REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Panevėžio regionas 2020 m. siekia tapti pažangiu ir moderniu europietišku regionu, kuriančiu žiniomis pagrįstą konkurencingą ir dinamiškai besivystančią ekonomiką bei modernų žemės ūkį, skatinančiu žmogų nuolat tobulėti, užtikrinančiu jam saugią ir sveiką aplinką, kurioje gera gyventi ir dirbti.

REKLAMA
REKLAMA

Siekiant šios vizijos, patvirtintas ir įgyvendinamas Panevėžio regiono 2007–2013 m. plėtros planas. Regioninės plėtros departamento prie Vidaus reikalų ministerijos Panevėžio apskrities skyrius parengė šio plano įgyvendinimo 2011 m. ataskaitą. Plano įgyvendinimo rezultatai buvo pristatyti ir viešojo aptarimo metu, vykusio š. m. vasario 17 d., į kurį buvo kviesti ir visuomenės atstovai.

REKLAMA

2007–2011 metų laikotarpiu Panevėžio regiono plėtros plane numatytoms priemonėms įgyvendinti jau skirta 1460 mln. litų.

Įgyvendinant Panevėžio regiono 2007–2013 m. plėtros plano 1 prioriteto „Moderni ir išsilavinusi visuomenė“ tikslus, siekiama, kad Panevėžio regionas taptų moderniu, efektyviai valdomu regionu, kuriame gyventų išsilavinusi ir darbo rinkoje konkurencinga visuomenė. Vykdant šio prioriteto priemones, 2007–2011 metais buvo rekonstruota 41 regiono mokymo ir ugdymo įstaiga: gimnazijos, mokyklos, lopšeliai-darželiai, darželiai, mokymo centrai. Šiuo metu rekonstruojama 18 mokyklų ir ikimokyklinio ugdymo įstaigų. Pasvalio rajono savivaldybėje 4 ikimokyklinio ugdymo įstaigos buvo pritaikytos specialiųjų poreikių ir su negalia vaikams, Biržų rajono savivaldybėje 4 mokyklos pritaikytos specialiųjų poreikių vaikams.

REKLAMA
REKLAMA

Be to, siekiant gerinti ne tik mokymo įstaigų infrastruktūrą, bet kartu ir mokymosi prieinamumą bei kokybę, buvo atnaujinta 42 švietimo įstaigų materialinė bazė, modernizuoti specializuoti mokomieji kabinetai (gamtos, technologijų mokslų, menų mokymo, įrengtos laboratorijos vaikų gebėjimams ugdyti), atnaujinta įranga, diegiamos informacinės technologijos mokyklose, pertvarkomas mokyklų tinklas.

Taip pat modernizuota specialiųjų pedagogų, socialinių pedagogų, psichologų, logopedų darbo aplinka, atnaujintos 5 bibliotekos, dar 3 modernizuojamos, parengtos naujos vaikų ir jaunimo užimtumo programos, sprendžiamos mokinių vežimo į mokyklas problemos (dabar rajonuose gyvenantys mokiniai į didžiąją dalį mokymo įstaigų vežami mokykliniais autobusais), Kupiškio rajono savivaldybėje buvo įsteigtas pedagogų švietimo skyrius. Švietimo ir mokymo paslaugų kokybės bei prieinamumo Panevėžio regione gerinimui skirta 156 mln. litų. Didžioji dalis mokymo bei ugdymo įstaigų modernizuojama Europos Sąjungos fondų, valstybės ir savivaldybių biudžetų lėšomis. Skatinant verslo ir mokslo įstaigas plėtoti jų tarpusavio bendradarbiavimą bei rengti aukštesnės kvalifikacijos specialistus, įkurtas Panevėžio mokslo ir technologijų parkas, Kauno Technologijos Universiteto Panevėžio institute buvo įrengtos trys naujos transporto, robotų ir grunto tyrimų laboratorijos, įsigyta dalis reikalingos įrangos regioninės aplinkos taršos tyrimų ir medžiagų savybių tyrimų laboratorijų steigimui bei parengta Robotikos programa, į kurią 2011 m. priimta pirma studentų grupė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

ES investicijos buvo skiriamos ir Panevėžio regiono įmonių mokslinių tyrimų ir technologinės plėtros projektų techninių galimybių studijų parengimui bei jų įgyvendinimui ir iki 2011 m. pabaigos šioms priemonėms įgyvendinti buvo skirta daugiau nei 10 mln. litų Europos Sąjungos fondų lėšų. Vieną tokių tyrimų – mažosios vėjo elektrinės tyrimą – AB Lietkabelis gamyklai atliko  Kauno Technologijos Universiteto Panevėžio institutas. Taip pat atliktas studentų migracinę patirtį reprezentuojančių nuostatų tyrimas „Panevėžio aukštųjų mokyklų studentų teikiamos naudos miestui vertinimas socialiniu ir ekonominiu aspektu“.

REKLAMA

Siekiant, kad Panevėžio regiono švietimo sistema geriau prisitaikytų prie darbo rinkos poreikių ir būtų rengiami aukštos kvalifikacijos, imlūs naujovėms ir kūrybingi darbuotojai, buvo organizuojami mokymai suaugusiųjų bei anglų kalbos mokytojų profesijai įgyti bei, užtvirtinant įgytas žinias, buvo vykdomi suaugusiųjų mokymai. Biržų ir Pasvalio rajonų savivaldybėse buvo įrengta 18 profesinio informavimo, konsultavimo ir orientavimo taškų, regione kuriamas suaugusių mokymo tinklas ir nuotolinio mokymosi sistema.

Bibliotekose ir jų filialuose, kurių dalis pritaikyta neįgaliems asmenims, esančiuose rajoninėse savivaldybėse, per paskutinius ketverius metus buvo įrengta ir modernizuota 40 viešosios interneto prieigos vietų, kuriuose regiono gyventojai mokėsi kompiuterinio raštingumo, galėjo pasinaudoti savivaldybių teikiamomis elektroninėmis paslaugomis, mokytis nuotoliniu būdu, aktyviau dalyvauti savivaldos procesuose elektroninėje erdvėje.

REKLAMA

Panevėžio regiono savivaldybės, siekdamos didinti viešojo administravimo efektyvumą ir suteikti kokybiškesnes paslaugas gyventojams, pasinaudodamos Europos Sąjungos Socialinio fondo parama, įvykdė mokymus, skirtus jų kvalifikacijos tobulinimui, apie 900 savivaldybių, pavaldžių įstaigų darbuotojų bei tarybų narių. Regiono savivaldybių administracijos, įgyvendindamos bendrus projektus su užsienio partneriais, mokėsi iš jų, ieškojo bendrų aktualių problemų sprendimų būdų, pristatė savo patirtį ir veiklą. Žmogiškųjų išteklių atitikimo darbo rinkos poreikiams ir valdymo kokybės gerinimui Panevėžio regione buvo skirta 28  mln. litų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Įgyvendinant Panevėžio regiono 2007–2013 m. plėtros plano 2 prioriteto „Konkurencinga ir didelę pridėtinę vertę kurianti ekonomika“ tikslus, siekiama, kad Panevėžio regiono ekonomika efektyviai išnaudotų turimus konkurencinius pranašumus ir kurtų didelę pridėtinę vertę. Siekiant plėsti paslaugas verslui, Panevėžio regione veikiantys verslo konsultaciniai ir informacinis centrai bei Panevėžio prekybos, pramonės ir amatų rūmai plėtė teikiamų paslaugų spektrą, organizavo verslo informacijos sklaidos renginius, įvairius mokymus, teikė konsultacijas verslininkams, vykdė verslininkų misijas užsienio šalyse ir užsienio verslininkų misijas Panevėžio apskrityje, leido informacinius leidinius. Siekiant sudaryti palankesnes sąlygas užsienio kapitalui investuoti, Ramygalos mieste buvo įkurtas „plynas laukas“ bei baigiama kurti inžinerinė Panevėžio pramonės parko infrastruktūra, su 4 potencialiais investuotojais Panevėžio miesto savivaldybė jau sudarė sutartis.

REKLAMA

Panevėžio prekybos, pramonės ir amatų rūmai, siekdami pritraukti užsienio investuotojus, kasmet organizuoja tarptautinę parodą “EXPO Aukštaitija“, tarptautinį Aukštaitijos investuotojų forumą, kuriuose dalyvauja atstovai iš keliolikos pasaulio valstybių, tokių, kaip Norvegija, Švedija, Suomija, Danija, Kinija, Baltarusija, Ukraina, Rusija, Vokietija, Lietuva, JAV ir kitos šalys. Verslo aplinkai Panevėžio regione gerinti skirta 42 mln. litų.

Panevėžio regiono įmonės, norėdamos būti konkurencingos, Europos Sąjungos fondų, valstybės biudžeto ir nuosavomis lėšomis savo veikloje diegia inovatyvias informacines technologijas, ieško užsienio partnerių bendrai veiklai plėtoti bei siekia padidinti pardavimus užsienio rinkose. Pažymėtina, kad iki 2011 m. pabaigos Panevėžio regiono įmonėms skirta Europos Sąjungos fondų parama, sudaro apie 26  mln. litų.

REKLAMA

Didinant turizmo ir kultūros potencialą bei siekiant pritraukti daugiau turistų ir jų apsilankymą Panevėžio regione padaryti labiau įsimenantį, Kupiškio rajone Byčių kaime esančiame žiemos sporto centre įrengta slidinėjimo trasa, kuri suteikia galimybę atvykstantiems svečiams aktyviai ilsėtis ne tik vasarą, bet ir žiemą, restauruota Bistrampolio dvaro sodyba, esanti Panevėžio rajone, turizmui pritaikytas ir Naudvario dvaro ansamblis. Panevėžio rajone esančiame Krekenavos regioniniame parke buvo įrengti 2 pažintiniai takai, tvarkyta Linų ir Knygnešystės muziejų infrastruktūra, restauruotos ir konservuotos 45 muziejinės vertybės, esančios Pasvalio krašto muziejuje, renovuotas Kupiškio etnografijos muziejus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasvalio mieste įrengtas smegduobių parkas, kuris reprezentuoja unikalius gamtos reiškinius, vykstančius Panevėžio apskrityje. Be to, sutvarkytos ir turizmui pritaikytos Nemunėlio upės pakrantės Biržų rajone, įrengta automobilių stovėjimo aikštelė prie centrinio paplūdimio Biržų mieste, įrengta 17 poilsio aikštelių Kupiškio marių pakrantėje, įrengtas parkas Kupiškio miesto Kupos slėnyje, pradėtas statyti kempingas bei teniso kortai Pasvalio mieste, įrengta automobilių stovėjimo aikštelė su privažiavimo keliais ir įrengta ekspozicija Panevėžio rajone prie Juozo Urbšio visuomeninės minties ir kultūros centro, kuriamas Struvės geodezinio lanko punktas, tvarkomas Rokiškio dvaro kumetynas, rekonstruojamas Palėvenės Dominikonų vienuolynas.

REKLAMA

2007–2011 m. siekdamos pritraukti daugiau turistų ir gerinti informacijos sklaidą apie Panevėžio regioną, kaip turizmo objektą, regiono savivaldybės dalyvavo tarptautinėse turizmo ir verslo parodose Lietuvoje ir užsienio šalyse, išleido informacinius turistams skirtus leidinius. Didinti Panevėžio regiono kultūros ir turizmo potencialui skirta beveik 62 mln. litų.

Paminėtina, kad  įgyvendinant Panevėžio regiono plėtros plano 3 prioriteto tikslus, kurie prisideda ir prie plano 2 prioriteto tikslų įgyvendinimo, buvo pastatytas Panevėžio muzikinio teatro priestatas, rekonstruotas Panevėžio lėlių vežimo teatras, statomas Panevėžio miesto Kūno kultūros ir sporto centro lengvosios atletikos maniežo priestatas, iš dalies atnaujintas Panevėžio miesto daugiafunkcinis „Aukštaitijos“ sporto kompleksas, modernizuota Pasvalio sporto mokykla, rekonstruotas Kupiškio miesto stadionas, atnaujinta Kupiškio Kūno kultūros ir sporto centro materialinė bazė, pastatyta universali sporto arena „Cido arena“, sutvarkytos ir tvarkomos sporto aikštelės prie  mokyklų  ir daugiabučių gyvenamųjų namų, yra rekonstruojami Biržų ir Kupiškio kultūros centrų pastatai. Skatinant Panevėžio regiono gyventojų aktyvų gyvenimo būdą, modernizuojamas Biržų miesto stadionas, Pandėlio sporto aikštynas, Rokiškio rajono kūno kultūros ir sporto centro šaudykla. Panevėžio regiono plėtros plano 3 prioriteto tikslų, kuriais siekiama skatinti ir Panevėžio regiono gyventojų aktyvų gyvenimo būdą, įgyvendinimui skirta beveik 200 mln. litų.

REKLAMA

Panevėžio regionas, įgyvendindamas Panevėžio regiono 2007–2013 m. plėtros plano 3 prioriteto „Subalansuota aplinka ir kokybiškos paslaugos“ tikslus, siekia, kad Panevėžio regiono inžinerinė ir susisiekimo infrastruktūra būtų pritaikyta gyventojų reikmėms, kartu būtų teikiamos kokybiškos ir prieinamos viešosios paslaugos bei tai būtų pasiekta, išlaikant darnų santykį su aplinka. Panevėžio regione 2007–2011 m. laikotarpiu buvo tvarkomi inžineriniai tinklai (gyvenvietėse buvo klojami vandentiekio bei nuotėkų tinklai), gerinama tiekiamo vandens kokybė, rekonstruojami nuotekų valymo įrengimai, šilumos punktai, renovuojamos šiluminės trasos, rekonstruojamos katilinės, pastatyta Panevėžio termofikacinė elektrinė. Siekiant pagerinti transporto infrastruktūrą ir eismo sąlygas Panevėžio regiono miestų, miestelių, gyvenviečių ir kaimų gyventojams, buvo rekonstruota daugiau nei 50 km gatvių ir kelių, tvarkomi šaligatviai, įrengiamos automobilių stovėjimo aikštelės, dviračių-pėsčiųjų takai, gatvių apšvietimas. Šiuo metu t

iesiamas Rokiškio miesto aplinkkelis. Panevėžio regiono aplinkos pritaikymui gyventojų ir lankytojų reikmėms skirta 555 mln. Lt.

REKLAMA
REKLAMA

Panevėžio regiono aplinkos ekologinei būklei pagerinti bei užterštumui sumažinti, Biržų rajone nuo kenksmingų medžiagų išvalyta 6,8 ha Agluonos upės ir 15 ha Širvėnos ežero, Panevėžio rajone išvalytas  Geležių tvenkinys, sutvarkyta ir paruošta apsodinimui medžiais Molainių buvusių filtracijos laukų teritorija (20 ha), valomos Nevėžio, Lėvens ir Sanžilės upės bei Skapiškio ir Varležerio ežerai, tamponuojami netinkami naudoti geriamojo vandens gręžiniai. Siekiant sumažinti ekonominius Šiaurės Lietuvos regione karstinio proceso sukeliamus nuostolius ir išsaugoti žmonių gyvybę, sveikatą, turtą, apsaugoti aplinką nuo neigiamo karstinio proceso poveikio, užtikrinti lygias karstinio regiono ir šalies gyventojų gyvenimo sąlygas, Biržų ir Pasvalio rajonų savivaldybių gyventojams ir juridiniams asmenims 2007–2011 m. buvo iš dalies kompensuota už jų lėšomis atliktus 67 inžinerinius geologinius tyrimus, reikalingus atlikti, norint projektuoti statinius ir juos naudoti Šiaurės Lietuvos karstiniame regione, sumokėtos 6 kompensacijos gyventojams už išsikeldinimą iš pavojingų karstinio regiono grėsmės vietovių, sutvarkyta Biržų rajone esančio Karvės olos paminklo aplinka ir suremontuota kelio Karajimiškis-Kauniai dalis. Taip pat, Biržų mieste iš 4 avarinės būklės namų buvo iškeldinti gyventojai ir namai buvo nugriauti, Kupiškio rajone likviduoti 6 bešeimininkiai pastatai.

REKLAMA

Įgyvendinant regiono plėtros plano prioriteto tikslus, buvo modernizuojama Panevėžio regiono atliekų tvarkymo sistema – statomi atliekų surinkimo konteineriai, įrengtas regioninis sąvartynas. Skatinant žalos aplinkai prevenciją, parengta Panevėžio miesto aplinkos oro taršos mažinimo programa, įkurtas informacijos ir mokymo centras EKOINFO Panevėžio mieste, organizuoti konkursai ekologinės savimonės ugdymui ir palankaus aplinkai būdo formavimui, parengtas Panevėžio rajono gyvenviečių bei jose esančių parkų apželdinimo projektas. Gerinant Panevėžio regiono aplinkos būklę ir mažinant užterštumą skirta 49,5 mln. Lt.

Panevėžio regione 2007–2011 m. buvo ir yra tvarkoma ir socialines paslaugas teikiančių įstaigų (Rokiškio rajone – Skemų pensionato, Obelių vaikų globos namų, Biržų rajone – socialinio paslaugų centro, dienos centrų, Legailių globos namų, Panevėžio mieste – Algimanto Bandzos kūdikių ir vaikų globos namų, Panevėžio rajone – Jotainių pensionato, Kupiškio pensionato) infrastuktūra bei plečiamos teikiamos paslaugos ir steigiamos naujos socialinių paslaugų įstaigos (Kupiškio rajono savivaldybėje buvo įsteigtas krizių centras, socialinių paslaugų centrai, Panevėžio rajone Ramygaloje įrengtas dienos užimtumo centras, socialinių paslaugų centras, savarankiško gyvenimo namai, socialinių paslaugų įstaigos Krekenavoje, Vadokliuose, Raguvoje, Naujamiestyje ir Upytėje, Pasvalio rajono savivaldybėje įkurtas dienos užimtumo centras, Kupiškio mieste įrengtas jaunimo centras, Biržų rajone įsteigta slaugos namuose tarnyba). Buvo dirbama ir su grįžusiais iš įkalinimo įstaigų asmenimis, probleminėmis (asocialiomis) šeimomis.

REKLAMA

Siekiant mažinti neįgalių asmenų atskirtį, beveik 90 Panevėžio regiono būstų buvo pritaikyti žmonėms su negalia. Rūpindamasi mažas pajamas gaunančiomis šeimomis bei asmenimis, Biržų rajono savivaldybė investavo ir į socialinio būsto fondo kūrimą ir pastatė 20 butų namą bei įsigijo 1 butą, kuriuose gyvena socialiai remtini asmenys. Socialinių paslaugų plėtimui ir socialinių paslaugų įstaigų tinklo modernizavimui Panevėžio regione skirta 59 mln. litų.

Įgyvendinant užsibrėžtus regiono tikslus, buvo modernizuojama Panevėžio, Naujamiesčio, Biržų, Kupiškio, Pasvalio, Joniškėlio, Rokiškio  ligoninių ir poliklinikų bei Rokiškio psichiatrijos ligoninės, Panevėžio fizinės medicinos ir reabilitacijos centro, įsigyjama nauja įranga, plečiamos teikiamos paslaugos, įsteigtas visuomenės sveikatos biuras Biržų mieste. Daugelyje Panevėžio regiono sveikatos priežiūros įstaigų jau yra įdiegtas elektroninis pacientų registravimas. Sveikatos priežiūros paslaugų plėtimui ir sveikatos priežiūros įstaigų tinklo modernizavimui skirta 108 mln. litų.

Panevėžio regiono 2007–2013 m. plėtros plano 4 prioriteto „Regiono žemės ūkio ir kaimo plėtra“ tikslai yra orientuoti į tai, kad Panevėžio regiono kaimiškose vietovėse būtų vystomas moderniomis technologijomis paremtas produktyvus žemės ūkis, alternatyvi, stabilias pajamas kaimo gyventojams užtikrinanti, veikla.

REKLAMA

Siekiant užsibrėžtų prioriteto tikslų, buvo numatyti tokie uždaviniai –  didinti žemės bei miškų ūkio konkurencingumą, sukurti galimybes ekonominės veiklos kaime įvairinimui ir gyvenimo kokybės kaime gerinimui, tuo pačiu puoselėjant esamas gamtines, žmogiškąsias ir kitas vertybes, mažinant skirtumus tarp miesto ir kaimo bei tarp atskirų rajonų.

Per 2007–2011 m. laikotarpį įgyvendinti projektai, skirti žemės ūkio specialistų ir jaunųjų ūkininkų mokymams, ūkių modernizavimui, sausinimo sistemų ir hidrotechninių statinių sistemų rekonstrukcijai, gerinti aplinkos kokybę, laisvalaikio ir poilsio infrastruktūrą, kaimo viešųjų erdvių ir pastatų atnaujinimui, paveldo objektų išsaugojimui bei verslo plėtros kaimo vietovėse skatinimui. Įsteigta 12 žemės ūkio asociacijų, modernizuota Joniškėlio bandymų stoties laboratorija. Stiprinant kaimo bendruomenes, buvo dalinai finansuojama bendruomenių veikla, vykdomi mokymai, jų poreikiams buvo pritaikyti pastatai.

2007–2011 m. įgyvendinant Panevėžio regiono 2007–2013 m. plėtros planą, buvo siekiama užtikrinti aukštą gyvenimo kokybę Panevėžio apskrities gyventojams, teikiant kokybiškesnes paslaugas, plečiant jų spektrą, sutvarkant infrastruktūrą, mokant regiono gyventojus ir savivaldybių, sveikatos, mokymo, socialinių įstaigų, įmonių darbuotojus bei regiono ūkininkus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų