REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ketvirtadienio naktį Niujorke įvyko jau 60-oji NBA naujokų birža. Šiemet tarp naujokų nebuvo itin ryškių talentų, išskyrus nebent pirmuoju pašauktą Blake'ą Griffiną, tačiau paprastai per naujokų biržą NBA lygą papildo net po kelias būsimas NBA žvaigždes. Tiesa, jos nebūtinai būna pasirenkamos pirmais numeriais. Taigi kokie yra geriausi visų laikų NBA naujokų biržos šaukimai?

REKLAMA
REKLAMA

NBA komandų skautų darbas beveik prilygsta menui: juk iš anksto įžvelgti tikrą talentą ir atskirti būsimą žvaigždę nuo eilinio vidutinioko tikrai nėra lengva užduotis. Kai kurios ekipos, net ir turinčios pirmus šaukimus, dažnai nesugeba rimtai sustiprinti savo sudėties, o kitos, kurios tarsi turi rinktis jau tik iš to, kas liko, neretai gauna dar geresnius žaidėjus.

REKLAMA

Pateikiame JAV krepšinio ekspertų sudarytą geriausią visų laikų NBA naujokų biržos šaukimų dešimtuką:



10 vieta – Paulas Pierce'as (1998 metų 10 šaukimas, Bostono „Celtics“).

Vienas dabartinių Bostono „Celtics“ lyderių P. Pierce'as NBA naujokų biržoje buvo pasirinktas tik dešimtu numeriu. 2 m 1 cm ūgio ir 107 kg svorio puolėjas per pirmus dešimt metų NBA lygoje pelnė daugiau nei 17 tūkstančių taškų ir net 8 kartus dalyvavo „Visų žvaigždžių“ rungtynėse. Maža to, 2008 metais jis atvedė „Celtics“ vyrus į NBA sostą ir buvo pripažintas geriausiu finalo žaidėju (MVP).



9 vieta – Steve'as Nashas (1996 metų 15 šaukimas, Fynikso „Suns“).

REKLAMA
REKLAMA

Talentingas gynėjas iš Kanados ilgai laukė, kol išgirdo savo vardą NBA naujokų biržoje. Nors 1996 metais ir be S. Nasho biržoje dalyvavo dar nemažas būrys būsimų žvaigždžių, tačiau ką galvojo komandų, pasirinkusių Lorenzeną Wrightą (7 šaukimas), Toddą Fullerį (11 šaukimas), Vitaly'ų Potapenko (12 šaukimas) ir kitus, skautai?

Savo ruožtu S. Nashas net du sezonus iš eilės (2005-2006) buvo išrinktas geriausius NBA lygos žaidėju ir įrodė, kad ir 15 šaukimas komandai gali atnešti neįkainojamos naudos ir daugybę pergalių.



8 vieta – Billas Laimbeeras (1979 metų 65 šaukimas, Klivlendo „Cavaliers“).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nors atstovaudamas Notre Dame universitetui B. Laimbeeras ir nežibėjo, NBA naujokų biržoje jo pavardė turėjo nuskambėti gerokai anksčiau nei trečiajame rate. „Cavaliers“ iškeitė 2 m 11 cm ūgio vidurio puolėją į Detroito „Pistons“ klubą, o jame B. Laimbeeras per 14 sezonų įmetė net 13790 taškų, atkovojo 10400 kamuolių ir blokavo 965 varžovų metimus.

Be to, ypatingu kovingumu pasižymėjęs „centras“ kartu su „Pistons“ dvejus metus iš eilės (1989 ir 1990) iškovojo NBA aukso žiedus ir  keturis kartus buvo išrinktas į NBA „Visų žvaigždžių“ rungtynes.



7 vieta – Manu Ginobilis (1999 metų 57 šaukimas, San Antonijaus „Spurs“).

REKLAMA

Gynėjas iš Argentinos 1999 metų NBA naujokų biržoje susidomėjimo nesulaukė. Jis buvo pašauktas beveik paskutinis, tačiau „Spurs“ ekipai atnešė didžiulės naudos. Išsiskiriantis savo prasiveržimu, metimu kaire ranka ir kovingumu M. Ginobili tapo vienu svarbiausiu „Spurs“ ginklų ir su komanda net tris kartus laimėjo NBA čempionų trofėjų. Be to, 2007-2008 metais buvo paskelbtas geriausiu atsarginiu visos lygos žaidėju.

6 vieta – Larry's Birdas (1978 metų 6 šaukimas, Bostono „Celtics“).

Sunku ir įsivaizduoti, kaip vieną iš didžiausių visų laikų NBA lygos legendą „pražiopsojo“ net penkių komandų skautai, kol L. Birdą šeštuoju šaukimu pas save pasikvietė „Celtics“ komanda.  Keisčiausia tai, kad L. Birdas dar atstovaudamas Indianos universitetui jau buvo ryškus lyderis, tačiau trečiąjį šaukimą savo rankose turėjusi „Pacers“ ekipa kažkodėl jo nepasirinko. Vietoj L. Birdo, Indianos klubas pašaukė Ricką Robey. Tai neabejotinai vienas iš nesėkmingiausių visų laikų pasirinkimų.

REKLAMA

Visus L. Birdo nuopelnus išvardyti ir sunku: tris kartus su „Celtics“ klubu (1981, 1984 ir 1986 metais) užkopė į NBA olimpą, du kartus buvo pripažintas NBA finalų MVP ir net tris kartus – geriausiu sezono žaidėju. Be kita ko, L. Birdas išrinktas į geriausių visų laikų NBA krepšininkų 50-tuką.

5 vieta – Karlas Malone'as (1985 metų 13 šaukimas, Jutos „Jazz“).

„Paštininkas“ yra antras pagal pelnytus taškus NBA lygoje visų laikų žaidėjas, jis du kartus buvo išrinktas geriausiu sezono žaidėju. Su „Jazz“ klubu K. Malone'as dvejus metus iš eilės (1997 ir 1998 m.) pasiekė NBA finalus, kuriuose tik po dramatiškos kovos nusileido legendinio Michaelo Jordano vedamiems „Buliams“. Savo karjerą K. Malone'as užbaigė „Lakers“ ekipoje, su kuria 2004 m. NBA finale 1:4 pralaimėjo Detroito „Pistons“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

4 vieta – Kobe Bryantas (1996 metų 13 šaukimas, Šarlotės „Hornets“).

K. Bryantas savo kišenėje jau turi keturis NBA čempionų žiedus, geriausio NBA finalų žaidėjo ir sezono krepšininko titulus, aibę įvairių rekordų. Tikrai nuostabu, kaip jis buvo pasirinktas tik 13-tu numeriu, o paskui ir išmainytas į kitą komandą. Ir ką galvojo komandų skautai?

3 vieta – Alexas Englishas (1976 metų 23 šaukimas, Milvokio „Bucks“).

NBA Šlovės muziejaus narys savo laiku buvo beveik nesustabdomas. 1980-1990 metais jis pelnė tiek taškų, kiek nė vienas kitas lygos žaidėjas ir net aštuonis kartus dalyvavo NBA „Visų žvaigždžių“ rungtynėse. A. Englishas, skirtingai nuo daugelio kitų krepšininkų, propaguodavo ne fizišką, o elegantišką ir protingą žaidimą.

REKLAMA

Šios savybės jam leido surinkti iš viso net 25613 taškus ir užimti 12-tą vietą visų laikų rezultatyviausių NBA žaidėjų sąraše.

2 vieta – Johnas Stocktonas (1984 metų 16 šaukimas, Jutos „Jazz“).

Jutos „Jazz“ skautai savo laiku turbūt buvo vieni geriausių visoje lygoje, nes klubui, neturėjusiam pirmų šaukimų, per dvejus metus sugebėjo privilioti tokius krepšininkus, kaip Johnas Stocktonas ir Karlas Malone'as.

Įspūdingai rungtyniavęs J. Stocktonas per savo karjerą vidutiniškai kiekvienose rungtynėse pasižymėdavo dvigubu dubliu – pelnydavo po 13,1 taško ir atlikdavo po 10,5 rezultatyvaus perdavimo. Jis yra daugiausiai perdavimų (15860) atlikęs ir daugiausiai kamuolių perėmęs (3265) visų laikų NBA žaidėjas.

REKLAMA

1 vieta – Michaelas Jordanas (1984 metų 3 šaukimas, Čikagos „Bulls“).

Neįtikėtina, bet šešiskart NBA čempionas ir tiek pat kartų naudingiausias finalo žaidėjas M. Jordanas naujokų biržoje buvo pasirinktas tik trečiuoju numeriu. Būsimoji superžvaigždė, atakuojantis gynėjas iš Šiaurės Karolinos universiteto sudomino tik „Bulls“ ekipą, tuo tarpu pirmąjį šaukimą turėjęs „Rockets“ klubas pasirinko Hakeemą Olajuwoną, o „Blazers“ – Samą Bowie.

Jei „Rockets“ savo pasirinkimu per daug nenusivylė, nes nugvelbė taip pat neeilinį talentą, galima tik įsivaizduoti, kaip dabar sau nagus graužia buvę „Blazers“ skautai, kurie, galima sakyti, sau iš panosės paleido turbūt geriausią visų laikų pasaulio krepšininką – skrajojantį Maiklą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tiesa, kartais, kaip panašu atsitiko ir šiais metais, NBA komandos tiesiog neturi didelio pasirinkimo, nes nėra labai ryškių talentų, kurie ateityje neabejotinai taps viso pasaulio krepšinio superžvaigždėmis. Tačiau kartais nutinka ir taip, kad skautams nuo talentų gausos gali net galva apsisukti. Geriausiomis visų laikų NBA naujokų biržomis yra laikomos trys: 1984, 1996 ir 2003 metų.

Geriausi 1984 metų naujokai: Hakeemas Olajuwonas, Michaelas Jordanas, Charlesas Barkley, Johnas Stocktonas, Otisas Thorpe‘as.

Geriausi 1996 metų naujokai: Allenas Iversonas, Ray‘us Allenas, Kobe Bryantas, Steve‘as Nashas, Jermaine‘as O‘Nealas, Žydrūnas Ilgauskas (20 šaukimas), Marcusas Camby, Stephone‘as Marbury, Antoine‘as Walkeris, Peja Stojakovičius.

REKLAMA

Geriausi 2003 metų naujokai: LeBronas Jamesas, Carmelo Anthony, Chrisas Boshas, Dwyane‘as Wade‘as, Davidas Westas, Joshas Howardas, Mo Williamsas (tik 47 šaukimas).

Tarp geriausiųjų – ir lietuvis Šarūnas Marčiulionis

NBA apžvalgininkai pastebi, kad savo laiku nepelnytai neįvertintas buvo ir vienas iš Lietuvos atstovų – Šarūnas Marčiulionis, kurį 1987 metų naujokų biržoje Oklendo „Golden State Warriors“ pakvietė tik 127 šaukimu. Š. Marčiulionis buvo vienas pirmųjų europiečių, tvirtai pravėrusių NBA lygos duris ir palikusių tikrai gilų pėdsaką lygos istorijoje.

REKLAMA

Analitikai giria tvirtą lietuvio charakterį ir kietą žaidimo stilių, kuriuo Š. Marčiulionis panaikino tą pasyvių ir kontakto bijančių europiečių stereotipą NBA lygoje.

Jei ne nelemtos traumos, neleidusios jam atskleisti viso savo meistriškumo, galbūt Šarūnas savo kolekcijoje jau turėtų ir vieną kitą NBA aukso žiedą, o patį krepšininką matytume ir visų laikų geriausių NBA naujokų biržos šaukimų pirmajame dešimtuke.

Kad ir kaip ten būtų, krepšinio specialistai iš už Atlanto vienbalsiai tvirtina, kad Š. Marčiulionis, kuris NBA lygoje praleido 8 sezonus ir atstovavo keturiems klubams („Warriors“, „Sonics“, „Kings“, Nuggets“), yra tikrai geriausias visų laikų 127-asis NBA naujokų biržos šaukimas.

REKLAMA
REKLAMA

Priminsime, kad NBA naujokų birža – tai nuo 1950 metų organizuojamas kasmetinis renginys, kurio metu NBA komandos renkasi naujus žaidėjus, dažniausiai koledžus pabaigusius krepšininkus arba talentus iš užsienio.

Biržą sudaro du ratai. Pirmajame rate pirminę teisę rinktis žaidėjus turi tos 14 komandų, kurios reguliariajame sezone iškovojo mažiausiai pergalių ir nepateko į atkrintamąsias varžybas, tik po to eilė šaukti ateina likusioms 16 ekipų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų