REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Plintant naujajai koronaviruso omikron atmainai per Europą ritasi ir naujų suvaržymų banga. Tarp jų – ir griežtinami reikalavimai keliautojams. Ar Lietuvai taip pat metas reikalauti neigiamo PGR testo iš visų atvykstančiųjų, nepriklausomai nuo jų imunizacijos statuso?

Plintant naujajai koronaviruso omikron atmainai per Europą ritasi ir naujų suvaržymų banga. Tarp jų – ir griežtinami reikalavimai keliautojams. Ar Lietuvai taip pat metas reikalauti neigiamo PGR testo iš visų atvykstančiųjų, nepriklausomai nuo jų imunizacijos statuso?

REKLAMA

Dar prieš didžiųjų metų švenčių pradžią ne vienas stebėjosi, kodėl į tėvynę parvykstantiems emigrantams netaikomi griežtesni reikalavimai, jei jie atskrenda ir iš Europos ar kitų, ne Afrikos žemyno, šalių. Šiuo metu atvykstantiems iš daugumos šalių neigiamą PGR tyrimą turėti ar(ir) izoliuotis reikia tik tiems, kurie nėra persirgę ar pasiskiepiję nuo COVID-19. 

Tačiau specialistai pažymi, kad sparčiai plintanti omikron atmaina stipriai keičia situaciją – neatsitiktinai ir ne viena šalis grąžina reikalavimą keliautojams pateikti neigiamą COVID-19 testą.

REKLAMA
REKLAMA

Laikas naikinti išimtis ir testuoti visus

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) gydytoja epidemiologė Daiva Razmuvienė pažymėjo, kad teisinis reguliavimas dėl keliautojų yra ir dabar, tačiau galioja išimtys. 

REKLAMA

„Dabar, jei grįžai iš bet kur, turi pasidaryti PGR, bet galiojo išimtys pasiskiepijusiems ir persirgusiems. Sugriežtintos izoliacijos taisyklės dabar įvestos tik šešioms Afrikos šalims. Bet dabar realiai reikėtų imti visą Europą ir dėl omikrono atmainos nebeturėtų būti taikoma išimčių ir reikėtų testuotis visiems“, – sakė gydytoja.

Ji priminė, kad, be kita ko, dabar galima susitrumpinti izoliaciją 7 parą pasidarius dar vieną PGR tyrimą. Tačiau ir ši išimtis galėtų keistis, kaip dabar yra ir atvykstančiųjų iš Pietų Afrikos atveju. 

REKLAMA
REKLAMA

Epidemiologė pažymėjo, kad pagal viruso paveiktas zonas praktiškai visa Europa raudona, tai maža prasmės tvarkos reikalauti atvykstant tik iš vieno žemyno. 

„Omikron atmaina serga ir skiepyti, ir prasirgę, todėl išimčių nebeturėtų būti. Taigi vyksta posėdžiai, tariasi ekspertai, tai, tikiuosi, šitai bus peržiūrėta“, – sakė D. Razmuvienė.

Tuo metu Europos ligų kontrolės ir prevencijos centras jau prognozuoja, kad iki sausio vidurio omikron atmaina senajame žemyne taps dominuojanti.

Netestuojant virusas plis nematomai

Virusologas prof. Saulius Čaplinskas taip pat pažymėjo, kad medicininės kovo su virusu priemonės seniai aiškios – tai testavimas ir skiepai. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Testavimas yra labai svarbus sustabdyti šios infekcijos plitimą. Ir po to jau šalia seka nemedicininės priemonės. Taigi jei nebus plataus ir prieinamo, operatyvaus testavimo, virusas nematomai plis, o tai išryškės, kai jau žmogus atsidurs ligoninėje ir gal jau bus užkrėtęs ne vieną dešimtį žmonių“, – kalbėjo jis.

Anot S. Čaplinsko, seniai aišku, kad būtų prasminga testuoti visus, mat ir pasiskiepijęs žmogus gali užsikrėsti ir perduoti virusą kitam. 

„Ilgalaikėje perspektyvoje gali būti taip, kad neteisingai suprasta laisvė ir neteisingai suprastas galimybių paso naudojimas gali padaryti ir galbūt jau daro meškos paslaugą daliai žmonių, kurie to nesupranta. Tiems, kurie nesupranta, kodėl ir su galimybių pasu dar būtina ir dėvėti kaukę“, – atkreipė dėmesį specialistas.

REKLAMA

Po švenčių prognozuoja susirgimų pakilimą

D. Razmuvienė konstatavo, kad po Naujų metų, praėjus šventiniam laikotarpiui, žmonių atvažiavimų ir išvažiavimų į savo šalis, be abejonės, virusas paplis plačiau.

„Todėl ir žmonėms reikėtų labai pagalvoti apie keliones į kitas šalis, nes ribojimai ten gali atsirasti ir pasikeisti ne dienomis, bet valandomis. Tad nuvykę į svečią šalį gali atsidurti labai nepatogioje situacijoje ir neatostoginėje nuotaikoje“, – įspėjo epidemiologė.

Gydytojas infektologas prof. habil. dr. Vytautas Usonis taip pat priminė, kad ypač daug nerimo yra dar išliekant neaiškumams, ar omikron sukels sunkesnę ligos eigą

REKLAMA

„Todėl ir „raudona lemputė“ nėra užgesinta, ypač turint omenyje kalėdinį laikotarpį, kaip visi yra išsiilgę nenuotolinio bendravimo, renginių ir t.t.“, – sakė jis.

Būtina papildoma skiepo dozė

Gydytojas kartu priminė, kad jau tikrai žinomas faktas, kad didžiausią saugumą prieš omikron turi žmonės, kurie paskiepyti pirmine skiepijimo schema ir gavę sustiprinančią dozę, taip pat ir persirgę žmonės, po kelių mėnesių vėlgi gavę sustiprinančią dozę. 

„Jie yra kaip ir geriausiai apsaugoti. Ir čia vėl įdomu – jie gali užsikrėsti, bet arba jie neserga, arba serga labai lengvai. Ir čia yra didelė problema, Europoje vis daugiau šalių keliami reikalavimai neigiamo PGR testo, galiojančio 48 valandas, nepriklausomai nuo to, esi sirgęs ar nesirgęs, skiepytas ar neskiepytas. Ir tai turėtų būti paraginimas pasiskiepyti, kaip ir gauti sustiprinančiąją doze. Aišku, tai negarantuos saugumo aplinkiniams“, – dėstė V. Usonis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų