REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kol ministras Aurelijus Veryga siūlo pigiausius „pirmo paskyrimo“ vaistus tikindamas jų efektyvumu ir kokybe, pacientai sako besijaučiantys eksperimentiniais triušiais.

Kol ministras Aurelijus Veryga siūlo pigiausius „pirmo paskyrimo“ vaistus tikindamas jų efektyvumu ir kokybe, pacientai sako besijaučiantys eksperimentiniais triušiais.

REKLAMA

„Kiek galima eksperimentuoti su žmonėmis? Juos reikia gydyti geriausiais, o ne pigiausiais vaistais. 10 metų gydė mane nuo osteoporozės, kol sugadino skrandį. Vėliau atsirado vaistai, leidžiami į pilvą 2 kartus per metus. Sveikata iš karto pagerėjo. Vaistus tada „nuėmė“. Tai ką, dabar pablogėjus ir vėl iš naujo nuo tablečių gydymą pradėti? Juk ta pati veiklioji medžiaga? Ar matote skirtumą?“ – piktinosi portalo tv3.lt skaitytoja.

Pasirinkimo nepalieka

Nors Sveikatos apsaugos ministerija tvirtina, kad patobulinta „pirmojo paskyrimo“ tvarka pristatyta po diskusijų su pacientais, medikais, vaistininkais, Lietuvos pacientų organizacijų atstovų tarybos pirmininkės Vidos Augustinienės teigimu, iš esmės mažai kas pasikeitė, kas buvo numatyta ir nuo kovo 1-osios.

REKLAMA
REKLAMA

„Koks čia pasirinkimas, jei vis tiek primes, kokiu vaistu gydytis, brukamas pats pigiausias vaistas, o jei nenori, perkiesi kitą pilna kaina. Aišku, kita bėda, kad dalis vaistų jau būna „iškritę“ iš kainyno... Tik pučiamas burbulas, kad daug daroma dėl pacientų, o eilinį karta ministras tik pliusiuką pasidės“, – sakė ji.

REKLAMA

Organizacija laikosi pozicijos, kad kainyne būtų visi vaistai: „Turi būti numatyta bazinė kaina, geriau jau priemokos būna didesnės, bet žmogui turi būti palikta galimybė pasirinkti. Dabar gi mus kaip kokius „ubagėlius“ verčia gydytis pigiausiais vaistais, o pacientų tikslas – gauti efektyvų gydymą.“

Netvarka dėl nuolat keičiamo kainyno

Pacientų atstovė pabrėžė, kad ne mažiau chaoso įvedė ir kas tris mėnesius keičiamas kompensuojamųjų vaistų kainynas.

„Pagal esamą tvarką, jei kompensuojamojo vaisto priemoka viršijama centu ar dviem ir firma kainos nenuleidžia, tas vaistas iš kainyno išbraukiamas. O žmonėms, ypač sergantiems lėtinėmis ligomis, tai yra katastrofa. Gydytojai net nespėja sekti tų pasikeitimų, žmonėms stinga informacijos. Jei prieš tai vartotas vaistas yra „iškritęs“ iš kainyno, žmogus turi jį pirkti visa kaina, jei nori efektyvesnio gydymo, ypač jei jam buvo paskirti geresni, naujesni ar inovatyvūs vaistai“, – kalbėjo V. Augustinienė.

REKLAMA
REKLAMA

Gydymą skiria medikas, ne ministras

Tokios pačios nuomonės dėl naujosios „pirmo paskyrimo" tvarkos laikėsi ir Lietuvos bendrosios praktikos šeimos gydytojų asociacijos vadovas prof. Julius Kalibatas. „Tai – tik kosmetiniai pakeitimai. Ministerija grubiai kišasi į vaistų paskyrimą, nors kokį vaistą, kada ir kaip jį vartoti gali nurodyti tik gydantis medikas. O dabar jis, nori nenori, įpareigotas skirti pigiausią ar, kaip įvardijama, ekonomiškai naudingiausią vaistą.

Pigiausias vaistas visada dažniausiai bus generinis. Nors nurodoma, kad pagal naują tvarką numatomas mechanizmas, kad pasireiškus alerginei reakcijai būtų paskirtas kitas vaistas, bet kas garantuoja, kad nebus neigiamos reakcijos ir į jį? Taigi aš gal norėčiau iš pat pradžių skirti originalų vaistą, kuris sukelia mažiau alerginių reakcijų. Taigi ministras neatsižvelgia nei į pacientų reikalavimus, nei specialistų pasiūlymus“, – komentavo jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nuostolio nebūtų

Profesorius sakė ne kartą siūlęs, kad visi tos pačios grupės su ta pačia veikliąja medžiaga vaistai būtų vienodai kompensuojami, kaip yra daugelyje kitų šalių: „Tada gydytojas parenka tinkamą vaistą ir pacientas gauna efektyviausią gydymą. Pasirinkimas gali būti didžiulis, bet visi kompensuojami vienodai. Ir tos grupės skiriant vieną vaistą valstybei nebus jokio nuostolio.

Esama tvarka – nuo pat pradžių ydingos vaistų politikos pasekmė. Žmonių sveikata – ne ta sritis, kur galima žaisti atpiginimo prasme. Žmonės yra mūsų šalies turtas ir jie turi gauti geriausią gydymą, į kurį ministerijos klerkai neturi teisės kištis.“

REKLAMA

Tvarką tobulino

Kaip tv3.lt jau rašė, nuo liepos 2 d. įsigaliojus naujai tvarkai numatytas ilgesnis terminas, kai vaistas skiriamas po pertraukos. „Anksčiau „Pirmas paskyrimas“ po pertraukos buvo laikomas tokiu, kai vaistas išrašomas praėjus šešiems mėnesiams. Dabar jis prailgintas iki 12 mėnesių. Taip padaryta dėl to, kad ne visiems pacientams reikia tiek reguliariai vartoti vaistą, kad užtektų tų šešių mėnesių laikotarpio. Be to, ne visi pacientai yra drausmingi, nors ir vartoja, neateina laiku išsirašyti ir t.t.“, – sakė ministras.

Kitas pakeitimas: jei vaistinė neturės ekonomiškiausio pasirinkimo, būtų galimybė išduoti antrą eilėje esantį pigiausią vaistą.

REKLAMA

„Pirmojo paskyrimo“ receptinių vaistų išdavimo tvarka tobulinta keletą mėnesių – prieš tai ji įsigaliojo kovo pirmąją, tačiau netrukus atšaukta dėl kilusios kritikos.

Savo ruožtu A. Veryga pabrėžia, kad „pirmasis paskyrimas“ nėra taikomas nuolat vartojamiems vaistams, tad lėtinėmis ligomis sergantiems pacientams, kuriems jau parinkti tinkami vaistai, ši tvarka neaktuali. Teigiama, kad naujoji tvarka negalios ir biologiniams bei mažo terapinio indekso medikamentams – tokiems vaistams, kurie turėtų neigiamos įtakos ligai.

Pasak jo, jeigu nenorima turint receptą įsigyti kompensuojamąjį vaistą pagal „pirmąjį paskyrimą“, žmogui išlieka teisė įsigyti norimą vaistą, tačiau už jį teks mokėti visą kainą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TURI NUOTRAUKŲ AR VIDEO MEDŽIAGOS ŠIA TEMA?
Atsiųsk mums!
SIŲSTI

Dėkojame! Medžiaga sėkmingai išsiųsta redaktoriui.

Peržiūrėjus, ji bus patalpinta į straipsnį.

SIŲSTI
arba
PRIDĖTI
Klaida: nuotrauka, kurią bandote įkelti, užima per daug vietos ... (kažkas panašaus)
Įkelkite savo turimas nuotraukas ar video medžiagą ir nurodykite savo kontaktinius duomenis, kad prireikus galėtume su jumis susisiekti.
PUBLIKUOTI
PUBLIKUOTI

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų