Per metus Lietuvoje vidutiniškai diagnozuojama net 400 šios agresyviausios odos vėžio formos atvejų. Kaip mėgautis saule atsakingai bei apsaugoti save?
„Daugelis žmonių vis dar klaidingai mano, kad saulė pavojinga tik tropikuose ar intensyvaus deginimosi metu. Visgi, net ir kasdienis, nejučia gaunamas UV spindulių kiekis gali turėti ilgalaikį poveikį.
UV spinduliai pažeidžia odos ląsteles, silpnina natūralų apsauginį barjerą, skatina pigmentacijos sutrikimus ir spartina senėjimo procesus. Vienas stiprus nudegimas gali padidinti riziką susirgti melanoma ar kita odos vėžio forma“, – sako „Eurovaistinės“ vaistininkė Gabija Kruopytė.
Išvengti ligos gali padėti apžiūra namuose
Neatsakingos saulės vonios gali sukelti melanomą. Pasak vaistininkės, melanoma gali atsirasti bet kurioje kūno vietoje, o ypač tose, kurios būna dažnai veikiamos saulės, rašoma pranešime spaudai.
„Šios ligos pavojus slypi jos gebėjime ypač greitai progresuoti, plisti į kitus organus – pavyzdžiui, limfmazgius, plaučius, kepenis ar smegenis. Net ir mažas melanomos židinys gali metastazuoti, jei nėra aptiktas laiku.
Dėl šios priežasties ankstyva diagnostika tampa esmine sėkmingo gydymo sąlyga. Melanomą aptikus pirmoje stadijoje, pasveikimo tikimybė viršija net 90 proc.“, – pasakoja G. Kruopytė.
Ji priduria, kad prie sudėtingesnės gydymo eigos prisideda ir ligos rimtumo neįvertinimas: „Žmonės neretai linkę manyti, kad odos vėžys yra matomas, todėl nėra toks pavojingas, tačiau tai klaidingas įsitikinimas.“
Svarbu laiku kreiptis į gydytoją
Pasak G. Kruopytės, itin svarbu reguliariai ir atidžiai apžiūrėti savo odą, o pastebėjus pakitimus – kreiptis į gydytoją.
„Atliekant apžiūrą gydytojai rekomenduoja vadovautis ABCDE taisykle: A – asimetrija (angl. „asymmetry“), B – nelygūs kraštai (angl. „borders“), C – nevienoda spalva (angl. „color“), D – didesnis nei 6 mm diametras (angl. „diameter“) bei E – kaita (angl. „evolution“), kuomet apgamas keičia formą, spalvą ar pradeda kraujuoti. Pastebėjus bent vieną iš šių požymių, būtina kreiptis į gydytoją“, – akcentuoja G. Kruopytė.
Jos teigimu, žmonės dažnai atideda vizitą pas specialistą manydami, kad apgamas atrodo normaliai, tačiau melanomai užtenka vos keleto mėnesių, kad ji stipriai progresuotų.
„Melanoma gali ilgai atrodyti kaip nekaltas apgamas ar nežymi dėmelė, kol galiausiai išplinta. Todėl labai svarbu ne tik stebėti savo odą, bet ir periodiškai tikrintis pas specialistus, ypač jei turite daug apgamų, šviesią odą ar artimųjų, sirgusių odos vėžiu“, – tvirtina minėto vaistinių tinklo vaistininkė.
Apsaugos nuo saulės priemonės – raktas į sveiką odą
Vaistininkė akcentuoja, kad, siekiant sumažinti melanomos riziką, svarbu ne tik atidžiai stebėti savo odos pokyčius, bet ir naudoti apsaugos nuo saulės priemones, kurios turi didesnį SPF rodiklį.
„SPF – tai apsaugos nuo saulės rodiklis, kuris parodo, kiek kartų ilgiau oda gali būti saulėje nepatirdama nudegimo. Pavyzdžiui, SPF 30 reiškia, kad jūsų oda apsaugota 30 kartų ilgiau nei be jokios apsaugos.
Kasdieniam naudojimui rekomenduojama rinktis ne mažesnį nei SPF 30, o būnant tiesioginėje saulėje – SPF 50.
Svarbu ir tai, kad priemonė būtų tepama pakankamu kiekiu bei atnaujinama ne rečiau nei kas 2 valandas – tik tuomet ji bus veiksminga“, – tvirtina G. Kruopytė.
Ji priduria, kad renkantis apsaugos nuo saulės priemones, patariama atkreipti dėmesį ne tik į SPF rodiklį, bet ir jų paskirtį.
„Apsaugos nuo saulės priemonės sukurtos tam, kad apsaugotų odą nuo ultravioletinių spindulių – tiek UVB, tiek UVA. UVB spinduliai pasiekia odos paviršių ir sukelia nudegimus, o UVA skverbiasi giliau ir daro ilgalaikę žalą – skatina raukšlių atsiradimą, pigmentacijos pokyčius ir net DNR pažeidimus.
Labai svarbu rinktis plataus spektro apsaugą, kuri apsaugo ir nuo UVB, ir nuo UVA spindulių. Europos Sąjungoje plataus spektro apsaugos priemonės dažnai būna pažymėtos apskritimu su „UVA“ simboliu (⬭ UVA)“, – akcentuoja vaistininkė G. Kruopytė.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!