REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dar nė neįžiebta Vilniaus Kalėdų eglė sukėlė daugybę aršių diskusijų, o įžiebus eglę-tortą jų tik dar padaugėjo. Vieni pasipiktino eglės išvaizda, kitiems užkliuvo už ją sumokėta suma. Pro garsaus mados dizainerio Juozo Statkevičiaus akis nepraslydo ir tai, kad eglės puošybai panaudoti ornamentai anksčiau jau puošė Vilniaus gatves.

Dar nė neįžiebta Vilniaus Kalėdų eglė sukėlė daugybę aršių diskusijų, o įžiebus eglę-tortą jų tik dar padaugėjo. Vieni pasipiktino eglės išvaizda, kitiems užkliuvo už ją sumokėta suma. Pro garsaus mados dizainerio Juozo Statkevičiaus akis nepraslydo ir tai, kad eglės puošybai panaudoti ornamentai anksčiau jau puošė Vilniaus gatves.

REKLAMA

Naujienų portalui tv3.lt J. Statkevičius sakė, kad jau ne pirmus metus iš eilės Kaunas nustebina gražesne eglute, nei Vilnius. Šiemetinė Vilniaus eglė, pasak pašnekovo, itin pompastiška, tačiau, jo nuomone, su grožiu neturi nieko bendro.

Ornamentai pasirodė matyti

Ne tik J. Statkevičiui, bet ir daugeliui lietuvių užkliuvo eglutės kaina. Šiemet jos puošyba atsiėjo daugiau nei 231 tūkst. eurų, nors šiemet eglė stovės tik Katedros aikštėje, Rotušės aikštėje eglutė nesužibs.

„Manau, mes tam ir renkame valdžią, kad viskas būtų skaidru ir aišku. Turėtų būti daugiau skaidrumo, aiškumo, kad mes visi žinotume, kiek ir už ką tiek sumokėta.

REKLAMA
REKLAMA

Dabar sumokėta nežmoniška suma, Rotušėje eglutės nėra. Aš tikrai niekada nesuplakčiau dviejų dalykų – torto 700 gimtadienio proga, kuris bus tik sausio mėnesį, ir Kalėdų eglutės. Musės atskirai turėtų būti, kotletai atskirai“, – kalbėjo mados dizaineris.

REKLAMA

Pašnekovas priduria, kad torto konstrukcija labiau primena ne tortą, o cirko palapinę. Už akies užkliuvo ir ornamentai, kuriais puošta eglė:

„Tie visi „kringeliai“ jau seniai seniai kabojo Gedimino prospekte, reiškia, už juos jau sumokėta ir jie seniai nupirkti. Eglutė turi geležinį karksą, kuris irgi ne kiekvienais metais naujas perkamas, manau. Neaišku, kodėl kiekvieną kartą viskas taip išbrangsta.“

J. Statkevičius sako puikiai įsiminęs šiuos ornamentus, nes prieš kelerius metus darė „Instagram“ reportažą, kuriame dalinosi pastebėjimais, kad jie primena mimozas, pavasarinius lapus, o ne Kalėdas ir žiemą.

REKLAMA
REKLAMA

„Aš prisiminiau, pažiūrėjau savo darytą reportažą ir ką jūs galvojate – pamačiau tuos pačius „kringelius“ ant pompastinės didžiulės eglutės, kurie anksčiau kabojo Gedimino prospekte“, – nuostabos neslepia jis.

Pritrūko kuklumo ir elegancijos

Bendras vaizdas, pasak pašnekovo, neatrodo skoningai, o atsižvelgiant į ekonominę situaciją eglutė iškrenta iš konteksto. „Dydis ir mastelis šiemet nelabai dera, kadangi šalis skendi skolose, ekonominė, pasaulinė situacija yra sudėtinga.

Man atrodo, žmonės būtų puikiausiai supratę, jei eglutė būtų žymiai kuklesnė. Skonis – tai ne dydis. Svarbu ne ūgis, o smūgis. Galėtų būti žymiai mažesnė, nuoširdesnė“, – priduria pašnekovas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiųmetę Vilniaus Kalėdų eglę J. Statkevičius palygino ir su kitų didžiųjų šalių eglėmis, kurios kainuoja gerokai mažiau, bet skleidžia šventinę nuotaiką, ko Vilniuje šiemet trūksta.

„Palyginau ir su Vokietijos eglute, ir su pagrindine Prancūzijos eglute, kuri yra Strasbūre, jie 200 metų stato eglutę ir kažkodėl nesivaiko nesąmoningų mastelių. Bet, kaip sakoma, dėl skonio ir spalvos nesiginčijama. Vieniems patinka, kitiems nepatinka – tai subjektyvus dalykas.

Ta tuščia pompastika – ką mes norime įrodyti, prieš ką mes turime pasirodyti?“, – svarsto J. Statkevičius.

Pašnekovo teigimu, būtų gražu įprasminti istorinę atmintį, 700 metų jubiliejų paminėti ne tortu, o, pavyzdžiui, supažindinant su 700 žmonių, kurie prisidėjo kuriant Vilnių. Be to, džiugintų ir tai, jei svarbiausi istoriniai objektai būtų papuošti kad ir paprasčiausia LED lempučių juosta.

REKLAMA

Kalėdų eglės dizainas dizaineriui pasirodė perkrautas, jis pastebi ir tai, kad daugelyje šalių puošiamos natūralios eglutės, pasirenkamas kuklesnis dizainas.

„Mes visada norime pasirodyti, viskas tik dekoracija ir viskas netikra. Kalėdoms pastatykite gražią eglutę, pilna Lietuvoje miškų ir visi būtų supratę, žinant, kokia Lietuvoje ekonominė situacija, niekas nebūtų supykęs.

O kad būtų elegantiška, daug dalykų nereikia. Jeigu pati eglutė graži, nebūtina ant jos sukrauti milijonus lempučių. Galima labai gražiai apšviesti, pagaliau apsnigta eglutė atrodo nuostabiai. Man baisiausia, kad ją puošia beskoniai entuziastai. Jie padaro tokių nesąmonių, kad kartais gėda žiūrėti“, – įžvalgomis dalinosi garsus mados dizaineris.

REKLAMA

Palygino Vilniaus ir Kauno egles

Vilniaus eglutė, J. Statkevičiaus manymu, šiemet yra ne laiku ir ne vietoje. Juk eglutė simbolizuoja Kalėdų laukimą, tad svarbiausia nuotaika, o ne dydis ir pompastika.

Vis tik, paklaustas apie šiais metais Kauną papuošusią Kalėdų eglę, pašnekovas neslepia, kad Kaunas pasipuošė skoningai ir jau ne pirmus metus grožiu aplenkė sostinę.

„Kauno eglutė yra normalaus mastelio, ji su idėja, įkvėpimas yra Čiurlionio kūryba. Eglutė labai gražiame mastelyje, visą laiką su idėja – kodėl nepakviesti tų pačių žmonių, kad jie papuoštų eglę Vilniuje?

Galima pakviesti tuos pačius žmones, jie turi idėjų, sumanymų. Jeigu Vilniui taip jau lėkštai su fantazija ir taip banalu, gal galima paieškoti kitų žmonių?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kodėl negalima pasitarti, kodėl negalima surinkti žmonių, kurie pasidalintų idėjomis? Jeigu jau kelis metus iš eilės Kaunas pastato Vilnių į kampą savo eglutės grožiu, sumanumu ir išradingumu, tikra šventine nuotaika, kodėl tų žmonių nepaprašyti papuošti Vilniaus eglutę?“, – svarsto jis.

Vis tik, J. Statkevičius pabrėžia, kad jei ne eglės kaina, nekiltų tiek daug įvairių klausimų. „Viskas būtų tvarkoje, jei ji kainuotų pusę kainos, kuri buvo sumokėta“, – apibendrina mados dizaineris J. Statkevičius.

Paaiškino, kiek ir kas kainavo

Anksčiau naujienų portalui tv3.lt Vilniaus savivaldybės atstovai situacijos dėl kalėdinių dekoracijų sutapimų paaiškinti negalėjo, tik nurodė, kad „viešojo konkurso vertinimo kriterijuose buvo atsižvelgiama į siūlomos Kalėdų eglės idėjos originalumą, savitumą, išskirtinumą ir kūrybiškumą“.

REKLAMA

„Dėl atskirų Kalėdų eglės puošybos elementų sprendė viešąjį konkursą laimėjusi įmonė UAB „Švenčių studija“, su kuria Vilniaus Kultūros centras sudarė sutartį dėl eglės nuomos, montavimo ir puošybos paslaugų“, – patvirtino savivaldybės atstovas Gabrielius Grubinskas.

Susisiekus su UAB „Švenčių studija“ atstovais, jie patikino, kad dekoracijų vizualūs panašumai – tik sutapimas.

„Jeigu kalbėtume apie gatvės dekoracijas, su kuriomis buvo palyginta, jos tikrai nėra pernykštės. Mes niekuo su jomis nesusiję. Tokio tipo, tokio rašto, tokio ornamento dekoracijos Vilniaus mieste buvo prieš penkiolika metų.

Kadangi toks dekoras, tokia stilistika, tokie baroko raštai buvo labai tinkami šių metų eglei, mes panaudojome šį raštą ir pritaikėme eglutei. Tai nėra tos pačios dekoracijos.

REKLAMA

Įsivaizduokite, kaip atrodytų po penkiolikos metų ištraukta ir pakabinta dekoracija. Tikrai nebūtų įmanoma, nes ir technologijos pasikeitusios. Tiesiog tai sutapimas, kad tai yra toks pat ornamentas, kuris labai tiko šitai progai“, – komentuoja „Švenčių studija“ dizaineris Dominykas Koncevičius.

„Dėl viršūnės – tai yra panašiai atrodanti viršūnė, tokio pat principo, bet mažesnė. Taigi, ji taip pat nauja. Tai tiesiog ta pati meninė išraiška“, – priduria jis.

Užsakovai – Vilniaus Kultūros centras su tv3.lt pasidalino ir eglės sąmata. Žemiau pateikiame šių metų Vilniaus kalėdinės eglutės dekoracijų kainas:

Karkasas – 1210 eurų;

Eglišakės 6000 vnt.  – 7260 eurų;

Foninės girliandos 2500 m. – 4537.50 eurų;

Blykstės 1400 vnt. – 847 eurų;

PVC žaislai 700 vnt. – 4235 eurų;

Konstrukcijos „Tortas“ karkasas – 42 350 eurų;

Konstrukcijos „Tortas“ girliandos 5500 m. – 9982,50 eurų;

Konstrukcijos „Tortas“ LED kabelis 1000 m. – 8470 eurų;

Dirbtinių eglišakių kontūras 150 m. – 9075 eurų;

Dekoracijos „Torto dekoracija“ 120 vnt. – 21780 eurų;

Dekoracijos „Žvakutės“ 700 vnt. – 50 820 eurų;

Dekoracijos „Sietynai“ 12 vnt. – 17 424 eurų;

Tvirtinimo detalės ir pajungimo laidai – 5319 eurų;

Montavimo ir demontavimo darbai – 48 400 eurų.

Iš viso: 231 710 eurų.

Juk tai akivaizdus pinigų švaistymas. Tokie šimašiai turi sėdėt kaliūzėje už tokias machinacijas.
Apgailėtina afera. Už tuos 230k euro buvo galima bele ką padaryti, bet, panašu, Vilniaus durneliam tai tinka
Bent Vienas zmogus teisingas
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų