REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

JAV daugkartinis erdvėlaivis „Endeavour“ antradienį 6 val. 28 min. Grinvičo (8 val. 28 min. Lietuvos) laiku pakilo į kosmosą ir gabena į Tarptautinę kosmoso stotį (TKS) pirmąją Japonijos kosminę laboratoriją.

REKLAMA
REKLAMA

Dvi minutės po starto iš Kennedy kosmoso centro Floridoje nuo „Endeavour“ atsiskyrė dvi raketos nešėjos. Mažiau nei devynios minutės po starto „Endeavour“ saugiai pasiekė orbitą ir pradėjo vytis TKS, kurią turėtų pasiekti trečiadienį.

REKLAMA

Erdvėlaivio septynių žmonių įgula, įskaitant japonų astronautą Takao Doi, per 16 dienų truksiančią misiją turi instaliuoti pirmąją japonų laboratorijos „Kibo“, kurioje bus tiriama mikrogravitacija, pakopą.

Kai bus instaliuotos visos trys pakopos, „Kibo“, kurios pavadinimas japoniškai reiškia viltį, drauge su JAV, rusų ir Europos laboratorijomis sudarys tiriamąjį TKS branduolį.

Tai bus ilgiausia misija TKS; jos metu „Endeavour“ įgulos nariai penkis kartus išeis į atvirą kosmosą, kur iš viso dirbs maždaug 30 valandų.

REKLAMA
REKLAMA

„Kibo“, kuri yra didžiausias iš viso 10 mlrd. JAV dolerių skyrusių japonų indėlis į šį projektą, kol kas bus didžiausia iš keturių TKS tiriamųjų modulių.

Europiečiai į šį elitinį kosmoso klubą įstojo vasario mėnesį, kai buvo pristatyta ilgai vėlavusi laboratorija „Columbus“, kurią nugabeno daugkartinis erdvėlaivis „Atlantis“.

Kaip ir „Columbus“ atveju, „Kibo“ instaliavimas TKS buvo atidėtas dėl 2003 metų vasarį įvykusios erdvėlaivio „Columbia“ katastrofos, dėl kurios visi NASA skrydžiai buvo sustabdyti dvejiem metams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Keli „Kibo“ eksperimentai, iš dalies susiję su medicina, biologija, biotechnologija ir komunikacijomis, laikomi itin svarbiais žingsniais rengiant tolesnes misijas į Mėnulį ir net žmonių skrydžius į Marsą.

Pirmoji gabenama pakopa ELM-PS sveria 4,2 t, yra 3,9 m ilgio ir 4,4 m diametro. Svarbiausią jos komponentą, hermetiškąjį modulį su nuotolinio valdymo robotine ranka, į TKS turi nugabenti daugkartinis erdvėlaivis „Discovery“, kurio startas numatytas gegužės 25 dieną.

Šis komponentas yra 11,2 m ilgio cilindro formos ir sveria 15,9 tonos.

Paskutinė „Kibo“ dalis, komunikacijų sistema „Exposed Facility“ į TKS turi būti nugabenta 2009 metų kovą.

REKLAMA

„Endeavour“ taip pat nugabens įrangos iš Kanados - komponentą robotinei rankai „Dextre“, kuri naudojama tikslumo reikalaujančioms užduotims, paprastai vykdomoms astronautų, atvirame kosmose.

Vadas, 50 metų Dominicas Gorie, vadovauja komandai, kurią sudaro antrasis pilotas, 45 metų Gregory Johnsonas, misijos specialistai 50 metų Rickas Linnehanas, 37 metų Robertas Behnkenas, 50 metų Mike‘as Foremanas, 40 metų Garretas Reismanas ir 53 metų T.Doi iš Japonijos kosmoso tyrimų agentūros.

Keturiems astronautams tai pirmas skrydis į kosmosą.

Po šios misijos NASA planuoja dar 10 skrydžių, įskaitant keturis skrydžius 2008 metais, kurių tikslas - iki 2010 metų rugsėjo 30-osios, kai turi būti baigta NASA trijų daugkartinių erdvėlaivių eksploatacija, baigti statyti TKS.

REKLAMA

100 mlrd. dolerių vertės TKS projekte dalyvauja 17 šalių, tarp jų - 11 Europos kosmoso agentūros (EKA) narių.

Sekmadienį EKA iš Kuru Prancūzijos Gvianoje pirmą kartą paleido didžiulį robotinį krovininį laivą, kuris turi automatiškai susijungti su TKS.

Cilindro formos „Automated Transfer Vehicle“ (ATV) TKS įgulai nugabens 7,5 t maisto, vandens, suslėgto oro, degalų ir asmeninių daiktų.

Maždaug po pusmečio šis laivas atsiskirs nuo TKS ir išgabens iš stoties misijos metu susikaupusias atliekas. Vėliau laivas su atliekomis saugiai suirs virš Ramiojo vandenyno, sako misijos mokslininkai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kai erdvėlaivis „Endeavour“ paliks stotį, prie jos prisijungs pirmasis Europos Sąjungos kosminis laivas „Žiulis Vernas“.

NASA nuotraukoje: „Endeavour“ pakilimas.

Tarptautinė kosmoso stotis. Kanados Kosmoso agentūros nuotrauka.

Tarptautinė kosmoso stotis. Kanados Kosmoso agentūros nuotrauka.

Dextre. Kanados Kosmoso agentūros nuotrauka.

Dextre. Kanados Kosmoso agentūros nuotrauka.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų