REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kol analitikai laužo galvas, kas čia bus su Europa, Amerika ir visu pasauliu, kol ieško naujų regionų investuoti, investicinių fondų valdytojai mielai dalijasi patirtimi saugiai išvesti kapitalą pro finansinės bei paskolų krizės rifus ir nepaskandinti laivo.

REKLAMA
REKLAMA

Šiandien strategija „Pirk ir laikyk“ nėra pati geriausia. Ji tinka, kai rinka ramiai kyla ir jai niekas negresia. Kai akcijų kainos blogų naujienų paveiktos bet kurią akimirką gali staigiai nukristi, tokia strategija nepasiteisina. Šiandien nusipirkti ir „pamiršti“ labai rizikinga. Savo portfelį reikia stebėti atidžiai ir drąsiai uždaryti pozicijas, kurios kelia grėsmę visam portfeliui.

REKLAMA

Per krizę akcijų kainos stipriai krito. Kilo vyriausybinių obligacijų pajamingumas, augo žaliavų kainos. Portfelio diversifikavimas arba net aktyvus turto klasių keitimas per tokius kritimus portfelį tikrai apsaugotų. Warrenas Buffetas yra pasakęs, kad diversifikavimas yra apsauga tik nuo nesupratimo ir neturi prasmės tiems, kurie žino, ką daro. W. Buffetas tik vienas toks, mūsų daug. Investuodami nepamirškime, kad, be akcijų, yra ir daugiau turto klasių, ir jas įtraukime į portfelį, o santykį keiskime priklausomai nuo situacijos.

REKLAMA
REKLAMA

Stebėkite politikus ir jų kalbas. Jų sprendimai akcijų kainas gali stipriai numušti. O juk fundamentalūs rodikliai lieka nepakitę. Kainos vėl atsitiesia. Tokias progas galima išnaudoti ir papildyti portfelius atpigusiomis akcijomis. Tokiu būdu rinkų svyravimai, dabar dažni ir stiprūs, veiksmingai išnaudojami.

Ieškokite dividendų. JAV bendrovės po krizės pradėjo didinti dividendus, kitos pradėjo juos mokėti. Kodėl nepasiėmus šių pinigų? O geri dividendai dar ir akcijos kainą palaiko.

Prieš pirkdami akcijas visada nuspręskite, kokiu atveju jas pardavinėsite. Toks sprendimas apsaugos nuo panikos staigiai krintant akcijų kainoms ir neleis ilgai laikyti nuostolingų pozicijų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dalį aktyvų laikykite grynaisiais. „Ramiu“ laikotarpiu normalu grynųjų atsargai skirti 10 proc. viso portfelio vertės, o šiuo metu ir atsargai, ir apsaugai santykį galima pakelti iki 40 procentų.

Paskirstykite aktyvus po visą pasaulį. Tai nesudėtinga turint tokius instrumentus kaip ETF‘ai. Jais galima investuoti ne tik į akcijas visame pasaulyje, bet ir į įvairias turto klases. Toks globalus kapitalo paskirstymas gali gerai apsaugoti portfelius, taip pat gerokai padidinti pelną.

Krizinė ir pokrizinė situacija pakeitė požiūrį į investavimo strategijas ir bent jau privertė pažvelgti kitu kampu. Tai koreguoja mūsų elgesį rinkose. Bet fundamentalūs dalykai, pagrindiniai dėsniai tie patys.

Niekas neatšaukė nemokamų pietų taisyklės. Priešingai, šiandien ji dar aktualesnė. „Garantuotos ir aukštos“ grąžos būna tik knygose apie Harį Poterį. Bet tai tereiškia, kad paprastas investuotojas negali jų pasiekti. Gali. Bet tik sąžiningai atlikęs namų darbus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų