai patiems sunkiausiems, onkologiniams pacientams. Kitiems gali paslaugų teikimas sutrikti, tada vis tiek mes turėsime tuos ligonius išgydyti“, – pasakoja K. Petrikonis.

Kasdien blogėjant koronaviruso situacijai, mokslininkai pakeitė ir mirčių prognozes. Vilniaus universiteto mokslininkai paskaičiavo, kad iki Naujųjų metų virusas iš viso nusineš 1255 gyvybes.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dar anksčiau Sveikatos ekspertų tarybos narys Vaidotas Zemlys-Balevičius prognozavo, kad iki gruodžio mėnesio pabaigos Lietuvoje nuo koronaviruso iš viso mirs apie 1000 žmonių.

„Prognozės, deja, liūdnos. Mirtys nėra akcijų kaina, kur šokinėja vieną dieną plius 10 procentų, o kitą dieną – 20. Mirtys yra procesas lėtas ir, jeigu jisai įsibėgėjo, jie lėtai įsibėgėja ir lėtai gęsta. Deja, matysime tokius rekordinius mėnesius. Turim blogą situaciją, reikia kažką daryti“, – teigia V. Zemlys-Balevičius.

Lietuvoje iš viso nuo koronaviruso jau mirė 704 žmonės. Iš jų rizikos grupei lapkritį nepriklausė 36 nuo koronaviruso mirę žmonės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų