REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Artimiausiu metu visi gyventojų elektros skaitikliai bus pakeisti naujais – išmaniaisiais. Tačiau net nepradėjus jų diegimo, skelbiama, kad jų keitimo projektas brangs 10 mln. eurų.

Artimiausiu metu visi gyventojų elektros skaitikliai bus pakeisti naujais – išmaniaisiais. Tačiau net nepradėjus jų diegimo, skelbiama, kad jų keitimo projektas brangs 10 mln. eurų.

REKLAMA

Bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) pernai pasirašė išmaniosios apskaitos infrastruktūros pirkimo sutartį su Prancūzijos bendrovė „Sagemcom Energy and Telecom“ SAS.

Sutartis sudaryta 10 metų laikotarpiui ir apima virš milijono skaitiklių tiekimą, sistemų komunikacijų paslaugas, išmaniosios apskaitos diegimą ir viso sprendimo palaikymą sutarties galiojimo laikotarpiu.

Įgyvendinant sutartį – projektuojant, sertifikuojant skaitiklius ir informacines sistemas bei jų gamybos procese dėl globalių tendencijų ir naujai paaiškėjusių aplinkybių iškilo poreikis peržiūrėti sutartį ir ją keisti pagal naujai paaiškėjusias aplinkybes, praneša ESO.

Išmaniosios apskaitos informacinės sistemos diegimas yra kompleksinis darbas, kurio vykdymui nuo pradinio etapo – analizės iki paskutinio – sistemos priėmimo, reikalingas maksimalus ne tik tiekėjo komandos narių, bet ir ESO komandos įsitraukimas. 

REKLAMA
REKLAMA

Pradėjus darbus, siekiant pagal teisės aktų reikalavimus  įvykdyti išmaniosios apskaitos infrastruktūros saugumo reikalavimus ir atsižvengiant į tai, kad skaitikliai tarnaus 18 metų reikalinga turėti galimybę operatyviai atlikti programines korekcijas ilguoju laikotarpiu.

REKLAMA

Dėl šios priežasties „atsiranda būtinybė“ įtraukti papildomas valandas išmaniųjų elektros skaitiklių vystymui visam sutarties galiojimo laikotarpiui, tikina ESO. 

Įvertinta ir tai, kad pastaraisiais metais elektronikos verslo sektorius patiria globalų žaliavų, tokių kaip varis, plienas, plastikas ir kiti elementai trūkumą, dėl kurio fiksuojamas žymus elektronikos įrenginių bei atskirų jų komponentų trūkumas.

Pasaulinė COVID-19 pandemija ir su ja susiję suvaržymai šalyse bei pasaulinių tiekimo grandinių sutrikimai, kuriuos daugiausia paveikė Rusijos invazija į Ukrainą, lėmė verslo pramonės sulėtėjimą ir mažesnius gamybos pajėgumus, nors tuo pat metu elektronikos priemonių bei komponentų poreikis pasaulinėje rinkoje padidėjo.

REKLAMA
REKLAMA

Tokia situacija lėmė precedento neturintį elektronikos prietaisų komponentų trūkumą visame pasaulyje ir pasaulinį kainų padidėjimą. Bendras Europos pramonės kainų indeksas per šį laiką išaugo apie 30 proc. Atsižvelgiant į tai, po derybų su tiekėju, įskaitant papildomų paslaugų poreikį, 2021 m. gegužės 19 d. pasirašytos išmaniosios apskaitos infrastruktūros įsigijimo sutarties vertė perskaičiuota, ji padidėja 13,7 proc. arba apie 10,5 mln. eurų.

Valstybinės energetikos reguliavimo taryba (VERT) 2019 m. suderino investicijas į išmaniosios apskaitos infrastruktūrą, viso jos siekia 150 mln. eurų. Vykdant pirkimą, esant didelei pirkimo dalyvių konkurencijai, jo metu pavyko gauti tiek kainos, tiek kokybės prasme efektyvius pasiūlymus, todėl susiformavęs rezervas leidžia užtikrinti, jog bendra VERT nustatyta investicija nebus viršyta.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pirmieji Lietuvai skirti išmanieji elektros energijos skaitikliai artimiausiu metu bus testuojami realiomis sąlygomis, o atlikus papildomus praktinius bandymus bus pradedamas jų masinis diegimas gyventojams. Taip pat baigiamos diegti, testuoti ir derinti informacinės sistemos, reikalingos skaitiklių ir jų duomenų valdymui. Įgyvendinant visą programą užtikrinamas aukščiausių kibernetinės saugos reikalavimų ir standartų įgyvendinimas, kad skaitiklių perduodami duomenys tinkamai ir saugiai pasiekia sistemas.

Išmanieji skaitikliai taps neatsiejama visos šalies elektros tinklo dalimi, įgalins konkurenciją rinkoje, suteiks postūmį kurtis naujoms paslaugoms, kurios bus naudingos kiekvienam gyventojui. Išmanieji skaitikliai taps įrankiu, leisiančiu lengvai ir suprantamai matyti savo suvartojimo duomenis, analizuoti ir keisti vartojimo įpročius.

Ar būtina? Čia yra tik tiekėjo problema, o ne vartotojo. Lengvai ir suprantamai matyti savo suvartojimo duomenis, analizuoti ir keisti vartojimo įpročius aš galiu net su pieštuku ir popieriaus lapu, o kadangi naudojuosi profesionaliomis duomenų programomis, kurias gali turėti kiekvienas norintis, tam reikia daug pigesnio kompiuterio (pav. pirkau stac. komp., galingesnį bent kelis kartus už geriausią debiliaką, ir turiu reikalingą progr. įrangą), tad susiformuoju įvairiausias atskaitas, vartomas įvairiausiais kampais (eilutės su stulpeliais ir duomenų pasirinkimu pagal daugelį kriterijų). Paduok bet kokį šlamštą, galiu suvirškinti ir padaryti produktą. O mažai raštingam užtenka sveiko proto. Kokia nors ligoninės slaugė būna išmanesnė už baigusį kai kurias studijas, nes įgyja praktinių žinių.
Taigi čia perpardavinėtojams uoliai talkina energetikos bosai už vartotojų pinigus pirkdami naujus skaitiklius. Viską, kas vertinga prichvatizavo, tai dabar atėjo eilė smaugti padidintomis kainomis elektros energijos vartotojus.
Tegu atsiranda toks gudročius, kuris įrodytų, kad įvedus perpardavinėtojus kainos nekyla. Nustatyta kaina nepasirašiusiems tiekimo sutarties yra nereali, prievartinė. Manau valstybė, laikantis konstitucijos, neturėtų nustatyti skirtingų kainų už tą patį produktą.
O tai dėl ko brangsta elektra ?Kad nereiktų ponams E S O iš savo maišo mokėti.Jūs vargšai užsimokėsit už viską ir dar dabartiniams ponams rankas bučiuotis.Dagyvenom.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų