• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Komunistams jis buvo pagrindinis priešas: priespaudos gynėjas, klasinis priešas. Būtent taip ilgus dešimtmečius knygose ir kino juostose buvo vaizduojamas admirolas Aleksandras Kolčakas, vadovavęs kovai prieš 1917 metų komunistinę revoliuciją, davusią pradžią Sovietų Sąjungai.

REKLAMA
REKLAMA

Dabar su valstybės parama jau yra sukurtas filmas, kuriame A. Kolčakas vaizduojamas kaip žmogus, bandęs išsaugoti Rusiją. Filmo kūrimas kainavo 20 mln. dolerių.

REKLAMA

Šis filmas yra tarsi prieštaravimas vos prieš 4 metus dabartinio Rusijos premjero Vladimiro Putino išsakytiems žodžiams, kad Sovietų Sąjungos žlugimas buvo didžiausia XX amžiaus geopolitinė katastrofa. Tačiau nuo V. Putino prezidentavimo pradžios 2000 metais iki pat šių dienų, kai į prezidento postą sėdo jo pasirinktas įpėdinis Dmitrijus Medvedevas, Kremlius daro viską, kad patenkintų visus rusus: vienu metu aukštinama sovietinė praeitis, tačiau kartu ir atgaivinami kadaise nekęstos carinės Rusijos simbolika.

REKLAMA
REKLAMA

Filme, kuriame itin dažnai demonstruojamos Rusijos vėliavos, karo laivai bei ortodoksų bažnyčios ritualai, bandoma iš naujo interpretuoti prieštaringą A. Kolčako, vadovavusio kovai prieš komunistinę vyriausybę ir turėjusio „aukščiausiojo lyderio“ titulą, biografiją.

A. Kolčako pasišventimas bei tikėjimas demonstruojamas viso filmo „Admirolas“ metu. Pradedama jo didvyriška kova Pirmajame pasauliniame kare, kai jis jūrų mūšyje susikovė su vokiečiais, ir baigiama jo atsisakymu užsidėti akių raištį prieš sušaudymą 1917-1923 metais trukusio Rusijos pilietinio karo viduryje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pažymint admirolo religingumą, filme rodoma scena, kai A. Kolčako palaikai yra palaidojami kryžiaus formos angoje, iškirstoje vienoje iš Sibiro upių.

Filme A. Kolčaką vaidina Konstantinas Chabenskis. Filmo premjera Rusijos kino teatruose jau įvyko spalio 9 dieną ir nuo to laiko į seansus parduota daugiau nei 4 mln. bilietų. Filmą, kai bus surastas prodiuseris, planuojama rodyti ir JAV bei kitose Vakarų valstybėse.

REKLAMA

Dalinai vyriausybės finansuotas filmas, kaip teigiama, siekia, kad po Sovietų Sąjungos žlugimo kilusį nepasitenkinimą pakeistų patriotizmas ir pasididžiavimas savo šalimi. Šiam tikslui būtent ir buvo pasitelkta visa kino pramonė, ėmusi sukti kino juostas, aukštinančias Rusijos praeitį. Tiesa, „Admirolas“ yra pirmasis filmas, kuriame aukštinamas prieš komunistų valdžią besikovęs asmuo. Filmas gali būti regimas kaip bandymas atgaivinti carinės Rusijos idealą.

REKLAMA

A. Kolčakas filme vaizduojamas kaip giliai Dievą tikintis ir visiškai Rusijai atsidavęs karys.

Tuo tarpu bolševikai filme vaizduojami visiškai kitaip. Vienoje iš scenų matyti, kaip bolševikai prie baltagvardiečio kojos pririša akmenį ir įmeta jį į vandenį. Filmas iš esmės primena propagandinius sovietinius kino kūrinius, tačiau šįkart „geriečiai“ ir „blogiečiai“ buvo priversti apsikeisti savo vaidmenimis. Tačiau pamatinis principas, apėmęs visą Rusijos mąstymą, išlieka – pasaulis vis dar yra dalijamas į savus ir į priešus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Viena iš pagrindinių filmo minčių yra ta, kad didžiausias pavojus Rusijai kyla ne iš bolševikų ar A. Kolčako vadovaujamų baltagvardiečių, o iš užsienio. Filme pasakojama, kad būtent Prancūzijos generolas ir Čekijos kariai atidavė A. Kolčaką bolševikams, kurie ir įvykdė egzekuciją.

„Šiandieninėje Rusijos ideologijoje užsienietis gali būti tik priešas“, - rašoma vienoje iš filmo recenzijų.



Taip anksčiau rusų propaganda vaizdavo A. Kolčaką. Naujajame filme baltagvardietis yra reabilituojamas (Scanpix nuotr.)


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų