REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Floridos policija, pasitelkusi genetinius duomenis, surinktus iš geneologinių medžių svetainės vartotojų, po 14 metų sulaikė įtariamąjį, kaltinamą seksualine prievarta.

Floridos policija, pasitelkusi genetinius duomenis, surinktus iš geneologinių medžių svetainės vartotojų, po 14 metų sulaikė įtariamąjį, kaltinamą seksualine prievarta.

REKLAMA

Remiantis neseniai Tampoje policijos surengta spaudos konferencija, kurią transliavo „ABC Action News“, Jaredas Vaughnas buvo oficialiai apkaltintas seksualine prievarta šio mėnesio pradžioje dėl prieš 14 metų įvykdyto nusikaltimo.

Incidentas įvyko, kai Tampos universiteto studentė ėjo į savo bendrabutį po kasmetinio „Gasparilla Pirate“ festivalio 2007 m. sausio mėn., o įtariamasis, niekada anksčiau nesutiktas vyras, pasiūlė jai padėti grįžti namo. Atėjęs į aukos kambarį įtariamasis tariamai pradėjo ją prievartauti. Policijai pavyko paimti įtariamojo DNR iš nusikaltimo vietos, tačiau nepavyko rasti jokių atitikmenų, todėl byla liko neišspręsta daugiau nei dešimtmetį.

2020 m. kovo mėn. policija dar kartą peržvelgė šį atvejį ir pradėjo ieškoti užuominų genealogijos testavimo duomenų bazėse, tokiose kaip „GEDmatch“ ir „FamilyTree“. Genealogijos duomenų bazėje detektyvams pavyko rasti įtariamojo artimuosius.

REKLAMA
REKLAMA

Tolesnis tyrimas, įskaitant interviu ir sekimus, nuvedė juos pas 44 metų vyrą Jaredą Vaughną Vakarų Virdžinijoje. Jo DNR buvo gautas atlikus kratą. Po seksualinės prievartos surinkta genetinė medžiaga atitiko jo DNR. J. Vaughnas pasidavė ir 2021 m. birželio 16 d. buvo oficialiai apkaltintas seksualine prievarta.

REKLAMA

„Nukentėjusioji pagaliau gali pamiršti šį įvyki ir pradėti normalų gyvenimą“, – spaudos konferencijoje sakė policijos viršininko padėjėjas Rubenas Delgado.

Kai kurie portalai rašė, kad įtariamasis buvo susektas po to, kai jis įkėlė savo DNR į viešą genealogijos duomenų bazę, tačiau Floridos teisėsaugos departamento specialusis agentas Marchas Brutnellas teigė, kad jį surasti pavyko per „giminaičius, kurių duomenys yra prieinami viešose genealogijos duomenų bazėse.“

Klientai naudojasi genealogijos paslaugomis norėdami sekti savo šeimos istoriją ir taip pat pateikti savo genetinius duomenis įmonėms, kuriose dirba. „23andMe“, „Helix“ ir „Ancestry“ savo genetines duomenų bazes padarė neprieinamas teisėsaugai. Tačiau kitos genealogijos svetainės leidžia policijai naudotis savo viešosiomis duomenų bazėmis, jei klientai yra pasirinkę pagalbos teisėsaugai punktą.

REKLAMA
REKLAMA

Pastaraisiais metais daugybė baudžiamųjų bylų buvo išspręstos naudojantis genealoginių medžių svetainėmis. Tokiu būdu buvo areštuotas Josephas Jamesas DeAngelo, geriau žinomas kaip „Auksinės valstijos žudikas“. Kitas pavyzdys – švedas buvo nuteistas 2020 m. už vaiko ir moters nudūrimą dar 2004 metais.

Nors genealogijos duomenų bazės pasirodė esanti neįkainojama priemonė tyrėjams, ieškantiems būdų, kaip išspręsti senas bylas, kai kurie nerimauja, ar jie nepažeidžia asmens privatumo. Visai neseniai Merilandas ir Montana sugriežtino kriminalistinių metodų taikymą baudžiamosiose bylose, siekiant apsaugoti žmonių genetinį privatumą.

Policijai vis dar leidžiama naudotis duomenų bazėmis, tačiau ji turės iš anksto gauti kratos orderius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų