REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos pasienį saugantys pareigūnai kasmet džiaugiasi vis geresniais rezultatais ir tikina situaciją valdantys. Vis dėlto kai įdiegiamos efektyvesnės apsaugos priemonės vienuose pasienio ruožuose, kontrabandininkai suskumba naudotis likusiomis kitų ruožų skylėmis.

REKLAMA
REKLAMA

Praėjusiais metais pasieniečiai sulaikė daugiau nei 2 mln. kontrabandinių cigarečių pakelių – 6 proc. daugiau 2010-aisiais. Pasak pareigūnų, dėl išaugusio cigarečių akcizo ir ekonominės krizės tabako gaminiai yra populiariausia į Lietuvą bandoma gabenti kontrabandinė prekė: iš 2011-ųjų kontrabandos atvejų daugiau nei 87 proc. sudaro cigaretės. Daugiausia jų vežama iš Baltarusijos ir Rusijos. Tiesa, pastebima, kad iš pastarosios šalies kontrabandinių cigarečių įvežama vis mažiau.

REKLAMA

Patys pasieniečiai pripažįsta, kad anksčiau Pagėgių rinktinės saugomas 178,5 km ilgio valstybės sienos ruožas su Kaliningrado sritimi buvo virtęs kone keiksmažodžiu, mat šis ruožas yra vienas sudėtingiausių iš Europos Sąjungos (ES) saugomų išorės sienų. Čia visada buvo daug kėsinimųsi neteisėtai kirsti sieną, ypač – vežant kontrabandą.

Gelbėja naujos sistemos

Gerėjanti padėtis šiame pasienio ruože siejama su pastaraisiais metais pasienyje su Rusija atliktu jos apsaugos stiprinimu ir įdiegta modernia technine sienos kontrolės įranga. Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) Pagėgių rinktinės Bardinų, Viešvilės ir Plaškių užkardose veikia elektroninės sienos kontrolės sistemos: čia Nemunu einantis sienos ruožas visą parą bet kokiomis sąlygomis stebimas modernia įranga. Užfiksavus įtartiną judėjimą VSAT ekipažams tereikia nuvykti į tą vietą ir sulaikyti pažeidėjus.

REKLAMA
REKLAMA

Pareigūnai tvirtina, kad tokios sistemos davė rezultatų: pavyzdžiui, prieš kelerius metus 30 km ilgio Viešvilės užkardos ruože Jurbarko rajone kone kiekvieną parą būdavo bandymų per Nemuną iš Kaliningrado srities gabenti kontrabandą. Tuo užsiimančių asmenų pavojingos gaudynės, tarnybinio ginklo naudojimas, didelių krovinių sulaikymai čia buvo tapę kone kasdienybe.

Įdiegus techninę kontrolės sistemą padėtis pasikeitė: per pastaruosius pusantrų metų šiame ruože tebuvo vienas bandymas gabenti kontrabandą – tada VSAT pareigūnai sulaikė „ichtiandrą“ iš Rusijos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Sienos pažeidėjai iškart pajuto, kad prasmukti pro pasieniečius nepastebėtiems tapo be galo sunku, – pasakoja Pagėgių rinktinės Sienos viršininkas majoras Laimonas Pocius. – Neteisėtų sienos kirtimų šiame ruože per trumpą laiką itin sumažėjo.“

Jis pripažįsta, kad kontrabandos mastams augti įtakos turėjo didėjantis tabako gaminių akcizas ir ekonominis sunkmetis, tačiau iš pasiektų rezultatų akivaizdu, kad šiame pasienio ruože pareigūnai padėtį jau valdo: užfiksuotų bandymų neteisėtai kirsti sieną sumažėjo daugiau nei perpus – nuo 111 iki 43 kartų, vežamų kontrabandinių krovinių kiekis smuko beveik triskart, triskart mažiau sulaikyta ir nepilnamečių, kertančių valstybės sieną. Pastaruosius kontrabandininkai naudoja kaip žvalgus.

REKLAMA

Įtraukia ir bendruomenę

Anot L. Pociaus, ne tik naujos sistemos padeda kovoti su nelegaliais sienos pažeidėjais ir kontrabandininkais, nemažą darbą pasieniečiai turi nuveikti bendraudami ir su vietos bendruomene.

„Prieš kelerius metus buvo didelė problema, kad kontrabandininkai į savo darbus įtraukdavo ir nepilnamečius asmenis, nes jiems nėra numatyta atsakomybės, – pasakoja jis. – Lankėme mokyklas, organizuodavome jiems renginius ir populiarinome pasieniečio profesiją, tad situacija gerėja. Apskritai ji pasitaisė visose srityse, o tose rinktinėse, kurios dirba pasienyje su Baltarusija, teigiami skaičiai tik auga.“

REKLAMA

Šiuo metu tokia kontrolės sistema bus diegiama ir Pagėgių rinktinės Vileikių užkardos ruože Šilutės rajone. Vėliau planuojama tokių darbų imtis pasienyje su Baltarusija. Čia sustiprinus sieną su Kaliningradu atsivėrė galimybių kontrabandininkams mažesnėmis sąnaudomis vykdyti savo veiklą. Pareigūnai atkreipia dėmesį, kad šiuo metu organizuotos nusikalstamos grupuotės, investuojančios daug pinigų į šešėlinį verslą, renkasi mažiau rizikingą ir saugesnį nei gabenti per „žaliąją“ sieną cigarečių atvežimą krovininiais vilkikais iš Baltarusijos ir Rusijos bei automobilių keliais iš Latvijos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Randa kelių

Tabako gaminių kontrabandininkai linkę rinktis kontrolės punktus, kuriuose didelis žmonių ir transporto srautas. Taip tikimasi išvengti galimo smulkaus patikrinimo.

„Sistema Plaškiuose veikia vos tris mėnesius, bet iki šios dienos užfiksuotas tik vienas sienos pažeidimas. Iki sistemos įdiegimo būtų buvę apie 15–20, – juokauja L. Pocius. – Mes informuojame visuomenę apie jos įdiegimą, bet vietos gyventojai net geriau nei pasieniečiai žino, kas ir kaip pasikeitė. Tad informacija plinta labai greitai.“

Jis priduria, kad sistemos pranašumais naudojasi ne tik pasieniečiai, bet ir gamtosaugininkai, pavyzdžiui, kai yra vėgėlių nerštas ir negalima žvejoti, rengiami bendri reidai ieškant brakonierių.

REKLAMA

„Žinote, juokinga, kai žmogus pamatęs ateinančius pareigūnus bando žuvis slėpti krūmuose, – patirtimi dalijasi pareigūnas. – Jie nesupranta, kad yra stebimi kameromis ir pareigūnas, mato situaciją, praneša esančiam vietoje. Didelis pranašumas ir tas, kad filmuotą medžiagą galime panaudoti kaip įrodymą ikiteisminiame tyrime.“

Kita vertus, vienas kalbinamas pasienietis patvirtino, kad įdiegus modernią sistemą dirbti nuobodoka: „Anksčiau, kai iš mokyklos atsiųsdavo pasieniečių, jų ir mokyti nereikėdavo – kiekvieną dieną vykdavo veiksmas, būdavo vien praktika. Dabar viskas pasikeitė.“

REKLAMA

Trūksta kadrų

Pasak L. Pociaus, sistemų diegimas neišsprendžia visų problemų: reikia ir žmonių, kurie sugebėtų tinkamai atlikti darbą. L. Pocius sutinka, kad pareigūnų trūkumas jaučiamas, tačiau pasieniečio profesija šiuo metu nėra itin populiari, o atranka į mokymus, kurie užtrunka, didelė.

„Akivaizdu, kad bet ko iš darbo biržos nepasamdysi. Reikia tam tikrų žinių, gebėjimų, įgūdžių, – pasakoja jis ir aprodo stebėjimo padalinį. – Be to, kur nėra sistemų, nėra tiek pareigūnų, kad išstatytum kas metrą, todėl fiksuojamas tik sienos pažeidimo faktas: aptinkama pėdsakų ar pan. Sistema padeda tuo, kad pažeidimą matome iš anksto. Matome net kaimyno Kaliningrado krantą, iš kurio atplukdoma kontrabanda.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot VSAT Viešųjų ryšių skyriaus viršininko Giedriaus Mišučio, šiuo metu kylančias problemas planuojama spręsti taip pat pasitelkiant ES lėšas.

„Problemiškiausias ruožas yra su Baltarusija. Ten kol kas tik vienoje – Tribonių užkardoje Šalčininkų rajone – yra analogiška pasienyje su Rusija esančioms techninėms sienos kontrolės sistemoms. Todėl artimiausiais metais tokių sistemų diegimas pasienyje su Baltarusija bus prioritetinė veiklos sritis, – teigia jis ir priduria, kad padėtį labiausiai apsunkina lėšų            trūkumas. – Normaliai organizuoti darbą saugant sieną yra didžiausia problema.“

REKLAMA

Faktai:

57 proc. sulaikytų cigarečių į Lietuvą pernai gabenta per „žaliąją“ sieną, 41 proc. – per pasienio kontrolės punktus iš Baltarusijos, Rusijos ir automobilių keliais iš Latvijos. 2 proc. sulaikytų tabako gaminių kelias į Lietuvą nėra žinomas.

56,8 proc. pasieniečių pernai sulaikytų tabako gaminių buvo skirta Lietuvos vidaus rinkai, 41,3 proc. – kitų Vakarų Europos šalių rinkoms.

Evelina Povilaitytė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų