7 odos vėžio simptomai: nenumokite į juos ranka

Odos vėžys kasmet pasiglemžia 2500 britų gyvybių. Jei liga diagnozuojama anksti, ji yra nesunkiai pagydoma.

Dauguma žino, kad būtina stebėti turimus apgamus, ypač jei jie keičiasi ar atsiranda naujų. Yra ir ne tokių įprastų ligą išduodančių ženklų, kurie jus nustebins, o gal ir išgelbės gyvybę, rašo mirror.co.uk.

Melanoma yra pati pavojingiausia, ji plinta po visą kūną ir kasmet diagnozuojama 16000 naujų susirgimų. Kokie ankstyvi ženklai galėtų įspėti apie pavojų?

Įtartini randai

„Jei ant odos pastebėjote staiga atsiradusį ir vis didėjantį randą, tai gali būti bazalinių ląstelių karcinoma (BCC)“, − aiškina Dr Ross Perry,  Cosmedics odos klinikos medicinos direktorius. (cosmedics.co.uk).

„Tai vėžys, kuris atsiranda tose kūno vietose, kurios gauna daugiausia saulės. Tai odos spalvos, lyg vaškinis, primenantis randą ar sustorėjęs odos plotas. Bazalinė ląstelių karcinoma yra labiausiai paplitusi odos vėžio forma, ir, laimei, tai yra mažiausiai pavojinga rūšis, jei aptinkama anksti“, − sako jis.

Perlamutro spalvos pažeidimai ant vokų

Daugelis žmonių nesupranta, kad akių vokai yra dažniausia odos vėžio atsiradimo vieta, nes tai  sritis, kurią daugelis iš mūsų pamiršta patepti apsauginiais losjonais.

„Apie 85–95 procentai vokų vėžio, nustatomo ne Azijos šalyse, yra bazalinių ląstelių odos vėžys. Piktybinės ataugos ant vokų būna juodos, rudos, raudonos arba kūno spalvos, perlamutrinės. Jos lyg blizganti, vašką primenanti plutelė, niežtinti ir skausminga. Svarbūs  bet kokie formos, spalvos ar dydžio pokyčiai. Norėdami apsaugoti akių vokus nuo ultravioletinių spindulių poveikio, dėvėkite akinius nuo saulės, apsauginį kremą nuo saulės ir plačiabrylę skrybėlę“, − sako Dr Perry.

Juodos dėmės po nagais

„Subungualinę melanomą, kuri atsiranda po kojų ar pirštų nagais, galima lengvai supainioti su mėlynėmis. Dažniausiai dėmės atsiranda po nykščio ar kojos didžiojo piršto nagais dėl pakartotinio tų sričių sužalojimo ar traumos. Negydoma subungualinė melanoma gali išplisti į kitas kūno dalis, todėl svarbu kuo greičiau ją diagnozuoti“, − perspėja Dr Perry.

REKLAMA

Niežtinti galvos oda

Galvos odos vėžys yra labiau būdingas vyrams. Jis būna trijų formų. „Bazalinių ląstelių karcinoma, pasitaikanti ant galvos odos, yra palyginti mažiau pavojinga, bet ne tokia reta“, − sako Dr Perry.

„Plokščialąstelinė karcinoma taip pat gali būti galvos odoje ir dažniau būdinga šviesios odos žmonėms, kurie mėgsta būti saulėje. Tai žvynuotos raudonos dėmės, atviros opos, šiurkšti, sustorėjusi ar į karpas panaši oda arba ataugos su įdubimu centre, jos gali kraujuoti ar niežėti“, − pasakoja Dr Perry.

„Melanoma, mirtiniausia odos vėžio forma, taip pat gali pasitaikyti ant galvos odos, kaip apgamas ar odos atauga. Visiškai įprasta, kad apgamų būna ant galvos odos, tačiau jei pastebite, kad keičiasi forma, tekstūra ar spalva, nenumokite ranka. Pastebėję neįprastų dėmių ant galvos, nedelsdami kreipkitės į savo šeimos gydytoją arba dermatologą“, − aiškina gydytojas.

Negyjanti, skaudi žaizdelė

Jei pastebėjote, kad atsirado žaizdelė, kuri per keturias savaites neužgyja, kreipkitės į savo šeimos gydytoją.

„Negyjanti opa gali būti lyg gumbas, sausas ir žvynuotas, ir, deja, tai gali būti bazalinių ląstelių karcinoma“, − perspėja Dr Perry.

„Žaizda gali būti su luobele, ji gali niežėti, kraujuoti. Geriausia išeitis – kuo greičiau pasitikrinti“, − primena Dr Perry.

Nedingstančios vabzdžių įkandimo dėmės

Nieko nuostabaus, jei jus sukanda vabzdžiai šiltuoju metų laiku, tačiau kartais tos mažos raudonos dėmelės gali perspėti apie kažką rimtesnio.

„Galbūt jums įkando, tačiau vabzdžių įkandimai paprastai praeina per porą savaičių, jie palaipsniui išnyksta ir mažėja. Jei įkandimą primenanti dėmė neišnyksta, galbūt, ji visai nepavojinga, bet neatmeskite ir odos vėžio grėsmės – kreipkitės į gydytoją“, − aiškina Dr Perry.

Blyški odos dėmė ant galvos ar kaklo

„Bazalinių ląstelių karcinoma dar gali pasireikšti kaip blyški, lygi ar perlamutrinės spalvos odos dėmė ant galvos ar kaklo“, − sako Dr Perry.

„Dažniausiai ji atsiranda ant odos, kuri neapsaugota nuo saulės spindulių − ant veido, galvos ir kaklo. Aš rekomenduočiau kreiptis į šeimos gydytoją ar dermatologą, jei neįprasta dėmė dar neišnyko po keturių savaičių nuo jos atsiradimo. Gali būti naudinga fotografuoti pokyčius. Ant tamsesnės odos pokyčius sunkiau pastebėti, tad paprašykite draugo ar šeimos nario pagalbos“, − pataria gydytojas.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų