REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pasaulio bankas antradienį paskelbtoje ataskaitoje teigia, jog žaliavų tiekimo sutrikimai, finansinė įtampa ir išaugusios kainos – tai vienas iš karo Ukrainoje padarinių, kuris artimiausiais mėnesiais sulėtins Azijos ekonomiką.

Pasaulio bankas antradienį paskelbtoje ataskaitoje teigia, jog žaliavų tiekimo sutrikimai, finansinė įtampa ir išaugusios kainos – tai vienas iš karo Ukrainoje padarinių, kuris artimiausiais mėnesiais sulėtins Azijos ekonomiką.

REKLAMA

Ataskaitoje prognozuojamas lėtesnis augimas ir didesnis skurdas Azijos ir Ramiojo vandenyno regione šiais metais, nes „daugkartiniai sukrėtimai“ sukels sunkumų žmonėms ir įmonėms.

Skaičiuojama, kad regione ekonomikos augimas sieks 5 proc., palyginti su pradine 5,4 proc. prognoze.

„Pesimistinio scenarijaus“ atveju augimas gali sulėtėti iki 4 procentų.

2021 metais regiono augimas siekė 7,2 proc., atsigavęs po nuosmukio prasidėjus COVID-19 pandemijai.

Pasaulio bankas skaičiuoja, kad Kinija – didžiausia regiono ekonomika – 2022 metais augs 5 proc., palyginti su 8,1 proc. rodikliu 2021-aisiais.

REKLAMA
REKLAMA

Rusijai įsiveržus į Ukrainą, naftos, dujų ir kitų žaliavų kainos šoktelėjo į viršų, sumažindamos namų ūkių perkamąją galią ir apsunkindamos verslo ir vyriausybių veiklą, kurios pandemijos fone ir taip kovoja su neįprastai didelėmis skolomis, sakoma pranešime.

REKLAMA

Pasaulio bankas paragino vyriausybes panaikinti prekybos ir paslaugų apribojimus, kad būtų pasinaudota daugiau prekybos galimybių, ir nutraukti subsidijas iškastinio kuro projektams, kad būtų skatinama diegti daugiau ekologiškų energijos technologijų.

„Sukrėtimų eiliškumas reiškia, kad į didėjančias žmonių ekonomines problemas vyriausybės galės atsakyti tik mažėjančiais savo finansiniais pajėgumais, – pažymėjo Pasaulio banko Rytų Azijos ir Ramiojo vandenyno regiono vyriausiasis ekonomistas Aaditya Matto. – Fiskalinių, finansinių ir prekybos reformų derinys galėtų sumažinti rizikas, atgaivinti augimą ir sumažinti skurdą.“

REKLAMA
REKLAMA

Ataskaitoje buvo nurodyti trys pagrindiniai galimi regioną paveiksiantys sukrėtimai: karas, besikeičianti pinigų politika JAV ir kai kuriose kitose šalyse bei augimo lėtėjimas Kinijoje.

Nors kylančios palūkanų normos yra skirtos atvėsinti JAV ekonomiką ir pažaboti infliaciją, didžiojoje Azijos dalyje atsigavimos nuo pandemijos sukeltos krizės atsilieka. Tokios šalys kaip Malaizija gali nukentėti nuo valiutos nutekėjimo ir kitų finansinių pasekmių, sukeltų besikeičiančios politikos.

Tuo tarpu ir taip lėtėjanti Kinijos ekonomika gali dar labiau susvyruoti, nes COVID-19 protrūkiai lemia tokio masto karantinus, kokie šiuo metu yra įvesti Šanchajuje, didžiausiame šalies megamieste. Tikėtina, kad tai turės įtakos daugeliui Azijos šalių, kurių prekyba priklauso nuo paklausos Kinijoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tikėtina, kad šie sukrėtimai padidins COVID-19 sukeltus sunkumus“, – sakoma ataskaitoje. 

8 mln. namų ūkių, kurių nariai pandemijos metu vėl nugrimzdo į skurdą, „realios pajamos dar labiau mažės, nes kainos judės aukštyn“.

Ataskaitoje pažymima, kad per 2021 metų koronaviruso delta varianto bangas regiono ekonomikoms sekėsi geriau nei pirmaisiais pandemijos mėnesiais 2020 metais, daugiausia dėl to, kad buvo įvesta mažiau apribojimų, o plačiai paplitusios vakcinacijos programos padėjo apriboti protrūkių sunkumą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų