REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiuolaikiniame pasaulyje skrydžiai lėktuvu tapo kasdienybe. Juk skristi daug patogiau ir greičiau. Tačiau kartais kyla įvairių problemų, kurios, nežinant savo teisių, keleiviams gali virsti galvos skausmu ir finansiniais nuostoliais.

Šiuolaikiniame pasaulyje skrydžiai lėktuvu tapo kasdienybe. Juk skristi daug patogiau ir greičiau. Tačiau kartais kyla įvairių problemų, kurios, nežinant savo teisių, keleiviams gali virsti galvos skausmu ir finansiniais nuostoliais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Įstaigos „Europos vartotojų centras“ teisininkė-patarėja Jaunė Dalinkevičiūtė pasakojo, kad dažniausiai keleiviai skundžiasi dėl atidėtų arba atšauktų skrydžių.

REKLAMA

„Svarbiausia, kad keleivis prisimintų, jog susiklosčius tokiai padėčiai reikia iš karto ieškoti informacijos apie jo teises. Įvairios kompensacijos ir paslaugos priklauso nuo individualios situacijos.

Pavyzdžiui, jei skrydis atidėtas 2 val., keleiviui priklauso teisė į nemokamą maistą, gaiviuosius gėrimus. Jam turi būti sudarytos sąlygos paskambinti, išsiųsti faksą. Jei skrydis atšaukiamas naktį, keleivis turi teisę į nemokamą nakvynę viešbutyje, transportą, kuris nuvežtų ir parvežtų“, – pasakojo J. Dalinkevičiūtė.

REKLAMA
REKLAMA

Jei oro linijos atšaukė skrydį, kiekvienas keleivis turi du pasirinkimus. Jis gali susigrąžinti pinigus arba laukti kito skrydžio. Jei keleivis pasirenka laukti, oro linijų bendrovė turi juo pasirūpinti. Priešingu atveju keleivis atgauna pinigus ir jokių pretenzijų reikšti nebegali.

„Esame sulaukę keleivių, kurie atsiėmė pinigus ir dar norėjo, kad jam būtų sumokėta kompensacija, skundų. Tai jau būna neįmanoma. Kalbant šia tema galima rasti daugybę niuansų.

Tarkime, jei skrydis atidedamas daugiau kaip 3 val., numatytos kitokio pobūdžio kompensacijos. Suprantama, tai negalioja, jei skrydis atidedamas dėl neįveikiamų galimybių – streiko, gamtos stichijų“, – sakė J. Dalinkevičiūtė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Keleiviams, anot portalo balsas.lt pašnekovės, gana dažnai kyla problemų dėl bagažo – jis pasimeta, būna sugadintas arba iš jo pavagiami įvairūs vertingi daiktai: „Svarbiausia, kad keleivis tai pastebėtų neišėjęs iš oro uosto. Pačiame oro uoste reikia pasiimti tokį faktą patvirtinantį dokumentą. Jei išeisi iš oro uosto ir tik tada pamatysi, kad nuplėšta rankena, sunkiai įrodysi, kad tai buvo padaryta skrydžio metu.“

J. Dalinkevičiūtė atkreipė dėmesį, kad kiekvienam keleiviui svarbu žinoti griežtai taisyklėse nurodytus terminus. „Jei padaroma kokia nors žala, pretenzijas reikia reikšti per 7 dienas. Jei pasimeta bagažas arba jame pasigendama daiktų, apie tai reikia pranešti per 21 dieną.

REKLAMA

Pats įrodinėjimo faktas būna gana sudėtingas. Geriausia, kai žmogus gali pateikti daiktų, buvusių bagaže, čekius, banko sąskaitos išrašą. Jei čekių neturima, tuomet keleivis sudaro sąrašą daiktų, kurie buvo lagamine. Tada kompanija kompensuoja dalį įvardytų nuostolių“, – pasakojo J. Dalinkevičiūtė.

Skrisdami iš Europos Sąjungos (ES) į ne ES šalis keleiviai gali būti gana ramūs, nes visoms oro bendrovėms galioja bendros taisyklės. Kiek kita situacija būna, kai iš trečiųjų šalių skrendama į ES zoną. Tada jau situaciją galima nagrinėti atskirai.

REKLAMA

Balsas.lt primena, kad iš visų skundų, gaunamų Europos vartotojų centre Lietuvoje, skundai dėl oro keleivių teisių 2012 m. sudarė 34 proc. Dažniausiai skrydžiai vėluoja, yra atšaukiami, kyla įvairių problemų dėl bagažo.

Pavyzdžiui, Lietuvos vartotojai Milano Bergamo oro uoste, Italijoje, buvo pranešta, kad dėl blogų oro sąlygų skrydis Milanas Bergamo–Vilnius yra atšauktas. Skrydžių bendrovės kasoje keleivė gavo pasiūlymą pakeisti bilietą į artimiausią skrydį, kuris buvo numatytas po trijų dienų.

Taip pat buvo pateiktas lapas, kuriame informuota apie apgyvendinimo išlaidų padengimą ir jų grąžinimo tvarką. Praėjus porai dienų po skrydžio, keleivė užpildė oro bendrovės puslapyje pateiktą paraišką dėl išlaidų grąžinimo, tačiau jokio atsakymo nesulaukė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vartotoja kreipėsi į Europos vartotojų centrą, kuris, surinkęs visą reikiamą medžiagą, persiuntė pretenzijas Europos vartotojų centrui Airijoje, kur yra oro vežėjo buveinė. Įsikišus Europos vartotojų centrų tinklui, vartotojos pretenzijos buvo patenkintos ir grąžintos patirtos išlaidos už nakvynę ir transportą.

Balsas.lt kviečia skaitytojus aprašyti situacijas, kuriose teko atsidurti kur nors skrendant, ir užduoti klausimus, jei liko kokių nors neaiškumų. Klausimus siųskite elektroniniu paštu [email protected]  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų