REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

COVID-19 situacijai Lietuvoje prastėjant, o mokslo metams nenumaldomai artėjant, Švietimo ministerija paruošė tris scenarijus moksleiviams. Juose numatoma, kaip visų pakopų moksleiviai bus mokomi, priklausomai nuo epidemiologinės situacijos šalyje. Tiesa, panašu, kad mokytis į namus moksleiviai grįžtų tik kraštutiniu atveju, o abiturientai visą laiką mokysis kontaktiniu būdu.

COVID-19 situacijai Lietuvoje prastėjant, o mokslo metams nenumaldomai artėjant, Švietimo ministerija paruošė tris scenarijus moksleiviams. Juose numatoma, kaip visų pakopų moksleiviai bus mokomi, priklausomai nuo epidemiologinės situacijos šalyje. Tiesa, panašu, kad mokytis į namus moksleiviai grįžtų tik kraštutiniu atveju, o abiturientai visą laiką mokysis kontaktiniu būdu.

REKLAMA

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) parengė tris scenarijus, kaip, esant skirtingoms COVID-19 aplinkybėms, bus ugdomi moksleiviai. Skirtingi planai parengti ikimokykliniam, pradiniam, viduriniam bei abiturientų ugdymui.

Trys scenarijai moksleiviams

Šiemet ŠMSM įtvirtino, kad moksleiviai bus ugdomi kontaktiniu būdu, o nuotolinis ugdymas būtų įvedamas tik epidemiologinei situacijai itin suprastėjus. Tiesa, ministerija nenurodo tikslių epidemiologinių rodiklių, kuriuos pasiekus moksleiviai grįžtų mokytis į namus.

REKLAMA
REKLAMA

„Nuotolinis mokymas galėtų šiuo metu vykti tiktai tais atvejais, jei epidemiologinė situacija stipriai suprastėtų. Ikimokyklinis, priešmokyklinis, pradinis ir abiturientų ugdymas akcentuojamas kaip kontaktinis ugdymas esant net labai sudėtingai situacijai“, – apžvelgdamas ministerijos planus teigė ministerijos kancleris Julius Lukošius.

REKLAMA

Ministerija parengė tris scenarijus, nuo kurių priklausys tai, kaip toliau bus mokomi moksleiviai. Scenarijai remiasi tuo, kiek COVID-19 lovų ligoninėse užimta tuo metu.

0 (žaliasis) LYGIS – COVID-19 lovų užimtumas < 300. Nepriklausomai nuo epidemiologinės situacijos lygio, jei taikomas testavimas kaupiniais, antigenais ar savikontrolė, ugdymas vykdomas kontaktiniu būdu.

„Žaliasis lygis, deja, jau yra praleistas. Tai yra ta situacija, kuomet Lietuvos ligoninėse yra mažiau nei 300 žmonių, sergančių kovidu ir užimančių ligoninėse vietas. Šiuo metu tokių yra daugiau“, – teigė J. Lukošius.

REKLAMA
REKLAMA

1 (geltonasis) LYGIS – COVID-19 lovų užimtumas ≥ 300. Švietimo įstaigų darbuotojų testavimas vykdomas Vyriausybės nustatyta tvarka.

„Esame geltonajame lygyje scenarijuje, kada yra daugiau nei 300 lovų užimta“, – pridūrė J. Lukošius.

2 (raudonasis) LYGIS – priimamas atskiru LRV sprendimu. Švietimo ribojimai pradedama esant viršytoms nustatytoms rodiklių reikšmėms. Ribojimai gali būti tiek savivaldybės, tiek nacionaliniu lygiu.

„Raudonasis lygis, kaip matote, neturi skaičiumi išreikšto rodiklio, scenarijus priimamas atskiru Vyriausybės nutarimu. Tai yra padaryta sąmoningai, konsultuojantis su epidemiologais, ekspertais, kurie nuo pat pradžios stebi pandemijos dinamiką. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Matydami labai skirtingas bangas, skirtingas jų charakteristikas, matydami, kad yra skirtingas visuomenės atsakas į naujas viruso atmainas, manome, kad būtų netikslinga išsitraukti kažkokį rodiklį iš ankstesnių ribų ir pasakyti, kad tai yra riba, kada mes galvojame apie griežtesnes priemones švietime“, – sakė ministerijos kancleris.

Todėl ministerija atspirties tašku siūlo laikyti būklę sveikatos priežiūros įstaigose – kaip joms sekasi tvarkytis su ligonių srautu.

„Ir galime atspirties tašku laikyti mirtingumą, jeigu matome ryškiai augantį žmonių mirčių skaičių. 

Jeigu matysime, kad kitos pandemijos priemonės neduoda efekto ir vis dar auga tiek mirčių skaičius, tiek nebesusitvarko ligoninės su pacientais, gali būti, kad švietimo įstaigoms taip pat teks imtis papildomų priemonių pandemijos valdymo procese“, – sakė J. Lukošius.

REKLAMA

Kaip bus ugdomi ikimokyklinukai

Lietuvai pasiekus žaliąjį scenarijų, ugdymas ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigose vyks kontaktiniu būdu. Įstaigos turės laikytis higienos normų – dezinfekuoti patalpas, jas valyti, vėdinti, plauti rankas. Žaliajame scenarijuje grupių srautų atskyrimas ir paviršių testavimas yra tik rekomenduojami. Privalomos kaukės suaugusiems asmenims, taip pat privaloma sudaryti galimybę vaikams matuoti temperatūrą.

Geltonajam scenarijuje, kuriame Lietuva yra šiuo metu, galioja žaliajam scenarijui analogiškos sąlygos, tačiau grupių srautų atskyrimas tampa privalomu.

Raudonajame scenarijuje tėvai, jei tik turi galimybę prižiūrėti savo vaikus namuose, skatinami nevesti jų į darželius. Taip pat tampa privaloma testuoti paviršius, jei darželinukai nėra testuojami. Kitos sąlygos išlieka analogiškos geltonajam scenarijui.

REKLAMA

„Jeigu mes pasiektume raudoną scenarijų, ikimokykliniame ir priešmokykliniame ugdyme pagrindinis skirtumas būtų tas, kad ministerija išplatintų rekomendaciją tėvams, kurie gali nevesti vaikų į ugdymo įstaigas, to ir nedaryti. Paviršių testavimas taptų privalomas tose įstaigose“, – sakė J. Lukošius.

Kaip bus ugdomi pradinukai

Žaliajame scenarijuje privalu laikytis jau minėtų higienos priemonių, rekomenduojama atskirti klasių srautus, testuoti paviršius, vykdyti kaupinių ar savikontrolės testavimą. Kaukės privalomos tik suaugusiems asmenims. Taip pat privaloma sudaryti galimybę vaikams matuoti temperatūrą.

Geltonajame scenarijuje be jau minėtų priemonių atsiranda privalomas klasių srautų atskyrimas.

Raudonajame scenarijuje ugdymas tebevyksta kontaktiniu būdu, tačiau be jau minėtų priemonių privalomu tampa paviršių testavimas, jei moksleiviai nėra testuojami, taip pat kaukės jau privalomos visiems vaikams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Yra įvairių vertinimų, kaip tokio amžiaus vaikai efektyviai ir kokybiškai dėvi kaukes. Tačiau bet kokiu atveju tai yra viena efektyvesnių pandemijos valdymo priemonių. Dėl to turime įgyvendinti tas priemones, kurios yra būtinos tam, kad mokiniai išliktų mokyklose, o ne prie kompiuterių ekranų“, – pažymėjo ŠMSM kancleris.

Kaip bus ugdomi vyresni moksleiviai

Pagrindinio ir vidurinio bei pirminio profesinio mokymo moksleiviai žaliajame scenarijuje mokosi kontaktiniu būdu. Būtina laikytis minėtų higienos priemonių. Klasių srautų atskyrimas ir moksleivių testavimas ar vakcinavimas – tik rekomenduojami. Tačiau kaukės jau privalomos visiems – ir moksleiviams, ir įstaigų darbuotojams. Taip pat privaloma sudaryti galimybę vaikams matuoti temperatūrą.

REKLAMA

Geltonajame scenarijuje be jau minėtų priemonių tampa privalu atskirti klasių srautus.

Raudonajame scenarijuje, jei klasė turi imunitetą arba yra reguliariai testuojama, taikomas kontaktinis ugdymas, kitais atvejais – mišrusis. Be jau minėtų priemonių tampa privalu atlikti kaupinių ar savikontrolės testus. 

„Jeigu mes pasiektume raudoną scenarijų, tai vyresni mokiniai galėtų būti ta grupė, kur galvotume apie mišrų ugdymą arba nuotolinį, jeigu situacija tikrai būtų prasta. Bet turime nepamiršti, kad tai yra ta amžiaus grupė, kuri gali skiepytis. Jeigu mes turėtume reikšmingą pasiskiepijusių skaičių tose amžiaus grupėse, tai vienareikšmiškai epidemiologai sutinka, kad tokie mokiniai gali ir toliau tęsti mokymąsi kontaktiniu būdu“, – sakė J. Lukošius.

REKLAMA

Kaip bus ugdomi abiturientai

Žaliajame scenarijuje abiturientai ugdomi kontaktiniu būdu. Be to, ministerija priėmė sprendimą, kad moksleiviai kontaktiniu būdu nuo 2022 m. vasario 1 d. bus ugdomi bet kokiu atveju.

„Kad ir kokia bebūtų epidemiologinė situacija, manome, kad abiturientai turėtų mokytis kontaktiniu būdu. Taip buvo ir šiemet, tiktai vėliau, dabar tą datą ankstiname“, – patikslino J. Lukošius.

Taip pat žaliajame scenarijuje abiturientai privalės laikytis jau minėtų higienos reikalavimų, klasių srautų atskyrimas, testavimas ar vakcinavimas – tik rekomenduojami. Tačiau kaukių dėvėjimas privalomas visiems. Taip pat privalomas sudaryti galimybę moksleiviams matuoti temperatūrą.

Geltonajame scenarijuje be jau minėtų priemonių klasių srautų atskyrimas tampa privalomas. 

Raudonasis scenarijus nuo geltonojo nesiskiria.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų