REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nustebinkime Europą šykštumu!

Su didžiuliu aplombu propaguojamas Vilniaus, kaip 2009-ųjų Europos kultūros sostinės, projektas vis dar vegetuoja gemalo stadijoje. Nors iki kultūros sostinės iškabos atidengimo liko vos pusantrų metų, iki šiol nėra nei patvirtintos programos, nei pinigų jai įgyvendinti.

REKLAMA
REKLAMA

Prieš mėnesį skandalingai subyrėjus projekto organizatorių viešosios įstaigos „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“ (VEKS) vadovybės komandai, nėra net nuolatinio vadovo, kuris rūpintųsi projekto įgyvendinimu.

REKLAMA

Vilniaus kultūrinė misija 2009-aisiais bent jau pačioje sostinėje afišuojama didžiulėmis pajėgomis, tačiau kalbama apie ją kaip apie fenomeną – be jokio konteksto. Retas vilnietis galėtų įvardyti šių ar praėjusių metų Europos kultūros sostines, vos vienas kitas yra girdėjęs, kad Vilnius turės savo brolį dvynį – Austrijos miestą Lincą, kuris 2009-aisiais irgi bus tituluojamas Europos kultūros sostine.

„Nepakankamas finansavimas stabdo ir tikrai stabdys šio grandiozinio projekto įgyvendinimą. 2009 metais visi laukia torto ant stalo, bet vietoj dešimties kiaušinių jam Lietuva teturi du, vietoje kilogramo miltų – pusę. Gali būti, kad vietoj torto ant stalo teks padėti sausainių „Gaidelis“, – prieš mėnesį Seimo narius vaizdingai įspėjo laikinoji VEKS direktorė Elona Bajorinienė.

REKLAMA
REKLAMA

Šis įspėjimas nuskambėjo dar tuo metu, kai Kultūros sostinės projektui iš Vyriausybės ir Vilniaus miesto savivaldybės buvo tikimasi gauti 125 mln. litų. Meno ir kultūros renginiams bei projektams iš jų turėjo atitekti 83,2 mln. litų. Dar 30,7 mln. litų planuota išleisti rinkodarai ir komunikacijai, 11,1 mln. litų – administravimui.

Tačiau premjerui Gediminui Kirkilui, kuris yra VEKS koordinacinės komisijos pirmininkas, sausainiai „Gaidelis“ pasirodė visai priimtinas kultūrinis patiekalas. Maža to, jo nuomone, į sausainių tešlą ketinama pridėti per daug cukraus, o tai yra nedovanotinas išlaidumas. Tad VEKS koordinacinės komisijos posėdyje gegužės 29 dieną ministras pirmininkas atsakingoms institucijoms ir jų vadovams nurodė dar kartą peržiūrėti programos projektą, „kad būtų atsisakyta nerealių, sunkiai įgyvendinamų renginių arba tokių, kurie pareikalaus itin daug lėšų“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Visų poreikių tikrai nepavyks realizuoti, nes pavėluota kelerius metus. Turi būti atrinkti prioritetiniai objektai, kurie duotų naudos ir programai pasibaigus. Reikia žiūrėti rimtai ir realiai, nes per pusantrų metų rasti papildomų pinigų nepavyks“, – kultūros sostinės renginių organizatorius įspėjo ir Finansų ministerijos sekretorius Edmundas Žilevičius. Jis dar pareiškė, kad „būtų gerai, jei visa programa įvyktų be pinigų“.

Tokio Vyriausybės nusiteikimo fone VEKS taryba šį antradienį ryžosi pati apsikarpyti ir taip jau apipešiotus sparnus – apsvarstytas planas VEKS biudžeto dalį kultūros projektams sumažinti iki 66 mln. litų, o dalį rinkodarai ir komunikacijai – iki 25 mln. litų. Atitinkamai iš Kultūros sostinės projekto buvo išbraukta dalis renginių paraiškų.
„66 mln. litų – tai jau kritinė riba. Dabar jeigu ir galime Europą kuo nors nustebinti, tai tik biudžeto kuklumu. Mes net ir su ankstesniu ambicingesniu projektu buvome paskutiniai, palyginti su kitomis Europos kultūros sostinėmis. Tad dabar, man atrodo, jau nebėra ką komentuoti. O kokius darbus sugebėsime padaryti už tą kuklų biudžetą, yra mūsų ambicijų ir profesionalumo reikalas“, – laikinoji VEKS vadovė E. Bajorinienė „Panoramą“ patikino neketinanti nuleisti rankų.

REKLAMA

Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto pirmininkas Virginijus Domarkas suabejojo, ar „organizmas gali normaliai funkcionuoti, kai iš jo išoperuojami keli organai“, ir apgailestavo, kad Vilniaus – Europos kultūros sostinės projektas nesulaukia pakankamo valdžios dėmesio. „Jeigu Lietuva imasi tarptautinių iniciatyvų, tai pusiau luptų, pusiau skustų jų į pasaulį nereikėtų išleisti. Jeigu jau prisiėmėme tarptautinius įsipareigojimus, privalome jiems rasti pinigų“, – aiškino parlamentaras.

VEKS tarybos pirmininkas, buvęs Vilniaus miesto meras Artūras Zuokas tikino, kad nereikia teikti tiek reikšmės biudžeto mažinimui. „Nemanau, kad sumažinus biudžetą, labai nukentėtų renginių kokybė, nes svarbiausia yra idėjos ir atlikėjai. O šiandien VEKS turi daug gerų idėjų ir pateiktų paraiškų. Iš esmės dauguma renginių jau yra rezervuoti, jie aptarti su organizatoriais, bet visi laukia galutinio sprendimo, kad tokios lėšos jiems būtų patvirtintos“, – aiškino A. Zuokas.

REKLAMA

Dabar, anot jo, svarbiausia, kad Vyriausybė ir sostinės savivaldybė tvirtai garantuotų, jog sumažinto VEKS biudžeto lėšos bus įtrauktos į 2008 ir 2009 metų valstybės ir miesto biudžetus. Lietuva, prieš kelerius metus Europos Komisijai pateikusi paraišką Vilniui tapti Europos kultūros sostine, įsipareigojo kultūriniams projektams skirti ne mažiau kaip 24,83 mln. eurų (85,73 mln. litų). Net ir sumažinus VEKS biudžetą, pasak A. Zuoko, šie įsipareigojimai, priskaičiavus kitas planuojamas gauti sumas ir galimą verslo paramą, dar būtų įvykdyti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vilniaus – Europos kultūros sostinės projektas, be abejo, vyktų sklandžiau, o ir vilčių gauti didesnį finansavimą veikiausiai būtų daugiau, jeigu jis nebūtų beprasmiškai užvilkintas. Dabar Lietuva panaši į nepareigingą studentą, puolusį ruoštis atsakingam egzaminui tik jo išvakarėse. Europos Taryba Vilniui Europos kultūros sostinės statusą suteikė dar 2005 metų lapkritį. Tačiau viešoji įstaiga VEKS buvo įkurta tik po metų – 2006 metų spalį.

VEKS komanda iš pradžių planavo projekto programą pateikti Vyriausybei įvertinti šių metų gegužės pradžioje. Dabar ją tenka peržiūrėti ir koreguoti pagal apkarpytą biudžetą. Vyriausybė ketina programą patvirtinti ir dėl finansavimo apsispręsti tik rugsėjį, kai iki 2009-ųjų bus likę tik metai su trupučiu. Kiti Europos miestai, gavę teisę vadintis kultūros sostinėmis, pasirengimo darbams paprastai skiria po kelerius metus.

REKLAMA

 „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“ – pirma ir bene vienintelė per istoriją proga, kai sėkmingiausias ir prestižiškiausias Europos kultūros projektas gali tapti ir Lietuvos valstybės istorine sėkme Europoje“, – tokių ambicijų vis dar puoselėja ir savo tinklalapyje skelbia VEKS.

Kaip „nauja išskirtinė sėkmės istorija naujai Europai“ pristatomas ir planas Vilniuje pastatyti daugiafunkcį kultūros centrą „Ermitažas/Guggenheimas Vilnius“, kurio projekto vertė – 60 mln. eurų. Nors šio centro statybos įtrauktos į VEKS programą, tačiau jos prasidės tik tais pačiais 2009-aisiais. Taigi vilniečius ir Vilniaus svečius, susirinkusius į kultūros renginius, bus galima pakviesti į statybas pasižiūrėti, kaip kasama pamatų duobė gigantiškam statiniui.

REKLAMA

Pagrindinis muziejaus „Ermitažas/Guggenheimas Vilnius“ statybų iniciatorius A. Zuokas tvirtino, kad nieko paradoksalaus čia nėra: „Planas yra vienas – 2009-aisiais įmūryti simbolinį akmenį į šio muziejaus pamatus. Dabar Guggenheimo muziejus atlieka galimybių studiją, ir per metus turi būti pateikta aiški Vilniaus muziejaus vizija bei struktūra. Kartu vyktų kviestinių architektų konkursas, kuriame dalyvauti pasirengę trys žymiausi pasaulio architektai. Reikia žiūrėti protingai: tokios datos išnaudojamos pritraukti dėmesį tokių institucijų kaip Ermitažas, Guggenheimo muziejus ar kitų kultūros pasaulio banginių.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dar tik planuojamas daugiafunkcis kultūros centras jau susilaukė smarkios kritikos Lietuvoje. Pirmiausia, daug kam užkliuvo idėja statyti jį dabartinių Vilniaus koncertų ir sporto rūmų vietoje. Žydus papiktino tai, kad statybos vyktų senųjų žydų kapinių teritorijoje. Pasak Seimo nario Emanuelio Zingerio, Solomonas R. Guggenheimas karste apsiverstų, jeigu tai taptų realybe. Beje, viskas atrodo dar makabriškiau dėl to, kad daugiafunkciniame kultūros centre ketinama įkurdinti ir Litvakų meno ekspoziciją.

Statybų pastoliai aplink kultūros objektus Vilniaus svečius 2009-aisiais stebins ir kitose vietose. Lietuvos nacionalinės dailės galerijos, kurioje bus eksponuojama XX ir XXI amžių modernioji mūsų menininkų dailė, rekonstrukciją geriausiu atveju ketinama baigti tik po dvejų metų, kai kultūros sostinės renginiai jau bus įpusėję. Stebėtina, kad Lietuvoje per tą patį laikotarpį vis dėlto sugebama pastatyti ir atidaryti plotu dešimteriopai didesnius prekybos centrus. Ar ne atsitiktinai vienas toks prieš kurį laiką reklamoje save titulavo pramogų ir kultūros sostine?

Arūnas Ivaškevičius

"News Bridgepix" nuotraukos

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų