REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
4
Kūdikis (nuotr. 123rf.com)

Kaune girtam tėvui suspardžius savo keturių mėnesių kūdikį, Seimas dar kartą ėmė ieškoti vaiko teisių apsaugos sistemos spragų, norint užtikrinti, kad ši ir panašios istorijos Lietuvoje nebesikartotų. Tačiau net ir Socialinės apsaugos ir darbo viceministrė pripažįsta, kad užkirsti kelią visiems tokiems smurto atvejams Lietuvoje nepavyks.

4

Kaune girtam tėvui suspardžius savo keturių mėnesių kūdikį, Seimas dar kartą ėmė ieškoti vaiko teisių apsaugos sistemos spragų, norint užtikrinti, kad ši ir panašios istorijos Lietuvoje nebesikartotų. Tačiau net ir Socialinės apsaugos ir darbo viceministrė pripažįsta, kad užkirsti kelią visiems tokiems smurto atvejams Lietuvoje nepavyks.

REKLAMA

Seimo Savižudybių ir smurto prevencijos komisija trečiadienį kartu su ministerijos, vaiko teisių apsaugos ir teisėsaugos atstovais aptarė planuojamus pokyčius vaiko teisių apsaugos sistemoje.

Spardė savo kūdikiui į galvą

Rugsėjo 23 d. naktį į Kauno klinikų reanimaciją dėl galvos traumos pristatytas šiemet gimęs kūdikis. Kiek vėliau paaiškėjo, kad tą pačią naktį kūdikį iš rankų galimai išmetė girtas (0,93 prom. alkoholio) 1995 m. gimęs vaiko tėvas H. N.

Teismas vyrą leido suimti trims mėnesiams. Įtariamasis anksčiau devynis kartus teistas. Viena baudžiamoji byla šiuo metu nagrinėjama Kauno apylinkės teisme. H. N. pateikti įtarimai prieš kūdikį smurtavus rankomis ir kojomis. Kūdikiui diagnozuotas kaukolės lūžis, daugybiniai sumušimai ir kraujosruvos. Žinoma, kad vaiko būklė gerėja, kitą savaitę jį planuojama grąžinti motinai.

REKLAMA
REKLAMA

Aiškėja, kad šioje šeimoje neramumų būta ir anksčiau. Kaip tv3.lt teigė Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos atstovė spaudai Vaiva Arnašė, šioje šeimoje auga trys vaikai. Du vyresnieji, kuriems šiuo metu yra pusantrų ir treji metai, po incidento paimti iš šeimos ir apgyvendinti Globos centre.

REKLAMA

Užkirsti kelią analogiškoms istorijoms sunku

Socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Vilma Augienė pažymėjo, kad minėtas įvykis labai primena Lietuvą sukrėtusį Kėdainių atvejį.

„Naujai pradėjusios funkcionuoti sistemos kontekste būtina išanalizuoti, kodėl taip atsitinka. <...> Ar įmanoma užkardyti prevenciškai visus tokius atvejus – drįstu manyti, kad kol kas dar ne, kaip ir kitų nusikaltimų, kurie atsitinka. <...> Net rankos nusvirę, netikime, kad galime pasiekti rezultatą. Mūsų specialistams trūksta kompetencijų. Dabartinės mobilios komandos – pirmos profesionalios komandos, kurios bando atlikti gyvenimo keitimo darbą“, – posėdyje pripažino V. Augienė.

REKLAMA
REKLAMA

Paklausta, kaip galima tobulinti vaiko teisių apsaugos sistemą, V. Augienė siūlė bendradarbiavimą su Probacijos tarnyba. Tačiau ji nemano, kad vien asmens teistumas suponuoja galimas grėsmes vaikui.

„Mums neužteks pajėgumų prie kiekvienos šeimos, kur teistas asmuo, pastatyti...“, – sakė viceministrė.

Teistas asmuo – nebūtinai smurtautojas

Kauno apygardos prokuroras Tomas Krušna teigia, kad policija į nusikaltimą reagavo tinkamai, šiuo metu intensyviai vykdomas ikiteisminis tyrimas, įtariamasis sulaikytas.

Savo ruožtu komisijos pirmininkas valstietis Robertas Šarknickas prokuratūrai išsakė kritikos, kad devynis kartus teistam asmeniui leista auginti tris vaikus. T. Krušna pastebėjo, kad prokuratūra turi ribotą kompetencijos lauką ir tik vykdo ikiteisminį tyrimą. Be to, anksčiau H. N., anot T. Krušnos, teistas už sukčiavimą, o ne smurtą prieš vaikus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Dėl to, kad teistas žmogus negali turėti vaikų... toks mąstymas. <...> Reikia žiūrėti, koks yra ryšys tarp teistumo ir vienokios ar kitokios pasekmės“, – R. Šarknickui atsakė prokuroras.

Jam antrino ir Policijos departamento atstovas Audrius Valeika, teigiantis, kad vien asmens teistumas nenusako to, kaip asmuo elgsis šeimoje.

„Pirminį vertinimą, kada bus smurtas, kada nebus, atlikti bus labai sudėtinga, nes ne visi už smurtinius nusikaltimus bausti asmenys savo šeimoje elgiasi taip pat. Grupuočių nariai naudoja smurtą, bet, pavyzdžiui, gerai elgiasi šeimoje. Išvada, kad teistas asmuo galės kažką padaryti šeimoje... Pažiūrėjus asmens teistumus matosi, kad tai yra telefoninis sukčiavimas“, – sakė A. Valeika.

REKLAMA

Šeima nepateko į vaikų teisių specialistų akiratį

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorė Alina Jakavonienė pažymėjo, kad iki policijos pranešimo apie rugsėjį sumuštą kūdikį tarnyba neturėjo duomenų apie šią šeimą.

„Kaip bebūtų gaila, ši šeima mūsų tarnybai nebuvo žinoma nei iki liepos 1 d., nei po. Pirmas pranešimas, kurį gavo tarnyba, buvo būtent rugsėjo 23 d. – tada gautas pranešimas iš policijos. Iki tol jokių duomenų apie šeimą neturėjome“, – posėdyje sakė A. Jakavonienė.

Sistemą reformavo po tragedijos

Portalas tv3.lt primena, kad nuo šių metų liepos 1 dienos reformuota vaiko teisių apsaugos sistema. Ja siekiama pagerinti reagavimą į vaikų nepriežiūros ar smurto prieš juos atvejus, darbą su šeima joje kilus krizei.

REKLAMA

Šalyje veikia 12 tarnybos teritorinių skyrių, jiems priklauso vietose dirbantys vaiko teisių specialistai, mobiliosios komandos, budėtojai. Skyriai įpareigoti visą parą, taip pat švenčių bei poilsio dienomis, užtikrinti vaiko teisių apsaugą, reaguoti į visus raštu, žodžiu ar kitokiomis priemonėmis gautus pranešimus apie vaiko teisių pažeidimus.

Vaiko teisių apsaugos reforma inicijuota po keturmečio mirtimi pasibaigusio smurto protrūkio Kėdainiuose, dėl vaiko nužudymo nuteisti jo motina ir patėvis. Iškart po šio tragiško atvejo buvo priimtos pataisos, kurios uždraudė vaikams taikyti fizines bausmes, apibrėžė smurto prieš vaiką formas, viena jų – nepriežiūra.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų