REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

 Nuo vasario 1 dienos Lietuvoje startuoja nauja taros užstato sistema. Metalinės, stiklinės ir plastikinės pakuotės bus ženklinamos išskirtiniu ženklu ir tuomet jas mesime į specialiai tam pastatytus taromatus, o vėliau galėsime atgauti užstatą. Lietuva yra viena iš dar nedaugelio šalių Europoje, kuri turės šią sistemą. Tv3.lt domisi, ką apie šią naujovę reikia žinoti gyventojams?

 Nuo vasario 1 dienos Lietuvoje startuoja nauja taros užstato sistema. Metalinės, stiklinės ir plastikinės pakuotės bus ženklinamos išskirtiniu ženklu ir tuomet jas mesime į specialiai tam pastatytus taromatus, o vėliau galėsime atgauti užstatą. Lietuva yra viena iš dar nedaugelio šalių Europoje, kuri turės šią sistemą. Tv3.lt domisi, ką apie šią naujovę reikia žinoti gyventojams?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Specialiai šiai sistemai sukurti taromatai jau stovi prekybos centruose, o jais pasinaudoti galėsime nuo vasario 1 dienos. Tai reiškia, kai kurie gėrimai pabrangs 10 euro centų, tačiau pirkėjai jaudintis dėl to neturėtų, nes šis antkainis bus grąžinamas atgal. Tam tereikės priduoti tarą, kurioje gėrimas yra išpilstytas.

REKLAMA

Praėjusių metų rugpjūčio mėnesį buvo įsteigta ir naują sistemą Lietuvoje kuruojanti įstaiga VšĮ "Užstato sistemos administratorius".  Jos steigėjai - Lietuvos aludarių gildija, Lietuvos prekybos įmonių asociacija ir Lietuvos natūralaus mineralinio vandens gamintojų asociacija.

Įdomu pastebėti, kad tai yra organizacijos, kurios atstovauja toms verslo grupėms, kurios tiesiogiai susijusios su vienkartinių pakuočių užstato sistemą įvedančio įstatymo vykdymų ir minėtos sistemos finansavimu. Įstaigos duomenimis, minėtų asociacijų nariai į rinką išleidžia  daugiau negu 80 proc. visų pakuočių, kurios pateks į minėtą sistemą. 

REKLAMA
REKLAMA

Už priduotą tarą - galimybė parduotuvėje atsiskaityti už prekes

Pagal parengtą taros supirkimo reglamentą už kiekvieną stiklinį, plastikinį ar metalinį taros vienetą bus gaunama 10 euro centų. Pridavus tarą bus išspausdinamas specialus čekis, kuriuo parduotuvėje bus galima atsiskaityti už prekes. Dar vienas variantas – minėtą čekį išgryninti į pinigus.

„Nors sistema pradeda veikti už kelių savaičių, svarbu atkreipti dėmesį, kad užstatas bus grąžinamas tik už tas pakuotes, kurios šalia brūkšninio kodo turės specialų užstato sistemos ženklą. Tikėtina, kad jos parduotuvių lentynose pasirodys kiek vėliau nei vasario 1 d., kadangi gamintojai tokias pakuotes į rinką pradės tiekti tik nuo vasario 1 dienos, o prekybininkai visų pirma išparduos senas, nepaženklintas pakuotes, už kurias užstatas imamas nebus,“ – pasakoja VšĮ „Užstato sistemos administratorius“ vadovas Gintaras Varnas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pereinamasis laikotarpis, kai bus galima įsigyti užstato ženklu nepažymėtas vienkartines pakuotes, tęsis iki šių metų gegužės 1 dienos. Užstato sistemos ženklu nepažymėtą tarą, kaip ir dabar, gyventojams reikės mesti į tam skirtus rūšiavimo konteinerius.

Priimama atgal bus tvarkinga ir švari tara

Naujoji užstato sistema apima į stiklinę, plastikinę ir metalinę tarą išpilstytą alų, alaus kokteilius, sidrą, vaisių vyną ir jo kokteilius bei gėrimus, kitus fermentuotus gėrimus, alkoholinius kokteilius ir nealkoholinius gėrimus, girą, taip pat visų tipų vandenį, sultis ir nektarą. Vyno ir stipriųjų alkoholinių gėrimų buteliams užstatas taikomas nebus.

REKLAMA

Žmonėms, kurie yra įpratę lamdyti skardines ir buteliukus ar lupti jų etiketes, teks pakeisti savo įpročius. G. Varnas pasakoja, kad grąžinamos pakuotės turės būti išlaikiusios savo pradinę formą bei būti su aiškiai matomu brūkšniniu kodu. Taip yra dėl taromatų, į kuriuos bus galima priduoti pakuotes, techninių savybių.  

„Siekiame, kad didžioji dalis – per 85 proc. – pakuočių būtų surenkamos patogiausiu ir paprasčiausiu būdu pirkėjams – taromatais. Butelio ar skardinės svoris, forma ir brūkšninis kodas – tai yra pagrindiniai požymiai, pagal kuriuos taromatas atpažįsta, ar pakuotė dalyvauja sistemoje, ar ne,“ – aiškina G. Varnas.

REKLAMA

Naujovė įsigalios jau nuo vasario mėnesio

Iš viso šalies parduotuvėse planuojama įrengti apie 1000 taromatų. Juos VšĮ „Užstato sistemos administratorius" kartu su „Tomra Group“ įrengs iki balandžio mėn. pabaigos. "Jeigu parduotuvėje taromato nebus, pakuotes bus priimamos rankiniu būdu, kaip šiuo metu yra priimami daugkartiniai užstatiniai buteliai" - pasakoja G. Varnas.

„Esame pasirašę sutartis su didžiaisiais prekybos centrais: „Maxima“, „Norfa“, „Rimi“, „Prisma“. Taromatai prekybos centruose statomi jau nuo rugsėjo mėnesio. Dėl rankinio surinkimo būdų baigta tartis su mažųjų pardavėjų asociacijomis ir derinamos priemonės, kuriomis aprūpinsime parduotuves. Mes privalome pasirašysi sutartis su visomis parduotuvėmis, kurios privalo surinkti pakuotes ir kurios pačios pageidauja dalyvauti sistemoje“  - teigė G. Varnas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pagal šalyje galiojančius įstatymus, vienkartinę tarą supirkinėti privalo tik parduotuvės, kurių prekybinis plotas siekia 300 kvadratinių metrų, bei kaimo parduotuvės.

Pasitikrinti, kur nuo vasario 1 d. bus galima grąžinti pakuotes, kurių surinkimu rūpinsis VšĮ „Užstato sistemos administratorius“, gyventojai galės internetiniame tinklapyje www.grazintiverta.lt.

Šiuo metu Lietuvoje kasmet išmetama apie 600 mln. vienkartinių plastikinių, metalinių ir stiklinių pakuočių, o surenkama ir perdirbama – vos trečdalis. Naujoji užstato sistema turėtų padėti surinkti ir perdirbti žymiai didesnį kiekį butelių ir skardinių kiekį. Vien pirmaisiais metais sistemos veikimo metais VšĮ „Užstato sistemos administratorius“ planuoja surinkti ir paruošti perdirbimui per 300 mln. pakuočių.

REKLAMA

 

 

5 svarbiausi faktai, kuriuos kiekvienas gyventojas turi žinoti apie naująją užstato sistemą:

1. Lietuvoje užstato sistema pradeda veikti nuo vasario 1 d. Sistemoje dalyvauja plastikinės, metalinės ir stiklinės pakuotės, pažymėtos užstato ženklu.

2.  Grąžinęs užstato ženklu pažymėtą pakuotę, vartotojas atgaus 10 centų užstatą.

3. Grąžinamos pakuotės turi būti tuščios, išlaikiusios pradinę formą, o jų etiketės – nepažeistos, su aiškiai matomu brūkšniniu kodu.

4. Pakuotes priduoti bus galima parduotuvėse, kurių plotas didesnis nei 300 kv. metrų bei kaimo parduotuvėse.

5. Šalies parduotuvėse bus įrengta apie 1000 taromatų – moderniausių įrenginių, į kuriuos bus galima grąžinti pakuotes.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų