REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Opozicija: socialdemokratai įveda cenzūrą

„Drąsos kelias" : valdžia užkalinėja demokratijos langus

Seimo opozicinių partijų politikai nepritaria valdančiajai koalicijai priklausančios Lietuvos socialdemokratų partijai atstovaujančių parlamentarių Irenos Šiaulienės ir Rimantės Šalaševičiūtės sumanymui keisti Baudžiamąjį kodeksą ir kriminalizuoti bet kokį informacijos apie uždarų teismų posėdžių arba ikiteisminio tyrimo medžaigos paviešinimą.

REKLAMA
REKLAMA

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų atstovė, Seimo narė Agnė Bilotaitė tikisi, kad Seimas nepritars šiam projektui. „Šių Seimo narių siūlymus vertinu kritiškai. Įžvelgiu čia bandymus riboti žiniasklaidos veiklą, surišti rankas tiriamajai žiniasklaidai, kurios Lietuvoje ir taip beveik nelikę. Pritariu Lietuvos žurnalistų organizacijų pozicijai, kad „šis įstatymo projektas yra aiškus noras eiti ne demokratiniu dekriminalizavimo keliu, o naudoti diktatūroms būdingas priemones", - portalui balsas.lt sakė konservatorė.

REKLAMA

„Drąsos kelio“ partijos frakcijos Seime vienas lyderių Valdas Vasiliauskas portalui balsas.lt aiškino, kad šis sumanymas yra ne tik antidemokratinis, bet ir antikonstitucinis. „Tiesiog vyksta galutinis demokratijos langų užkalinėjamas, siekiant apriboti žmonių teisę žinoti, ką daro valdžia. Konstitucijos 25 straipsnis numato, kad piliečiai turi teisę rinkti ir skelbti informaciją. <...> Galiu dar pridurti, kad tai atims iš piliečių ir taip tik simbolinę galimybę kontroliuoti teismų veiklą, nors didesnį teismų atvirumą žadėjo visos į Seimą kandidatavusios politinės jėgos“, - pabrėžė jis.

REKLAMA
REKLAMA

Projekto autorės socialdemokratės sumanymą motyvuoja noru apsaugoti asmenų, ypač nepilnamečių, privatumą. I.Šiaulienės ir R. Šalaševičiūtės vertinimu,  šiuo metu „viešojoje erdvėje neretai yra skelbiama, analizuojama, vertinama uždaruose teismo posėdžiuose nagrinėjamų ar jau išnagrinėtų bylų medžiaga, tokiu būdu pažeidžiant žmogaus asmens, jo privataus gyvenimo ar nuosavybės slaptumą, informacijos apie žmogaus sveikatą konfidencialumą".  

Žurnalistų organizacijos įvertino tai kaip siekį bauginti ir diegti savicenzūrą .

****

Dviejų socialdemokračių siūlomų pataisų, registruotų Seime kov o 1 dieną, turinys:

„Papildyti kodeksą 247'1 straipsniu: Tas, kas atskleidė arba viešai paskelbė, pasinaudojo ar kitų asmenų labui panaudojo baudžiamosios, civilinės arba administracinės bylos, nagrinėjamos ar išnagrinėtos neviešAame teismo posėdyje, medžiagą ar jos dalį arba bylos medžiagą ar jos dalį, teismo nustatytą nevieša po bylos išnagrinėjimo, padarė baudžiamąjį nusižengimą ir baudžiamas teisės dirbti tam tikrą darbą arba užsiimti tam tikra veikla atėmimu arba viešaisiais darbais, arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba areštu. 2. Tas, kas padarė šio straipsnio 1 dalyje numatytą veiką, atskleisdamas arba paskelbdamas bylos duomenis, susijusius su nepilnamečiu, baudžiamas teisės dirbti tam tikrą darbą arba užsiimti tam tikra veikla atėmimu arba bauda, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų. 3. Už šiame straipsnyje numatytas veikas atsako ir juridinis asmuo.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dabar galiojantis BK 247 straipsnis skelbia:

„Ikiteisminio tyrimo duomenų atskleidimas be leidimo: Tas, kas iki bylos nagrinėjimo teisiamajame posėdyje be šią bylą tiriančio teisėjo, prokuroro, ikiteisminio tyrimo pareigūno leidimo atskleidė ikiteisminio tyrimo duomenis, padarė baudžiamąjį nusižengimą ir baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba areštu.“

 ***

Konstitucijos 25 straipsnis: Žmogus turi teisę turėti savo įsitikinimus ir juos laisvai reikšti. Žmogui neturi būti kliudoma ieškoti, gauti ir skleisti informaciją bei idėjas. Laisvė reikšti įsitikinimus, gauti ir skleisti informaciją negali būti ribojama kitaip, kaip tik įstatymu, jei tai būtina apsaugoti žmogaus sveikatai, garbei ir orumui, privačiam gyvenimui, dorovei ar ginti konstitucinei santvarkai. Laisvė reikšti įsitikinimus ir skleisti informaciją nesuderinama su nusikalstamais veiksmais - tautinės, rasinės, religinės ar socialinės neapykantos, prievartos bei diskriminacijos kurstymu, šmeižtu ir dezinformacija. Pilietis turi teisę įstatymo nustatyta tvarka gauti valstybės įstaigų turimą informaciją apie jį.

 

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų