REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vienas labiausiai visame pasaulyje paplitusių Covid-19 pandemijos padarinių yra miego sutrikimai. „Koronos nemiga“ yra naujas terminas, vartojamas su pandemija susijusioms miego problemoms apibūdinti.

Vienas labiausiai visame pasaulyje paplitusių Covid-19 pandemijos padarinių yra miego sutrikimai. „Koronos nemiga“ yra naujas terminas, vartojamas su pandemija susijusioms miego problemoms apibūdinti.

REKLAMA

Ją patiria ne visi: kai kurie teigia, kad pripratę prie naujo gyvenimo būdo, kuriame nebeliko įprasto prieš-pandeminio streso, jie išsimiega geriau. Tačiau daugelis dabar patiria daugiau miego problemų, net ir tie, kurie anksčiau naktimis išsimiegodavo puikiai, „Psychology Today“ rašo klinikinės psichologijos mokslų daktaras Sarbas Johalis.

Kodėl mūsų miegas taip sutriko?

Mūsų miegą veikia du veiksniai: tiesioginę įtaką miegui darantis patiriamo streso lygio pasikeitimas ir netiesioginį poveikį turintys mūsų miego įpročių pokyčiai.

Susirūpinimas, nerimas, neužtikrintumas ir baimė dėl pandemijos daugeliui kelia daug streso. Stresą didina ir finansiniai rūpesčiai bei santykių problemiškumas, keliamas tiek buvimo su netinkamais žmonėmis, tiek žmonių, su kuriais norite būti, nematymas.

REKLAMA
REKLAMA

Dieną naudojamos streso mažinimo strategijos, pavyzdžiui, dėmesio atitraukimas ar problemų sprendimas, nėra tokios efektyvios bandant užmigti. Į galvą pradeda lįsti įkyrios mintys, kurių niekaip nepavyksta pamiršti. Dėl to būna sunku užmigti ne tik vakare, bet ir prabudus naktį.

REKLAMA

Kitiems nuolat besikeičianti rutina reiškia nepastovų miego laiką ir trukmę. Dabar žmonės vis dažniau keliasi skirtingu laiku, arba ilgai snaudžia dieną. Per pandemiją atsiradę laikini miego sutrikimai vėliau gali virsti lėtinėmis problemomis: nemiga (kai būna sunku užmigti arba išsimiegoti) bei paros ritmo sutrikimais (sunku atsikelti ir užmigti „normaliu“ laiku).

Gerai išsimiegoti dabar yra ypatingai svarbu

Miegas yra svarbus biologinis procesas, veikiantis mūsų nuotaiką, gebėjimą mąstyti ir spręsti problemas. Bet jis taip pat turi įtakos imuninei sistemai – jis padeda užtikrinti didesnį vakcinos efektyvumą. Medikams, dirbantiems su virusu sergančiais pacientais, miegas net gi gali tapti apsauga nuo koronaviruso sukeliamos infekcijos.

REKLAMA
REKLAMA

Nuo 2020 m. liepos iki rugsėjo mėnesio buvo apklausta 2884 sveikatos priežiūros darbuotojai iš Prancūzijos, Vokietijos, Italijos, Ispanijos, Jungtinės Karalystės ir Jungtinių Amerikos Valstijų. Iš jų, 568 buvo persirgę koronavirusu. Apklausos rezultatai parodė, kad maždaug 1 iš 4 Covid-19 sirgusių asmenų, naktimis išsimiegodavo prasčiau, palyginus su 1 iš 5 virusu neužsikrėtusių apklaustųjų.

Tyrėjai taip pat pastebėjo, kad naktimis miegant viena valanda ilgiau, 12 proc. sumažėja tikimybė susirgti Covid-19 infekcija: ilgesnis miegas yra susijęs su žemesne koronaviruso rizika. Tiesa, dėl tyrimo metodologijos, autoriai negali pasakyti, kas išties vyksta, tačiau jie pažymi, kad: „Buvo iškelta hipotezė, jog miego trūkumas ir miego sutrikimai gali turėti neigiamą poveikį imuninei sistemai, nes dėl jų kraujyje padidėja uždegiminių citokinų bei histaminų kiekis.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Padėti gali geresni įpročiai ir nauja rutina

Pakankamas ir kokybiškas miegas turėtų būti kiekvieno prioritetas. Net ir tų, kurių darbas yra pandemijos metu rūpintis kitais. Miego trukmę ir kokybę galima pagerinti atkreipiant dėmesį ir į savo valgymo įpročius, fizinį aktyvumą, psichinės sveikatos būklę.

Vienas svarbesnių metodų kovoti su miego problemomis – naujos rutinos kūrimas, kuri suteiks jūsų dienoms daugiau struktūros. Nors pandemija ir galėjo pakeisti rutiną, kurią galbūt turėjote, pandemijai keičiantis, galima kurti naują savo dienos planą. Svarbu kiekvieną rytą keltis maždaug tuo pačiu laiku ir dar dienos pradžioje turėti bent šiokį tokį socialinį kontaktą. Toks sprendimas tikrai neprivalo būti sudėtingas, nuotaiką pagerins net trumpas skambutis telefonu. Kiekvienos dienos pabaigoje, skirkite laiko nusiraminimui. Tai puikus metas jūsų mėgstamoms veikloms, kurios nereikalauja didelių pastangų. Tik pasirūpinkite, kad jos nebūtų per daug stimuliuojančios.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų