REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pensininkai tebedovanoja savo santaupas sukčiams

Ironiškas pastebėjimas: telefoniniai sukčiai stačia galva skuba į pagalbą santaupų turintiems pensininkams – atakuoja juos, kad šiems nuo ateinančio sausio nereikėtų grūstis eilėse prie bankų ar paštų skyrių bei keityklų, norint pasikeisti savo sukauptus litus į eurus. Apgavikai gana sėkmingai tuština patiklių senukų pinigines ir sąskaitas, mat patarimai saugotis paprotina toli gražu ne visus.

Sukčiams dar sekasi

47 000 litų – iš 80-mečio Jurbarko gyventojo, 24 000 – iš 80-metės šiaulietės, beveik 11 000 – iš 62 metų alytiškės, 31 500 – iš 75 metų kauniečio... Tai tik keli telefoninių sukčių laimikiai, apie kuriuos policijos pareigūnams pasiguodė apsikvailinę ir sukčius pamaloninę žmonės pastarosiomis dienomis.

Anot pareigūnų, to ir buvo galima tikėtis, kai Lietuvoje buvo paskelbta apie artėjantį euro įvedimą, nes daliai patiklių žmonių atrodo logiška, jog yra tarnybų, kurios jau iš anksto ruošiasi euro įvedimui ir „žvalgosi“, kiek litų Lietuvoje reikės iškeisti į eurus.

REKLAMA
REKLAMA

Anksčiau, gal prieš kokius 7–8 metus, dauguma telefoninių sukčių apgautų žmonių sakydavo nežinoję, kad yra tokia sukčių rūšis, ir todėl nukentėję. Bet dabar, kai turbūt kiekvienas lietuvis gali papasakoti, kaip nuo tokių sukčių nukentėjo jo kaimynas ar giminaitis, atrodo, kad sukčiai turėtų jaustis pralaimėję. Deja...

REKLAMA

Žadėjo padėką

Štai 31 500 litų sukčiams tiesiog padovanojęs kaunietis pensininkas vėliau pasakojo irgi puikiai žinojęs apie jų kurpiamus scenarijus, bet kai pats sulaukęs sukčiaus skambučio, visas žinojimas išgaravęs. Ligotą 75 metų vyrą suglumino tai, kad paskambinęs ir žmogžudysčių tyrėju prisistatęs nepažįstamasis žinojo ne tik jo vardą ir pavardę, bet ir kokiame banke bei kiek santaupų jis turįs. Čia dabar – mįslė pareigūnams, tiriantiems šį faktą.

Taigi kaunietis, patikėjęs „žmogžudysčių tyrėjo“ aiškinimu, kad į jo sąskaitą banke kėsinasi vagys, paslaugiai telefonu sudiktavo nepažįstamajam slaptuosius savo bankininkystės kodus ir laukė... policijos Padėkos rašto esą už pilietišką bendradarbiavimą ir pagalbą išaiškinant pinigų vagis. Mat „tyrėjas“, apdumtam pensininkui skambinęs net 5 kartus, galiausiai pasidžiaugė, kad kauniečio sąskaitą pavyko apsaugoti, o už tai į pašto dėžutę atkeliaus tas Padėkos raštas.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau pensininkas jokio rašto savo pašto dėželėje nesulaukė ir todėl pradėjo dvejoti, ar tik nebuvo apgautas. Tada, nuėjus į banką, ir paaiškėjo, kad 4 nepažįstami vyrai (yra jų pavardės) per kelis kartus ištuštinę visas pensininko santaupas – persivedę pinigus sau, o netrukus išsigryninę. Na, ir gaudyk vėją laukuose... Apgautam senukui beliko skaičiuoti sukčių nepaimtus pinigus – 280 litų...

Išgelbėjo... avarija

Jeigu kaunietis būtų gyvenęs ne vienas ar nuolat artimai bendravęs su savo artimaisiais bei kaimynais, jiems pasipasakojęs apie net 5 dienas nerimą kėlusius „žmogžudysčių tyrėjo“ skambučius, galų gale – bent paskambinęs Bendruoju pagalbos telefonu ir pasiteiravęs, ar tokie pareigūnų rūpesčiai (esą sučiupti vagį) tvarkomi telefonu, galbūt būtų nukentėjęs mažiau arba išvis greitai atsitokėjęs. Bet patariančiųjų šalia vienišo, sunkiai vaikštančio vyro nebuvo...

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

O 72 metų vilnietį nuo tokio staigaus nuskurdinimo neseniai išgelbėjo labai laiku atsitiktinai atsiradę pareigūnai – lyg paties Dievulio siųsti. Prie suskilusios geldos pensininkas neliko tik jų dėka.

Garbaus amžiaus vyras, patikėjęs jam paskambinusiu sukčiumi, jau buvo pasiruošęs perduoti jam visas savo santaupas, ką tik pasiimtas banko skyriuje, – 6000 litų. Su šiuo brangiu paketu vilnietis sutartu laiku sutartoje vietoje lūkuriavo – žinoma, to nenujausdamas – sukčių bendrininko: kiek susijaudinęs pensininkas kaip tik garsiai kalbėjo telefonu ir aiškino, kur jis su pinigais stovi. Bet tuo metu kaip tik toje Vilniaus vietoje, Švitrigailos gatvėje, įvykus avarijai, dirbo grupė policininkų. Šie, išgirdę senuko pokalbį, įtarė, kad jis – telefoninių sukčių auka. Priėję ir išklausę pensininko, pareigūnai jau neabejojo savo įtarimais. Manoma, kad sukčių bendrininkas, pamatęs būrelį policininkų, pabijojo prieiti prie jo lūkuriavusio senuko. Tuomet policininkai palydėjo vilnietį su pinigais iki pat jo buto durų, dar primindami, kad sukčiai gali atakuoti ir vėliau, tad reikia būti budriam.

REKLAMA

Aukos net ir miršta

O kad telefoniniai sukčiai yra atkaklūs ir tikrai, pajutę, jog jų nusižiūrėta auka užkibo, įkyriai skambinėja kelis kartus, rodo ne vienas buvęs faktas. Kai kurie atvejai yra baigęsi netgi aukos mirtimi. Tiesa, net ir nustatyti tokią auką apgavę sukčiai už nužudymą neteisiami, nes labai sunku įrodyti, kad po apgavystės ne pirmos jaunystės žmogus mirė būtent dėl to.

Taip pernai nutiko Klaipėdoje, kai telefoniniai sukčiai iš 72 metų moters, kelias automobilių remonto įmones tuo metu valdžiusios bendrovės savininkės, per 2 savaites apgaule išviliojo net 102 000 litų! Neseniai Klaipėdos apygardos teismas už tai 3–6 metų įkalinimo bausmėmis nuteisė 10 telefoninių sukčių gaujos narių. Bet pati sukčių mulkinta auka apie tai jau nesužinojo – klaipėdietė, prislėgta ją ištikusių rūpesčių dėl taip kvailai prarastų pinigų, mirė dar vykstant ikiteisminiam tyrimui.

REKLAMA

Teismas nustatė, kad garbaus amžiaus verslininkę nuskriaudė už grotų tuo metu buvę Edgaras Kavolynas, Igoris Golombevskis, Vaidas Vitkus, Vytautas Ažukas, padedami savo bendrininkų laisvėje – klaipėdiečių Ritos Baliulienės, Ninos Lipčiuk ir kitų.

Verslininkė pinigus apgavikams, patikėjusi, kad jie – neva policininkai, dovanojo lyg apkerėta, kai buvo įtikinta, kad iš jos banko sąskaitos esą plaunami pinigai – todėl neva reikia dalimis juos pervesti į kito banko sąskaitas. Moteris taip ir darė – jos pinigai plaukė į... sukčių sąskaitas. Maža to, patikli verslininkė net 2 kartus nešė po kelis tūkstančius litų ir įmetė į nurodytą pašto dėžutę daugiabutyje, o 24 000 litų – prie elektros tinklų pastotės, nes sukčiai jau tyčiojosi, šantažavo. Tik tada moteris atsipeikėjo, bet buvo jau praradusi ir visus savo pinigus, ir net skolintus. Tai labai palaužė klaipėdietę ir sugniuždė. Moteris mirė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sukčių teismo, prasidėjusio prieš gerą mėnesį Vilniuje, nebesulaukė ir 84 metų vilnietė, kurią ant savo kabliuko buvo pagavę Kybartų pataisos namų kaliniai – „etatiniai skambintojai“. Moters dukra teisme teigė, kad motina mirė po susidūrimo su telefoniniais sukčiais, kuriems po derybų jau buvo paruošusi nemenką pinigų sumą. Bet pinigų atėjusią pasiimti apgavikų bendrininkę sulaikė policininkai – pinigai buvo sugrąžinti pensininkei. „Tačiau būtent po šio atvejo mano motinai labai stipriai sušlubavo sveikata – ji išgyveno tikrą stresą, po 3 mėnesių mirė“, – pasakojo senutės dukra.

Minėtai vilnietei ir keliems kitiems vilniečiams ramybę melagingomis istorijomis drumstę ir gviešęsi jų santaupų kaliniai Rimvydas Vaznys, Žamolidinas Kadyrovas ir Jevgenijus Malickis, teisti po keletą kartų, stojo prieš teismą. Kartu su jais – jų pagalbininkė laisvėje vilnietė Jelena Višniak.

REKLAMA

Atakuoja ir užsienyje

Beje, jau apie 12 metų Lietuvoje žmones aktyviai apgaudinėjantys telefoniniai sukčiai, nesnausdami ant savo laurų ir kurdami naujas, galinčias įtikinti ir paveikti, istorijas, stipriai plečia savo aukų paieškų geografinį ratą – meta savo apgavysčių tinklus ir užsienio valstybėse. Jau būta tokių sukčių aukų Latvijoje, kur paaiškėjo, kad pagyvenusius latvius apgaudinėjo lietuviai. Būta ir Vokietijoje.

Štai Panevėžyje tebevyksta 8 asmenų organizuotos grupės, kaltinamos prekyba žmonėmis, teismas. Kaltinantys prokurorai siekia įrodyti, kad ši grupė – kriminalinę praeitį jau turintys 18–39 metų Panevėžio miesto, Kėdainių, Kupiškio ir Vilkaviškio rajonų gyventojai – išvežė arba ruošėsi išvežti į Vokietiją 6 jaunus vyrus, kurie ten turėjo daryti nusikaltimus – vogti ir dirbti telefoninių sukčių padėjėjais – „kojomis“ (nueiti paimti sutartų pinigų).

REKLAMA

Tokiose istorijose dažniausiai nustatoma, kad apgavysčių organizatoriai – nuolat savo įgūdžius tobulinantys kaliniai. Ir taip tobulės jie tol, kol už grotų bus nors menkiausia galimybė iš „zonos“ slapta skambinti mobiliaisiais. O šiuo metu tokia galimybė niekaip nepažabojama – štai vien per pirmąjį šių metų pusmetį šalies kalinimo įstaigose iš kalinių paimta net per 5420 slėptų telefonų. O kiek dar nesurastų ir nepaimtų?...

Irena ZUBRICKIENĖ

AKISTATA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų