REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Gyventojai skaičiuoja, kad maisto produktai parduotuvėse brangsta beveik kas savaitę. Iš viso per metus maistas pabrango daugiau nei 30 proc. Žmonės nerimauja, kad, jeigu kainos nesustos augti ir kitais metais, pinigų nebeužteks kitoms išlaidoms. 

Gyventojai skaičiuoja, kad maisto produktai parduotuvėse brangsta beveik kas savaitę. Iš viso per metus maistas pabrango daugiau nei 30 proc. Žmonės nerimauja, kad, jeigu kainos nesustos augti ir kitais metais, pinigų nebeužteks kitoms išlaidoms. 

REKLAMA

Tačiau prekybininkai vardija produktus, kurių kaina kitais metais mažės. Tuo metu gamintojai ir ekonomistai su tokiomis prognozėmis nesutinka. Anot jų, pirmąjį metų ketvirtį matysime maisto produktų brangimą. 

Kas kitais metais atpigs? 

Prekybos tinklo „Norfa“ vadovas Dainius Dundulis sakė, kad kitais metais tam tikri maisto produktai turėtų atpigti. 

„Kitais metais už saulėgrąžų ir rapsų aliejų mokėsime mažiau. Taip pat mažės majonezų, padažų kainos, tie produktai, kurių gamybai reikalingas aliejus. Dar turėtų atpigti kava, pieno produktai. Visi šie produktai atpigs, jeigu nesikeis elektros kaina, o ji bus tokia, kokia yra dabar“, – vardijo D. Dundulis.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak jo, ne tik energetikos kainos didina ir maisto produktų kainas. 

„Už viską reikia mokėti. Kyla klausimas, o kas šiandien nepabrango? Pavyzdžiui, vien už šiukšles Vilniuje, Savanorių pr., per metus sumokame 70 tūkst. eurų. Tokią sumą privalome mokėti, net jeigu neišvežame nė vieno šiukšlių konteinerio. Ir čia tik vienos mūsų teritorijos mokestis, tačiau jų Lietuvoje turime ne vieną. 

REKLAMA

Faktas, kad visas savo išlaidas turime įskaičiuoti į prekių savikainą. Štai dar vienas pavyzdys, mūsų pieninėje už vandenį per mėnesį sumokame 40 tūkst. eurų. Juk visos šios išlaidos susideda“, – skaičiavo D. Dundulis. 

Gyventojai ima jau nebeįpirkti maisto? 

Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas Raimundas Juknevičius sakė, kad žemės ūkio verslas priklauso nuo energetikos kainų.  

„O energetikos kainų mažėjimas kol kas – neprognozuojamas. Apskritai brangsta visi žemės ūkio produktų gamybos kaštai – darbo jėga, trąšos ir kt. Ūkininkai verčiami prašyti supirkėjų aukštesnių kainų. Tačiau jie ne visada tas aukštesnes kainas gauna, nes kainą lemia pasiūla ir paklausa“, – teigė ūkininkų atstovas. 

REKLAMA
REKLAMA

R. Juknevičius pastebėjo, kad vartotojai dar iki vasaros per daug nesuko galvos dėl maisto kainų. 

„Tačiau dabar lietuviai ima keisti apsipirkimo įpročius. Žmonės perka mažiau, renkasi pigesnius maisto produktus. Pavyzdžiui, vietoje brangios jautienos renkasi pigesnę vištieną. 

Taip ūkininkai ir patenka į kainų žirkles. Vis tik ne visa žaliava lieka Lietuvoje, grūdus eksportuojame. Daugiausiai jų perka trečiosios pasaulio šalys. Jos irgi kenčia nuo krizės, ten nėra perkamosios galios, todėl kainos irgi nekyla. Tose šalyse, kurios neįperka ir nebepirks grūdų, badas didės, Jau dabar pasaulyje bado rodiklis yra didelis“, – komentavo ūkininkų atstovas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot jo, trąšų ūkininkai galės nusipirkti, tik klausimas, kiek jos kainuos. 

„Todėl trąšų ūkininkai pirks mažiau nei visada pirkdavo. Nebent išankstiniuose sandoriuose imtų augti derliaus supirkimo kainos. Jeigu ūkininkas matys, kad didesnis derlius atsipirks, jis ir trąšų įsigys daugiau. Trąšų poveikis derliui – aiškiai matomas. Tačiau jeigu jos bus labai brangios, savikaina gali būti didesnė nei pardavimo kaina“, – komentavo ūkininkų atstovas. 

Pasak R. Juknevičiaus, per metus maisto produktai brango daugiau nei 30 proc. 

„Galime tik įsivaizduoti, kas būtų, jeigu kitais metais maistas irgi tiek brangtų. Nemažai žmonių trečdalį savo pajamų išleidžia maistui. Akivaizdu, kad tiek išleidžiant maistui, kitos išlaidos turi mažėti“, – skaičiavo ūkininkų atstovas. 

REKLAMA

Metų pradžioje kainų mažėjimo nebus 

SEB banko ekonomistas Tadas Povilauskas sakė, kad turi nukristi žemės ūkio produkcijos kaina tarptautinėse rinkose, tada sumažės ir maisto produktų kainos parduotuvėse.

„Tačiau, žaliavos kainoms pasikeitus rinkoje, iš karto mažmeninių prekių kainos nepasikeis. Akivaizdu, kad kitų metų pradžioje matysime lėtesnę infliaciją, tačiau ji vis tiek bus. Kainos dar augs. 

Be to, daugelyje produktų žaliavos kaina nėra pagrindinė dedamoji. Kitų komponentų: darbo užmokesčio, parduotuvių nuomos, energetikos kainos bus didelės“, – sakė ekonomistas. 

Mažesnes kainas, anot jo, pamatysime tik antrąjį kitų metų ketvirtį arba metų viduryje. Pasak ekonomisto, prekybininkai nori ne uždirbti daugiau, bet tiek pat, todėl už visus pabrangimus ir turi susimokėti galutinis vartotojas. 

„Prekybininkai nori, kad visos sąnaudos būtų padengtos ir išliktų ta pati pelno marža. Niekas nenori mažesnio pelningumo“, – sakė T. Povilauskas. 

Kur Ukraina ten tik viskas brangs,bus korupcija į nieko gero i ateitį, bus tik karas, čia tokia bydlu nacija
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų