• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nėra prasmės diskutuoti apie tai, kad besirengdami tapti Europos Sąjungos nariais pirmiausia įdomūs esame savo nacionaliniais autoriais ir jų kūrinių sceniniais pastatymais. Tai patvirtina faktas, kad Klaipėdos muzikinio teatro kolektyvas su Audronės Žigaitytės opera “Žilvinas ir Eglė” buvo pakviestas atstovauti Lietuvai X tarptautiniame Baltijos šalių meno ir muzikos festivalyje “Probaltica”.

REKLAMA
REKLAMA

Tai pirmoji lietuvių opera, parodyta užsienyje.

Torunėje, Varšuvoje ir Gdanske gegužės 3-19 dieną vykstantis festivalis gali puikuotis išties didele dalyvių geografine įvairove. “Probalticoje”, kurios meno vadovas Lenkijoje ir už jos ribų yra gerai žinomas kontrabosininkas Henrykas Giza, yra atstovaujamos visos Baltijos šalys. Drąsiai galima tvirtinti, kad maestro Stasio Domarko diriguojama nacionalinė opera “Žilvinas ir Eglė” tapo didžiausiu festivalio įvykiu. Būtent lietuviška nacionaline opera ir buvo atidaryta X “Probaltica” Torunėje.

REKLAMA

Chrestomatine laikytina savotišku lietuvių tautos mitu tapusi legenda apie Žilviną ir Eglę, puikiai buvo priimta rafinuotos ir reiklios Torunės publikos. Tuo stebėtis lyg ir netenka - dirigento Stasio Domarko, jauno režisieriaus Ramūno Kaubrio, baletmeisterės Birutės Banevičiūtės ir dailininkės Sofijos Kanaverskytės sukurtame spektaklyje pagrindinius vaidmenis itin įkvėptai atliko puikūs solistai - dainininkai vilnietis baritonas Vytautas Juozapaitis (LNOBT) ir Klaipėdos muzikinio teatro solistė, šių metų Kultūros ministerijos nominantė už geriausią metų vaidmenį Dalia Kužmarskytė bei šokėjai Aurelijus Liškauskas ir Inga Briazkolovaitė.

REKLAMA
REKLAMA

Šiuolaikinę lietuvių operą stebėję lenkų muzikologai ir teatrologai akcentavo modernią kūrinio interpretaciją. Šie apibūdinimai buvo skiriami ir Audronės Žigaitytės muzikinei kalbai, ir režisūriniam spektaklio sprendimui. Įdomu ir tai, kad muzikinėje “Žilvino ir Eglės” paletėje naudojamas specifinis lietuviškas instrumentas birbynė išsiveržia iš specifinių, “sodietiškų” ribų. Solo partiją atliko puikiai žinomas birbynininkas, klaipėdietis Vytautas Tetenskas. Kompozitorės ir atlikėjo interpretacijoje birbynė tapo universaliu, net kosmopolitišku instrumentu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nemažiau palankiai buvo sutikta ir nauja koncertinė Klaipėdos muzikinio teatro programa Grudziadz miesto Katedroje. Dirigento Stasio Domarko vadovaujamas Mažosios Lietuvos simfoninis orkestras, Klaipėdos muzikinio teatro choras (chormeisteris Vladimiras Konstantinovas) ir solistai Vytautas Juozapaitis bei Dalia Kužmarskytė atliko Gabrielio Faure “Requiem”. Puikiai klausytojai priėmė premjerinę klaipėdiečio kompozitoriaus Alvydo Remesos Melodiją birbynei ir simfoniniam orkestrui, kurią subtiliai perteikė birbynininkas Vytautas Tetenskas. Kūrinius dirigavo maestro Stasys Domarkas.

REKLAMA

Be abejo, “Probalticos” festivalio lygį deramai patvirtina jo dalyvių sąrašas, tarp kurių Torunės kamerinis orkestras, Hamburgo ir Lenkijos nacionalinis simfoniniai orkestrai, kamerinės muzikos ansambliai iš Švedijos, Suomijos, Danijos, Estijos, Rygos. Įspūdinga ir tai, kad festivalį pradėjo lietuvių nacionalinė opera, o užbaigs legendinio lenkų kompozitoriaus ir dirigento Krzysztofo Pendereckio autorinis koncertas su Filharmonijos choru ir orkestru “Sinfonia Varsovia”. Beje, šių metų “Probalticoje” gan nemažai lietuvių atlikėjų bei dirigentų. Varšuvoje, Gdanske ir Torunėje koncertavo prof. Sauliaus Sondeckio vadovaujamas Rusijos orkestras “Sankt Peterburgo Camerata”, o su Raivo Tafenau kvintetu iš Estijos gegužės 14-ąją Torunėje koncertuos ir mūsų džiazo atlikėja Neda Malūnavičiūtė. Šios pavardės patvirtina žanrinę festivalio įvairovę: klasikinė muzika, džiazas, šiuolaikinių kompozitorių kūrinių premjeros - tik maža dalis plačios festivalio programos. Šalia muzikinių projektų svarbią vietą festivalio programoje užima dailės parodos. Jau kelinti metai puoselėjama tradicija plačiau pristatyti kurios nors Baltijos šalių dailę. Šįkart įspūdingą parodą Torunėje pristatė Sankt Peterburgo dailininkų grupė “Piramidė”. Ši grupė skandalinga ne tik Rusijoje, bet ir svetur savo nežabota vaizduote bei praeities mitų ir archetipų laužymu. Atskirą ekspoziciją surengė vokiečių dailininkas Klausas Waschkas, išsiskiriantis savo ryškia ir ekspresyvia grafika.

X “Probalticos” festivalis, reikia manyti, pateiks dar nemažai intriguojančių projektų. Tačiau neabejotinai svarbus mūsų kultūrinis identitetas Europos kontekste šiandien, kada tarėme žodį už Europos Sąjungą: Stasio Domarko diriguota nacionalinė opera - Audronės Žigaitytės “Žilvinas ir Eglė” - puikiai patvirtino, kad esame įdomūs, ryškūs, galintys ir turintys ką pasakyti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų