REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kitais metais vyresni šalies gyventojai sulauks didesnių pensijų, jos didės vidutiniškai apie 50 eurų. Vis tik patys pensininkai kritikuoja pensijų perskaičiavimo tvarką. Anot jų, nesąžininga, kad ilgus metus dirbę žmonės gaus tiek pat, kiek nesukaupę reikiamo darbo stažo. Tuo metu specialistai tikina, kad taip esą stengiamasi padėti skurstantiems.

Kitais metais vyresni šalies gyventojai sulauks didesnių pensijų, jos didės vidutiniškai apie 50 eurų. Vis tik patys pensininkai kritikuoja pensijų perskaičiavimo tvarką. Anot jų, nesąžininga, kad ilgus metus dirbę žmonės gaus tiek pat, kiek nesukaupę reikiamo darbo stažo. Tuo metu specialistai tikina, kad taip esą stengiamasi padėti skurstantiems.

REKLAMA

Vieno rajono centre šiaurės Lietuvoje gyvenanti 89 metų pensininkė Adelė pasakojo, kad turi sukaupusi 32 metus darbo stažo, tačiau jos pensija vos viršija 300 eurų.

„Įsidarbinau vos baigusi vidurinę mokyklą, tuo metu man buvo 21 metai. Visą gyvenimą dirbau bibliotekininke, toje pačioje darbovietėje. Todėl sulaukusi pensinio amžiaus vietoje 50 rublių įprastinės pensijos gavau ją su priedu – iš viso 66 rublius už tai, kad nepertraukiamai visą gyvenimą dirbau vienoje darbovietėje.

Vėliau keitėsi pinigai ir pensijos dydis. Atėjus nepriklausomybei mano pensija siekė 670 litų. O kai litai keitėsi į eurus gavau 200 eurų. Vėliau pensija padidėjo iki 320 eurų, dabar tiek ir gaunu“, – pasakojo moteris.

REKLAMA
REKLAMA

Ji prisipažino, kad šiuo metu seka visas žiniasklaidos naujienas apie pensijų didinimą.

„Ir su draugėmis dabar daug diskutuojame apie tai. Tikimės, kad mums pensija pakils apie 50 eurų. Tačiau kelia pensijas visiems, kurie turi ir neturi sukaupę reikiamo darbo stažo. Be to, kasmet darbo stažas didėja, tad galbūt vėliau bus nuspręsta, kad mano sukaupto stažo jau nebepakanka“, – svarstė Adelė.

REKLAMA

Ji pasakojo, kad geriausiai gyveno ir daugiausiai už pensiją visko galėjo nusipirkti tada, kai gaudavo 670 litų.

„O vėliau už 200 eurų, jau nebelabai kas išeidavo. Visada, kai keičiasi pinigai, auga ir kainos. O dabar dar daugiau viskas pabrango. Maisto prekių parduotuvėje kas savaitę išleidžiu 10–15 eurų. O perku tik paprastus produktus: duoną, pieną, sviestą, sūrį ir pan. Brangesnių produktų, tokių, kaip mėsa, man nuperka ir atveža vaikai. Komunalinius mokesčius irgi padeda apmokėti vaikai. Gerai, kad vaistai kompensuojami, jiems nedaug tenka išleisti. O daugiau išlaidų ir neturiu“, – pasakojo Adelė.

REKLAMA
REKLAMA

Ji sakė, kad šiais laikais į pensiją išeinantys žmonės gauna didesnes pensijas.

„Nepalankiu metu išėjau į pensiją, 1987 metais. Tuo metu tarybiniais laikais gavau nedidelį atlyginimą, mažai reikdavo nuo jo sumokėti mokesčių, tai dabar ir pensija mano maža. 

Bet gerai, kad vaikai padeda, nes viena iš pensijos turbūt nepragyvenčiau, reikėtų labai taupyti“, – teigė moteris.

Reikalavimo dėl darbo stažo nekeis

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija paaiškino, kad gyventojo sukauptas būtinasis stažas vertinamas tuo metu, kai pensija jam skiriama.

„Jei asmeniui pensija paskirta 1987 m., skiriant pensiją buvo reikalaujama turėti 20 metų stažo. Nuo 2007 m. atsirado priedas už stažo metus – jis mokamas tiems, kas turi didesnį kaip 30 metų stažą, o po 2018 m. ilginat būtinąjį stažą – tiems, kurių stažas didesnis už būtinąjį stažą senatvės pensijai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Stažo reikalavimai didėja tik naujai išeinantiems į pensiją, bet dėl to neperžiūrimos anksčiau jau paskirtos pensijos. Todėl šiuo atveju moteris turėtų gauti bendrąją pensijos dalį, didinamą už stažą virs 30 metų, o būtinojo stažo reikalavimo didinimas jai netaikomas“, – teigiama ministerijos komentare.

Valdžia didindama pensijas mažina skurdą

Vilniaus universiteto profesorius, ekonomistas Teodoras Medaiskis priminė, kad neturintiems būtinojo stažo iki šiol bendroji pensijos dalis buvo mažinama proporcingai turimam stažui.

„Nuo pat socialinio draudimo atkūrimo Lietuvoje pradžios buvo kalbėta: mokėkite įmokas, įgykite stažą, kitaip jūsų pensija bus maža.

REKLAMA

Kai taip ir atsitiko, dabar valdžia traukiasi, nes bendroji dalis bus mokama viso dydžio, net jei ir būtinasis stažas nėra įgytas. Nuo kitų metų planuojama, kad ji sudarys 215 eurų“, – sakė profesorius.

Todėl anot jo, suprantama, kad tie, kas sąžiningai mokėjo įmokas, turi priekaištų tokiam sprendimui.

„Jis lyg ir nuvertintų sąžiningo įmokų mokėjimo reikšmę. Tačiau nepamirškime, kad jį lydi ir kitas sprendimas, individualioji pensijos dalis, priklausanti nuo įmokų, bus indeksuojama sparčiau, o tai kaip tik didins įmokų mokėjimo svarbą.

Kita vertus, nesurinkę reikiamo darbo stažo žmonės anaiptol ne visada „kalti“ dėl mažų pajamų ir nepakankamų įmokų. Tokių yra dauguma, ir vėlgi nereikėtų jų bausti dėl to, kad kažkas sukčiavo. Pagaliau atkreipkime dėmesį ir į tai, kad yra dar ir šalpos pensijos bei priemokos, mokamos tiems, kieno socialinio draudimo pensija maža. Taigi ir dabar būtinojo stažo nesurinkę pensininkai gauna paramą, kuri tiesiog pavirs didesne bendrąja pensijos dalimi. Todėl valdžios pasirinktas sprendimas yra teisingas, mažinantis skurdą. Gerovės valstybė neturėtų palikti savo žmonių skurde, net jei jie ir nusipelnytų pagrįstų priekaištų“, – komentavo T. Medaiskis.

REKLAMA

Tačiau, anot jo, valdžiai reikėtų įvertinti sprendimo tvarumą.

„Šiuo metu „Sodra“ turi pakankamą rezervą ir kitiems metams pinigų užteks. O jei reikalai blogėtų, įstatymai numato ir pensijų indeksavimo „stabdžių“ galimybę“, – pažymėjo profesorius.

Pensijos dydis priklauso ne tik nuo stažo

„Sodros“ duomenimis, šiuo metu apie 54 tūkstančiai žmonių Lietuvoje gauna mažiausias senatvės pensijas, kurių dydis mažesnis nei 251 eurai.

„Pensijos dydis yra apskaičiuojamas kiekvienam gavėjui individualiai ir priklauso nuo žmogaus įgyto stažo ir per visą gyvenimą sumokėtų socialinio draudimo įmokų. Kuo daugiau stažo ir apskaitos taškų, tuo didesnė pensija. Taigi, pensijos dydį lemia ne tik išdirbtų metų skaičius, bet ir sumokėtų socialinio draudimo įmokų skaičius. Žmogaus, kuris dirbo 35 metus ir mokėjo įmokas nuo minimalaus atlyginimo, ir žmogaus, kuris dirbo 35 metus ir mokėjo įmokas nuo vidutinio darbo užmokesčio dydžio algos, pensijos skirsis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nuo 2018 metų sausio 1 d. buvo perskaičiuotos visos iki 2017 metų gruodžio 31 d. paskirtos senatvės pensijos, atsižvelgiant į pensijos gavėjų įgytą pensijų socialinio draudimo stažą ir įgytų pensijos apskaitos vienetų skaičių“, – pažymėjo „Sodra“.

Anot jos, iki tol apskaičiuojant senatvės pensijas buvo sudedamos trys dalys – pagrindinė, papildoma ir priedas už stažą.

„Nuo 2018 metų pradžios sistema supaprastinta ir ją sudaro bendroji dalis, kuri apskaičiuojama atsižvelgus į bazinės pensijos rodiklį ir įgyto bei būtinojo stažo santykį, bei individualioji dalis, kuri apskaičiuojama pagal sukauptų apskaitos vienetų (taškų) sumą

Gyventojų iki 2018 metų įgytas stažas liko, o sumokėtos socialinio draudimo įmokos senatvės pensijai buvo perskaičiuotos į taškus. Daugeliu atveju tiems gyventojams, kurie buvo sukaupę 30 metų ir daugiau stažo, pensijos padidėjo. Visos socialinio draudimo pensijos indeksuojamos (padidinamos) nuo kiekvienų metų sausio 1 dienos. Jos auga vidutiniškai tiek, kiek šalyje auga darbo užmokesčio fondas. Po indeksavimo senatvės pensijos dydis visada didėja“, – komentavo „Sodra“.

Tai ne tik gėda, tai nusikaltimas! Žmonės kurie sąžiningai dirbo ir stengėsi nuskriausti. Vyriausybė palaiko veltėdžius, nelegalus.
Dovana tinginiams, paskata ir toliau apgaudinėti Valstybę.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų