REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pasieniečiai ruošiasi neramioms Kalėdoms: dar neaišku, kokią dovanėlę sumąstė Lukašenka

Į migrantų gabenimą įsitraukė Lietuvos nusikalstamas pasaulis

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė teigia, kad nors pastaruoju metu per sieną į Lietuvą bando patekti ne itin daug migrantų, tačiau nėra aišku, kokią dovanėlę diktatoriškas Aleksandro Lukašenkos režimas yra paruošęs Kalėdoms.

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė teigia, kad nors pastaruoju metu per sieną į Lietuvą bando patekti ne itin daug migrantų, tačiau nėra aišku, kokią dovanėlę diktatoriškas Aleksandro Lukašenkos režimas yra paruošęs Kalėdoms.

REKLAMA

Kaimyninės šalies diktatorius yra davęs įsakymą „išvalyti“ Bruzgy sandėlius, kuriuose įkurdinta dalis į Baltarusiją atvykusių migrantų, bei Minską nuo atvykėlių. Lietuvos institucijos spėja, kad įsakymas „išvalyti“ sandėlius ir sostinę gali reikšti bet ką, tarp jų ir didesnį žmonių srautą į Lietuvą. Juolab, kad Lenkijoje stebimi smurtiniai bandymai prasiveržti pro sieną. 

„Nors pastaruoju metu mes matėme kelias paras, kai nefiksavome nė vieno neteisėtos migranto, bandančio kirsti Lietuvos Respublikos sieną, bet, deja, situacija yra tokia, kad negalime atsipalaiduoti, nes matome tam tikras tendencijas. Pirmas dalykas yra smurtiniai įsiveržimai prie Lenkijos sienos. Kuo jie skiriasi nuo anksčiau organizuotų akcijų? Tai yra tai, kad tie neteisėti migrantai yra gerai patreniruoti. Tą daro Baltarusijos pareigūnai ir tos akcijos organizuojamos padedant Baltarusijos pareigūnams. Tai mus įspareigoja neprarasti budrumo. Artėja šventinis laikotarpis, akivaizdu, kad mūsų tarnybos negali būti atsipalaidavę“, – spaudos konferencijoje pirmadienį sakė A. Bilotaitė. 

REKLAMA
REKLAMA

Kad smurtiniams įsiveržimams nusiteikę migrantai gali būti praėję baltarusių pareigūnų mokymus, Lietuvos institucijos sprendžia iš Lenkijos kolegų perduotos informacijos. Tokių incidentų metu migrantai būna gerai organizuoti, specifiškai rikiuojasi, atsitraukia ir priartėja ne chaotiškai, o planingai. 

REKLAMA

„Kitas dalykas, kad mus pasiekė informacija, jog yra duotas A. Lukašenkos nurodymas išvalyti Bruzgy sandėliius ir Minską nuo neteisėtų migrantų. Tai yra aiškus signalas, kad, matyt, bus artimiausiu metu vienokių ar kitokių bandymų neteisėtus migrantus įstumti į Lietuvą, kaimyninę Lenkiją arba Latviją“, –  pridūrė vidaus reikalų ministrė. 

Pasak politikės, remiantis skirtingais šaltiniais šiuo metu Baltarusijoje gali būti 3-4 tūkst. migrantų, kurių pagrindinis tikslas patekti į Europos Sąjungą. 

„Kiekvienas pasienietis žino: ar Nauji metai, ar kitos šventės, ar Kalėdos, dirbame sustiprintu režimu, visiems pareigūnams ir saugantiems sieną atšauktos atostogos. Tai Kalėdos mums įprastinė darbo diena bus“, – teigė Valstybės sienos apsaugos tarnybos vado pavaduotojas Vidas Mačaitis. 

REKLAMA
REKLAMA

Sulaikyti 2 lietuviai, gabenę migrantus

Į migrantų gabenimą pirmą kartą įsitraukė ir Lietuvos nusikaltėlių organizacijos. Neseniai buvo sulaikyti 2 Lietuvos piliečiai, bandę pergabenti 8 migrantus per Lietuvą. Nuo kitų atvejų tai skiriasi tuo, kad tai nebuvo atsitiktinė migrantų susirasta pagalba, o labiau lietuvių nusikaltėlių noras pasipelnyti esamoje situacijoje. 

„Pirmą kartą sulaikyti Lietuvos piliečiai, kurie dalyvavo neteisėtų migrantų gabenime. Tie asmenys siejami su organizuotu nusikalstamu pasauliu. Tai požymis, kad mūsų nusikalstamas pasaulis taip pat įsitraukia į šias schemas“, – sakė A. Bilotaitė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kadangi tai nelegalus, bet pelningas biznis, buvo laiko klausimas, kada Lietuvos nusiksltamo pasaulio atstovai įsitrauks į šią veiklą“, – ministrę papildė viceministras Kęstutis Lančinskas. 

Pasak ministrės A. Bilotaitės, iš viso Generalinė prokuratūra dėl žmonių gabenimo yra pradėjusi 32 ikiteisminius tyrimus, nustatė 67 įtariamuosius ir 38 asmenys jau yra nuteisti.  

Migrantų srautas į Lietuvą mažėja, bet į Latviją auga

Pastaruoju metu migrantų srautai prie Lietuvos sienų sumažėjo, tačiau prie Latvijos išaugo. Šiokie tokie migrantų srautai išlieka ir į Lenkiją, nors dalis Baltarusijoje buvusių migrantų buvo išskraidinti į Iraką evakuaciniais skrydžiais. 

REKLAMA

Per praėjusią parą, nuo sekmadienio vidurnakčio iki pirmadienio, pasieniečiai draudžiamose vietose iš Baltarusijos į Lietuvą neleido patekti 33 migrantams, pranešė Valstybės sienos apsaugos tarnyba.

Šeštadienį pasieniečiai neįleido 13 tokių užsieniečių, penktadienį – keturių. Nuo antradienio iki ketvirtadienio iš Baltarusijos neteisėtai sieną bandžiusių kirsti migrantų nebuvo, pirmadienį pasieniečiai apgręžė 9 asmenis.

Latvijoje praėjusią savaitę bandymų kirsti sieną iš Baltarusijos fiksuojama kur kas daugiau. Iki tol per parą Latvijos pasieniečiai iš Baltarusijos neįleisdavo maždaug 20–30 neteisėtų migrantų. Sekmadienį pasieniečiai apgręžė 45 užsieniečius, šeštadienį – 70, penktadienį – 52, ketvirtadienį – 60, trečiadienį – 69, antradienį – 83, pirmadienį – 56.

REKLAMA

Nuo rugpjūčio pradžios, kai pasieniečiai įgijo teisę neįsileisti iš Baltarusijos einančių užsieniečių, įvykdyta per 8 tūkst. apgręžimų, nors vienas žmogus galėjo būti apgręžtas po keletą kartų. 

Į Lietuvą šiemet pateko daugiau nei 4,2 tūkst. migrantų, bet dalis jų pasišalino į kitas Europos Sąjungos šalis, dalis sutiko grįžti į kilmės šalis. 

Pasak vidaus reikalų ministrės A. Bilotaitės, iš viso savanoriškai į savo kilmės šalis grąžinti 427 žmonės, šiuo metu grįžti ketina dar 109 asmenys.

Kaip žinia, iki sausio 20 d. savanoriškai į kilmės šalis grįžtantys žmonės gali pretenduoti į 1000 eurų išmoką. Migrantai į namus grįžti pinigais viliojami dėl to, kad Irakas neturi sudaręs readmisijos sutarties su Europos Sąjunga, todėl net ir prieglobsčio negavę Irako piliečiai vargiai gali būti prievarta siunčiami namo.  

Tačiau jeigu migrantai nesusivilios tokia idėja ir liks Lietuvoje, jie tikriausiai įgis tam tikrą tolerancijos statusą ir galės dirbti bei laisvai judėti Lietuvoje,net ir negavę politinio prieglbsčio. Taip nutiks, jei Seimas priims naują Užsieniečių teisinės padėties įstatymą, kuris šiuo metu svarstomas parlamente. Jeigu situaciją užsitęstų, po dvejų metų nuo atvykimo tokie asmenys galėtų prašytis laikino leidimo gyventi Lietuvoje, o gavę jį laisvai judėtų ne tik mūsų šalyje, bet ir Europos Sąjungoje. 

O kam jų klausti, įsodinai į lėktuvą ir deportuotuoji namo. Juk jie nori patekti į Vokietiją.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų