REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pareigūno munduras, prasmirdęs kontrabandiniais rūkalais

Kalvarijos (Marijampolės apskr.) policininkai per pastarąjį pusmetį išgarsėjo aktyviu siekiu, kad policijoje nedirbtų tie, kuriems nerūpi munduro garbė – sukilo net prieš, anot jų, susitepusius aukštesniuosius pareigūnus. Panašios kovos šioje įstaigoje būta ir prieš 7 metus – tik tada kovota su policijos vardui kenkusiais savo kolektyvo nariais. Tos kovos pabaiga skelbiama tik dabar.

REKLAMA
REKLAMA

Ne sudegino, o pardavė

2003-iųjų kovo pradžioje Kalvarijos policijoje pratrūko kelis mėnesius brendęs skandalas – dėl iš kontrabandinių cigarečių nelegaliai siekto pelno buvo sulaikyti iki tol jokių nuobaudų neturėjęs ir teigiamai vertintas Kriminalinio skyriaus tyrėjas Ramūnas Abramikovas (dabar 32 m.) ir ūkvedys Juozas Petrauskas (dabar 68 m.).

REKLAMA

Kartu su jais įkliuvo dar 8 asmenys. Penki iš jų – Mokesčių inspekcijos, aplinkos apsaugos, higienos centro ir energetikos bendrovės darbuotojai, sudarytos komisijos, kuri turėjo sutikrinti ir sunaikinti didžiulį kontrabandinių cigarečių kiekį, nariai.

Komisijos pirmininkas buvo pats tyrėjas R. Abramikovas, tuo metu tyręs bylą dėl minėtų cigarečių. Tyrėjas dar 2002-ųjų gale priėmė procesinį sprendimą kontrabandines cigaretes sudeginti, kaip to reikalavo įstatymai.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau per tuos kelis mėnesius, kol atėjo paskirtas laikas deginti cigaretes, puikiai „susigroję“ R. Abramikovas ir J. Petrauskas susitarė rūkalus ne per katilinės kaminą paleisti dūmais, o... parduoti.

Pirmasis apie tai garsiau prakalbo ūkvedys. Tyrėjas sutiko, tik iškėlė sąlygą – apie tai turi sužinoti Kalvarijos policijos vadovas Romualdas Kubilius, nes be jo pritarimo būsią kur kas sunkiau.

Sandėrio aritmetika

Ūkvedys J. Petrauskas, „pašnipinėjęs“ savo namiškių aplinkoje, surado būsimą kontrabandinių cigarečių pirkėją – sūnaus bičiulį marijampolietį Tomą Glavinską. Šis, pravarde Japonas, jau tada buvo siejamas su nusikalstama Raikinų grupe. Kartu su juo buvo ir bendražygis Darius Abraitis, taip pat marijampolietis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiedu nusikalstamo pasaulio atstovai sutiko įsigyti per 234 000 pakelių „Superkings“ be banderolių už 34 000 JAV dolerių. Pinigus Japonas perdavė ūkvedžiui J. Petrauskui.

Kadangi kontrabandinių rūkalų sandėliuose dar buvo likę, tai tyrėjas R. Abramikovas, pajutęs būsimą didžiulį pelną, surado dar vieną pirkėją – savo pusbrolį kaunietį Giedrių Atrašką. Šis sutiko įsigyti beveik 461 000 pakelių kontrabandinių cigarečių.

Minėtasis D. Abraitis paskui įsigijo dar 25 000 pakelių.

Iš viso buvo nusikalstamai parduota kontrabandinių cigarečių už kelis šimtus tūkstančių litų, skaičiuojant, kad vieno į katilinę nepatekusio pakelio kaina – 50–60 centų (perparduodant jie būtų kainavę jau apie 2,40 lito).

REKLAMA

Dalis iš cigarečių pirkėjų gautų pinigų buvo išdalinta rūkalų naikinimo komisijos nariams, kurie pasirašė ant tuščių lapų – būsimų aktų, nes sutiko bendrininkauti. Šiems pats tyrėjas R. Abramikovas, sukaišiojęs į vokus, išdalino maždaug po 3000 litų.

Nešvaraus rūkalų biznio sumanytojui J. Petrauskui liko 9000 dolerių, o komisijos narius įkalbinėjusiam ir papirkinėjusiam, aktus klastojusiam, su nusikaltėliais viską derinusiam R. Abramikovui ir pavaldinių idėją „palaiminusiam“ Kalvarijos policijos vadovui R. Kubiliui – po 10 000 dolerių.

REKLAMA

Sėkminga, bet slogi operacija

Kai kontrabandiniai rūkalai atsidūrė pirkėjų rankose ir tuoj pat buvo sulaikyti pareigūnų, o kartu sučiupti ir patys pirkėjai bei visi minėtos komisijos nariai, taip pat – R. Abramikovas ir J. Petrauskas, paaiškėjo, kad policijos įstaigos vadovas R. Kubilius, dar nuo sausio mėnesio tyliai padedamas aukštesniųjų pareigūnų ir būrio STT atstovų, tik vykdė slaptą operaciją pagal iš anksto patvirtintą nusikaltimo imitavimo modelį.

R. Kubilius, iš J. Petrausko sulaukęs pasiūlymo parduoti cigaretes ir taip užsidirbti, norėjo sužinoti, kas šiam darbuotojui padės, todėl neišsidavė, kad nepritaria nusikalstamam pasiūlymui, ir tuos kelis mėnesius vaizdavo, jog yra nusikaltimą darančių abiejų pavaldinių bendrininkas. Ne be reikalo savo gimtadienį šis patyręs policininkas, prieš porą metų išėjęs į tarnybinę pensiją, švenčia per Teatro dieną...

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Beje, tyčia „sudeginti“ tyrėją R. Abramikovą, kaip šis dabar įsitikinęs, R. Kubilius tikina neturėjęs jokio reikalo – atvirkščiai: net norėjęs jį įtraukti į slaptą operaciją pradėjusių pareigūnų grupę, tačiau tuoj pat iš ūkvedžio išgirdęs, kad būtent R. Abramikovas yra bendrininkas.

Prisivijusi bausmė

2006 metais Kauno apygardos teismas tos nesudegintų cigarečių istorijos 9 veikėjams paskyrė bausmes dėl piktnaudžiavimo tarnyba, kurstymo priimti kyšį, kyšio priėmimo ir tarnybinių dokumentų suklastojimo. Teisiamieji atsipirko lygtinėmis bausmėmis ir kelių tūkstančių litų baudomis, ne vienas jų prarado turėtą darbą.

REKLAMA

Tik policijos tyrėjas R. Abramikovas, pripažintas nusikaltimo organizatoriumi, tuokart teismo nuosprendžio negirdėjo, nes 2004-ųjų gruodį ėmė ir pradingo.

Po cigarečių grobimo skandalo iš darbo atleistas ir laisvėje bylos atomazgos laukęs R. Abramikovas kurį laiką dirbo apsaugininku viename prekybos centre, paskui – juristu.

Tačiau šeimą, kurioje auga neįgali dukrelė, turintis vyras pabūgo baudžiamosios atsakomybės ir pabėgęs pradėjo slapstytis užsienyje. Jam tai sekėsi beveik 5 metus. Pernai vasarą R. Abramikovas, įkliuvęs Anglijoje, kai buvo patikrinti jo dokumentai, buvo sulaikytas, pargabentas į Lietuvą ir iškart suimtas.

REKLAMA

Šių metų kovo mėnesį Kauno apygardos teismas paskyrė R. Abramikovui 3 metų ir 4 mėnesių laisvės atėmimo bausmę. Nuteistasis, siekdamas būti išteisintas arba nuteistas švelniau, nuosprendį apskundė Lietuvos apeliaciniam teismui ir kaip tik šiomis dienomis sužinojo atsakymą: nuosprendis liko nepakeistas.

Nuo bausmės bėgęs jaunas vyras leidžia dienas už grotų ir, tikėtina, keikia savo likimą. O jo žmona jau pusšeštų metų turi viena rūpintis neįgalia dukrele, dėl kurios operacijos vyras esą ir rizikavęs akimirksniu praturtėti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kriminalistų skandalo šešėlis

Vėl prisimindami cigarečių bylą, Kalvarijos policijos kriminalistai, neseniai paskelbę kovą su nusikaltėliais esą bendraujantiems pareigūnams – ypač Marijampolės policijos vadovo pavaduotojui Edvardui Bukotai, – teigia, kad ši kova nėra atsitiktinė. Ir tai esą tik patvirtinanti minėtoji nesudegintų cigarečių istorija.

Kriminalistai neslepia savo nuostabos, kad ir tuometis tyrėjas R. Abramikovas, ir ūkvedys J. Petrauskas patikėjo, jog įstaigos vadovas R. Kubilius pasiduos bendram nusikaltimui. Dar keisčiau jiems atrodo nusikalstamo pasaulio atstovų naivumas – ryžtis nusikalsti kartu su patyrusiu policijos pareigūnu. „Be to, jie veikė neatsargiai – iš anksto paliko pinigus Kubiliui, banknotų numeriai buvo suregistruoti, o paskui tie patys banknotai rasti per kratas įtariamųjų namuose!“ – komentavo vienas Kalvarijos policininkas.

REKLAMA

Įdomi detalė: minėtas policijos ūkvedys J. Petrauskas, sumanęs tą nelegalų biznį ir suradęs cigarečių pirkėjus, – dabar jau buvęs E. Bukotos uošvis. Aišku, tik įtarti galima, kad giminaičius siejo ir bendras draugų (ir nusikaltėlių) ratas. Taip pat būta kalbų, kad R. Abramikovas, kai jis slapstėsi užsienyje, specialiai buvęs prapuldytas „aukštų nusikalstamų jėgų“, kurios tuokart liko ir be daug pinigų žadėjusios prekės – kontrabandinių cigarečių, ir be pinigų, sumokėtų už tą prekę. Esą buvęs prapuldytas dar ir dėl to, kad sužinojęs, kas iš policijos artimai bendrauja su nusikaltėliais.

Irena ZUBRICKIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų