REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

N. Venckienei gresia „rapnykas": bėglei pradėtas apkaltos procesas

N. Venckienės šalininkų gudravimas žlugo – ekstradicijos nebus

Seimas antradienį popiet ėmėsi aktyviai nagrinėti posėdžiuose nesilankančios Neringos Venckienės klausimą. Pabėgusios politikės šalininkai siekė inicijuoti ekstradicijos procesą, kuris leistų N. Venckienei lengviau siekti politinio prieglobsčio. Ekstradicijos iniciatyvai žlugus, parlamentas pritarė liberalų siūlymą pradėti politikei apkaltos procesą.

Seimas antradienį popiet ėmėsi aktyviai nagrinėti posėdžiuose nesilankančios Neringos Venckienės klausimą. Pabėgusios politikės šalininkai siekė inicijuoti ekstradicijos procesą, kuris leistų N. Venckienei lengviau siekti politinio prieglobsčio. Ekstradicijos iniciatyvai žlugus, parlamentas pritarė liberalų siūlymą pradėti politikei apkaltos procesą.

REKLAMA

E. Masiulis, pateikęs liberalų projektą, akcentavo, kad dalyvavimas Seimo posėdžiuose yra Konstitucinė Seimo nario pareiga, kurios N. Venckienė nevykdo. Liberalų frakcijos lyderis patikino, kad šis raginimas pradėti apkaltos procesą niekaip nesusijęs su bylomis, iškeltomis N. Venckienei.

E. Masiulis konstatavo, kad jau beveik 8 mėnesiai N. Venckienė be pateisinamos priežasties praleidžia Seimo posėdžiu – beveik 60 Seimo plenarinių posėdžių. Visa tai reiškia, kad N. Venckienė šiurkščiai pažeidė Konstituciją ir Seimo nario priesaiką.  

REKLAMA
REKLAMA

Seimas balsavimu pritarė pateiktam projektui (69 balsai už, 9 balsai prieš, 14 – susilaikė)ir sudarys specialią tyrimo komisiją, kuris tęs apkaltos klausimo nagrinėjimą.

REKLAMA

Sudarytos komisijos pirmininku paskirtas socialdemokratas Vytautas Saulis, jo pavaduotoju – liberalas Eugenijus Gentvilas.

Išvadą komisija turės pateikti per savaitę ir pristatyti gruodžio 5 dieną.  

Ar pagrįsta ir argumentuota ši apkalta?“, – po balsavimo klausė Povilas Gylys.

Pasak Valdo Vasiliausko ir P. Gylio, vien tik faktas, kad N. Venckienė nedalyvauja posėdžiuose, šiuo atveju yra nepakankamas. Pasak P. Gylio, N. Venckienė turi pateisinamą priežastį, dėl kurios praleido minėtus Seimo posėdžius – „N. Venckienei grėsė realus pavojus“.  

REKLAMA
REKLAMA

P. Gylys patikino, kad balsavusieji už apkaltą turės dėmę visam likusiam gyvenimui.

N. Venckienės šalininkų gudravimas žlugo – ekstradicijos nebus

Prieš tai Seimas nagrinėjo pateiktą nutarimo projektą, kuriuo buvo siekiama pradėti nagrinėti N. Venckienės ekstradicijos klausimą. Įdomu, kad projektą gudriai teikė būtent pačios N. Venckienės bendražygiai – jei Seimas būtų pareikalavęs ekstradicijos, N. Venckienės byla neišvengiamai būtų pripažinta politine, ir jai būtų buvęs atvertas kelias į politinį prieglobstį užsienyje. Tokiu ekstradicijos projektu taip pat buvo siekiama užkirsti kelią liberalų frakcijos inicijuotam apkaltos procesui. Seimas ekstradicijos projektą po audringų diskusijų atmetė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Paprašykime ekstradicijos – gaus politinį prieglobstį

„Galbūt kai kam pasirodys keistoka, kad paspartinti teisingumą raginame mes, N. Venckienės bendražygiai, kurie tarsi turėtų būti labiausiai suinteresuoti nevykdyti to teisingumo“, – iš tribūnos pareiškė nutarimo projektą teikiantis Antanas Matulevičius.

Jis akcentavo, kad Lietuvoje susiformavo nuomonė, kad N. Venckienė pabėgo, slapstosi nuo teisingumo, ji sulyginta su baisiausiais nusikaltėliais, kurių šiuo metu ieško Lietuva.

A. Matulevičius klausė, ar N. Venckienė gali tikėtis nešališko teisingumo šalyje, kurios vis daugiau piliečių priversti ieškoti teisingumo kitose valstybėse.

REKLAMA

Jis paragino imtis ekstradicijos procedūros, kad N. Venckienės bylą atverstų nešališkas užsienio valstybės teismas. Pasak jo, tai garantuotų, kad N. Venckienei būtų suteiktas politinis prieglobstis.

A. Matulevičius neabejoja, kad Lietuvos teisėsauga bijo būtent tokio sprendimo, nes suvokia, kad jame Lietuva patirs fiasko, ir N. Venckienė išduota Lietuvai nebus.

„Toks Garliavos įvykių finalas paskatintų visuomenę suabejoti ta versija, kuri oficialiai yra peršama“, – teigė A. Matulevičius.  

A. Matulevičius patikino, kad apkaltos N. Venckienei atveju ji niekada nebegalėtų grįžti į Lietuva ir būtų užmiršta. Esą to ir siekia Lietuvos teisėsauga, todėl neprašo ekstradicijos pati.

REKLAMA

„Jeigu apkalta pavyktų, N. Venkcienė neišvengiamai taptų kalta, ir jai būtų paskelbtas politinis nuosprendis“, – teigia politikas.  

Už gudrios ekstradicijos inicijavimą taip pat pasisakė V. Vasiliauskas, Naglis Puteikis, Petras Gražulis ir P. Gylys.

R. Šimašius: tai – gudravimas

Liberalų frakcijos atstovas Remigijus Šimašius patikino, kad tai nėra nekaltas rezoliucijos projektas, o labai apgalvotas žingsnis, kuris gali įvelti Seimą į procedūrines problemas.

Jei Seimas priims bet kokią rezoliuciją, N. Venckienės atvejis bus traktuojamas kaip politinis procesas, paaiškino R. Šimašius.

„Tai būtų padėjimas taško bet kokiame potencialiame ekstradicijos procese“, – patikino liberalas ir paaiškino, kad Seimas turėtų imtis ne ekstradicijos klausimų, o apkaltos proceso Seimo posėdžių nelankančiai politikei.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tai teisinis gudravimas, vertas galbūt neblogos advokato retorikos prizo“, – ironizavo R. Šimašius, pridūręs, kad negalima leisti, kad Seimas paslystų ties šiuo siūlymu.  

R. Šimašiui pritarė Kęstutis Masiulis. „Aš noriu apginti N. Venckienę nuo „Drąsiaus kelio“ frakcijos“, – pareiškė K. Masiulis. „Tegul ji gyvena kur nori, jeigu prokurorai mano, kad ji gali gyventi ten, kur nori“, – kalbėjo jis.

„Nu negerai, vaikinai, negražiai jūs elgiatės su savo lydere“, – ironizavo konservatorių frakcijos narys. K. Masiulis akcentavo, kad ekstradicijos klausimas yra prokuratūros kompetencija. „Nereikia nurodinėti žmonėms, kur jie turi dirbti, ir kur jie turi gyventi“, – pareiškė K. Masiulis.

REKLAMA

„Tegul ji gyvena kur nori – Vladivostoke, Černigove ar kažkur tai Vienoje“, – dar kartą pakartojo Seimo narys.

Pasak K. Masiulio, N. Venckienė negali būti parlamentare, nes nedirba parlamentaro darbo, ir būtent todėl šiuo atveju būtinas ne ekstradicijos reikalavimas, o apkalta Seimo narei: „Ji nedirba Seime, tai mes negalime toleruoti, kad žmogus nedirbantis būtų laikomas dirbančiu.“  

Ekstradiciją atmetė

Už ekstradicijos projektą balsavo 20 Seimo narių, prieš balsavo 52, susilaikė 25 parlamentarai.

Seimas taip pat balsavo, ar dokumentą reikėtų visiškai atmesti, ar jis turėt būti atiduotas tobulinti. Priimtas sprendimas atmesti projektą.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų