REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seimas šiandien pritarė, kad Algimantą Matulevičių Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininko poste pakeistų socialliberalas Alvydas Sadeckas. Tai portalui „Balsas.lt“ patvirtino naujasis komiteto pirmininkas A. Sadeckas.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip portalui „Balsas.lt“ sakė liberaldemokratas Petras Gražulis,  už A. Sadecko kandidatūrą balsavo 58 Seimo nariai, 24 prieš, o 10 susilaikė.

REKLAMA

A. Sadeckas perėmė šias pareigas Etikos ir procedūrų komisijai pripažinus, jog pirmininkų rokiruotė yra teisėta.

Praėjusią savaitę valdančiajai socialdemokratų, socialliberalų, valstiečių liaudininkų ir liberalcentristų daugumai, pasitelkus opozicinius darbiečius, pavyko iš posto nuversti NSGK pirmininką A. Matulevičių.

Į Etikos ir procedūrų komisiją buvo kreiptasi antradienį, Seimo nariams susiginčijus, ar minėtas NSGK pirmininko pakeitimas, vykęs praeitą savaitę, buvo teisėtas - mat ne visi komiteto nariai gavo kvietimus į posėdį ir galėjo jame dalyvauti. 

REKLAMA
REKLAMA

Seimo Etikos ir procedūrų komisija nusprendė, kad Seimo statuto nuostatos, reglamentuojančios komitetų neeilinių posėdžių rengimą ir komitetų pirmininkų perrinkimą, nebuvo pažeistos.

Norint atstatydinti komiteto pirmininką, už tai turi balsuoti ne mažiau kaip 7 nariai. Už šio politiko atstatydinimą tąkart balsavo visi 8 į neeilinį posėdį susirinkę Seimo nariai.

Naujuoju komiteto pirmininku išrinktas socialliberalas A. Sadeckas. Už jo kandidatūrą balsavo 7 komiteto nariai, pats A. Sadeckas balsuodamas susilaikė. A. Sadeckas šios kadencijos Seime prieš kelerius metus jau buvo NSGK vadovu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Susitarimai „užkulisiuose“?

NSGK narė konservatorė Rasa Juknevičienė sako, jog A. Matulevičiaus pašalinimas bei Darbo partijos parama šiam sprendimui gali būti mainų objektas su Darbo partija, kuriai iškeltas ieškinys dėl finansinių machinacijų.

Kaip portalui „Balsas.lt“ sakė parlamentarė, NSGK šiandien įvyko tiktai paskutinis formalumas, o galutiniai sprendimai – daromi kitur. Ji akcentavo pasikeitusią Darbo partijos atstovų poziciją. „Darbo partijos atstovai mūsų komitete palaikė objektyvų norą ištirti ir VSD veiklą, <...> pokalbiuose sakydavo, kad nuoširdžiai tą daro.

REKLAMA

Esminis klausimas, kas pasikeitė, kad Darbo partijos atstovai pradėjo balsuoti kitaip“, - sakė R. Juknevičienė.

Pasak Seimo narės, egzistuoja „užkulisiniai susitarimai tarp Viktoro Uspaskicho ir valdančios daugumos“.

Ji neatmetė galimybės, jog A. Matulevičiaus pašalinimas gali būti susijęs su „Gazprom“ interesais. „Žiūrint giliau, gal net veikia paties „Gazpromo“ interesai, <...> vyrai susitaria tarpusavyje ir nuo to priklauso Seimo sudėtis“, - portalui „Balsas.lt“ sakė R. Juknevičienė. Anot jos, tai liudija ankstesni procesai Lietuvoje - V.Uspaskicho bei „Gazprom“ valdomos „Dujotekanos“ vadovo Rimando Stonio dvikova „dėl otkatų“.

REKLAMA

„Dėl to griuvo Artūras Paulauskas , A.Brazauskas, keitėsi vyriausybės, vyko perturbacijos Seime. <...> Komitetas atiduodamas tikrųjų šeimininkų įtakoje esantiems asmenims. Mūsų Statutas galioja tiek, kiek neprieštarauja „Gazpromo“ interesams Lietuvoje . Taigi, kolegos, „vsio zakonno“ (rus. k. viskas teisėta)“, - sakė Seimo narė.

„Tvarkiečio“ Petro Gražulio nuomone, Lietuvoje veikia mafijos tipo struktūra „Cosa Nostra“, kuriai esą vadovauja buvęs premjeras ir socialdemokratų patriarchas Algirdas Brazauskas bei naujasis NSGK pirmininkas, socialliberalas A.Sadeckas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Darbiečiai, jūsų rankomis bus atstatydintas A.Matulevičius. Jums garantuoja, kad byla bus po Seimo rinkimų ir jis bus išteisintas. Netikėkit, pasodins Viktorą, kam jis dabar reikalingas? Čia kaip „Cosa Nostroj“. Būkit išmintingi!“, - iš tribūnos šaukė P.Gražulis.

„Gerbiamas kolega, arba atsiprašysite Darbo partijos narių, arba mes visi rašysime skundą Etikos ir procedūrų komisijai“, - į P.Gražulio svarstymus sureagavo darbietė Loreta Graužinienė.

Gavo – negavo

NSGK pirmininko ketinimo procedūra buvo sukėlusi daug ginčų, kai apie plenarinį komiteto posėdį, kurio metu turėjo būti keičiamas pirmininkas, nebuvo informuoti visi jo nariai.

REKLAMA

Kurie konkrečiai Seimo nariai buvo negavę pakvietimų į posėdį, A. Smetona neįvardino. „Negalėčiau už kitus sakyti. Buvo pasakyta, kad Rasa Juknevičienė nebuvo kviesta. Reiktų kiekvieno klausti, <...> nenorėčiau advokatauti“, - antradienį sakė R. Smetona.

NSGK narys Vytautas Bogušis portalui „Balsas.lt“ irgi teigė negalįs atsakyti, kiek žmonių gavo kvietimą į posėdį, o kiek – ne. Anot jo, aišku tik tiek, kad posėdyje dalyvavo 8 nariai iš 13. „Na, ką aš galiu pasakyt už kitus. Vieni gavo, kiti negavo“, - teigė V. Bogušis.

REKLAMA

V. Bogušis taip pat negalėjo atsakyti, kurie komiteto nariai nebuvo pakviesti į posėdį. „Aš girdėjau tik tiek, kad tribūnoje A. Smetona sakė, kad negavo. <..> Atseit negavo...“, - tvirtino V. Bogušis.

NSGK narys Rimantas Bašys vykusio posėdžio irgi nekomentavo. „Šiuo metu esu Taivane. Nieko negaliu pasakyti“, - portalui „Balsas.lt“ sakė R. Bašys.

NSGK narys Vytautas Čepas portalui „Balsas.lt“ tikino kvietimą į komiteto posėdį gavęs, tačiau teigė irgi nežinąs, kurie parlamentarai kvietimų į komiteto posėdį negavo. „Kašėta buvo kviestas pirmininkauti, bet atsisakė. <....> Sakė, kad negali, neatėjo. O kaip kiti... aš nežinau...“, - teigė Seimo narys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

V. Čepas negalėjo pasakyti, kas visam komitetui platino pranešimus į neeilinį posėdį. „Man konkrečiai parnešė mano kolegė Milda Petrauskienė. Sako,Vytai, ateik, organizuojamas posėdis“, - sakė V. Čepas.

Jo teigimu, į posėdį susirinko daugiau nei pusė komiteto narių, dėl to „nieko nereiškia, kad kiti neatėjo“.

Planų atstatydinti A. Matulevičių buvo ir anksčiau. Prie valdančiųjų prisijungus Naujajai sąjungai, būtent jai atiduotas NSGK pirmininko postas. A. Matulevičius ketino pats atsistatydinti, tačiau jį atleisti neužteko Seimo narių balsų. A. Matulevičiaus vadovavimas NSGK tapo keblus tada, kai jis pasitraukė iš valdančiosios daugumos ir šitaip neteko kolegų palaikymo.

REKLAMA

A. Matulevičius priklauso mišriai Seimo narių grupei ir yra išrinktas Pilietinės demokratijos partijos vadovu. Didžioji šios partijos parlamentarų, skirtingai nei pats A. Matulevičius, dalis (6 asmenys) prisišliejo prie valdančiųjų socialdemokratų, o A. Matulevičių išrinkus pilietininkų lyderiu, du iš jų iš partijos pasitraukė apskritai.










REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų