REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nerimstant kalboms apie minimalaus mėnesinio atlyginimo (MMA) didinimą iki 437 eurų jau kitais metais, ekonomistas Nerijus Mačiulis rėžė atvirai: „tokį makabrišką planą galėjo sugalvoti tik gerai infiltruotas ir užmaskuotas visuomenės priešas“.

Nerimstant kalboms apie minimalaus mėnesinio atlyginimo (MMA) didinimą iki 437 eurų jau kitais metais, ekonomistas Nerijus Mačiulis rėžė atvirai: „tokį makabrišką planą galėjo sugalvoti tik gerai infiltruotas ir užmaskuotas visuomenės priešas“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Socialiniame tinkle vyriausias Swedbank ekonomistas Nerijus Mačiulis dėsto, kad jeigu kitais metais MMA būtų padidintas iki 437 eurų, net 61 tūkstantis kvalifikuotų viešojo sektoriaus darbuotojų – kai kurie slaugytojai, mokytojai ir auklėtojai, gaisrininkai, sienos apsaugos darbuotojai – už savo darbą gautų tik minimalų atlyginimą.

REKLAMA

Einame link socializmo

tv3.lt naujienų portalui ekonomistas aiškino, kad tokie valdžios žingsniai veda prie visiško socializmo, kuriame nėra skirtumo ar žmogus turi išsilavinimą ir kvalifikaciją, ar ne.

„Akivaizdi problema, kad taip sparčiai didinant minimalų mėnesinį atlyginimą išnyksta diferenciacija tarp skirtingas kvalifikacijas turinčių darbuotojų. Su tokiu požiūriu, mes judame prie visiško socializmo, kuomet ir jokių kvalifikacijų, jokios patirties ir jokių sugebėjimų neturintys asmenys gauna tokį patį atlyginimą kaip ir universitete praleidę keturis metus. Pagal Sodros duomenis tokių darbuotojų viešajame sektoriuje šiuo metu yra apie 60 tūkst., kurie uždirba mažiau nei 450 eurų per mėnesį“, - dėsto N. Mačiulis.

REKLAMA
REKLAMA

Ekonomistas priduria, kad ne visi jie kvalifikuoti, tačiau jų tarpe yra: slaugytojai, auklėtojai, gaisrininkai, sienos apsaugos darbuotojai, kuriems dėl tokio radikalaus sprendimo didinti MMA situacija visiškai nepagerėja, o tik kris motyvacija dirbti.

„Jie tada akivaizdžiai nėra vertinami valstybės arba įvertinami tik minimaliu atlyginimu, nepaisant to, kad tai labai atsakingas darbas, reikalaujantis nemažai kompetencijų. O toks valdžios siekis didinti minimalų mėnesinį atlyginimą iki 347 yra ryškus populizmas, kuris yra labai pavojingas. Norint iš tiesų dar sparčiau didint MMA reikia tai daryti išsaugant diferenciacijas, ir iš pradžių didinant kvalifikuotų darbuotojų atlyginimus“, - tikino vyriausias „Swedbank“ ekonomistas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip didinti atlyginimus?

N. Mačiulis sako, kad yra įvairių būdų, kaip galima didinti kvalifikuotų darbuotojų atlyginimus, ir vienas iš jų yra mažinti valstybinį aparatą.

„Reikėtų suvokti, kad viešasis sektorius daugelyje sričių yra per didelis ir jis yra pritaikytas maždaug 4 milijonams gyventojų. Neapmokestinamų pajamų dydžio (NPD) didinimas yra gera priemonė ir turi daug mažiau šalutinių pasekmių, nes didina būtent realias visų mažiausius atlyginimus gaunančių pajamas. Aš esu ne kartą minėjęs, kad reikėtų įstatymais susieti MMA didinimą su NPD ir visuomet minimalus atlyginimas turėtų būti neapmokestinamas. Tuomet tai disciplinuotų politikus, kurie turėtų daug geriau paskaičiuoti ar valstybė turi galimybių tiek didinti minimalų atlyginimą“, - tikino pašnekovas.

REKLAMA

Ekonomistas mano, kad išgyventi dėl privataus sektoriaus nereikėtų, nes vis dėlto ten yra ir vokelių sistema, o didesnį dėmesį reikėtų sutelkti į viešąjį sektorių.

„Aš mažiau pergyvenčiau dėl privataus sektoriaus, nes vis dėlto ten yra opi problema, kada didelė dalis minimalų atlyginimą oficialiai gaunantys dar gauna priedus neoficialiai. Tai didinimas leidžia išskaidrinti užmokesčio fondą. Ir kadangi MMA išlieka mažesnis nei kaimyninėse valstybėse, tai reiškia, kad privataus sektoriaus konkurencingumas nebūtų labai jau pažeistas“, - aiškino N. Mačiulis

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų