REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rusijoje kilo skandalas dėl vienos žymios socialinių tinklų veikėjos, kuri skelbėsi esanti net kelių elitinių universitetų diplomuota auklėtine, reklamavo įvairius sveikatinimosi maisto papildus ir vitaminus. Paaiškėjo, kad nurodytuose universitetuose moteris nestudijavo, žiniasklaidai teko atsiprašinėti savo skaitytojų, kuriems ji buvo pateikta kaip kvalifikuota ekspertė.

Rusijoje kilo skandalas dėl vienos žymios socialinių tinklų veikėjos, kuri skelbėsi esanti net kelių elitinių universitetų diplomuota auklėtine, reklamavo įvairius sveikatinimosi maisto papildus ir vitaminus. Paaiškėjo, kad nurodytuose universitetuose moteris nestudijavo, žiniasklaidai teko atsiprašinėti savo skaitytojų, kuriems ji buvo pateikta kaip kvalifikuota ekspertė.

REKLAMA

Šimtus tūkstančių sekėjų turinti Jelena Kornilova buvo tapusi tikra Rusijos „Instagram“ žvaigždė tarp žmonių, kurie domisi alternatyviomis sveikatos būklės gerinimo galimybėmis. Ją, kaip sveikatinimo ekspertę, kalbino autoritetingas televizijos RBC portalas (netrukus po informacijos apie Jeleną paskelbimo, informacija buvo išimta ir skaitytojams išplatintas atsiprašymas).

Pati tinklaraštininkė į kompromituojantį tyrimą dėmesio nekreipia ir niekaip jo nekomentuoja, o toliau tęsia savo patarimų dalijimą, rašoma „tjournal“.

REKLAMA
REKLAMA

Maisto papildų ambasadorė ir įrodymais pagrįstos medicinos kritikė

J. Kornilovai yra 29 metai. Save „Instagrame“ vadina natūropatijos ir integratyvios medicinos – neįrodytų mokslinių judėjimų – šalininke ir transhumaniste. „Darboholikė, ožiaragis, drakonas, budistė“, – taip Jelena apibūdina pati save. 2018-aisiais ji rašė, kad auklėja trimetį sūnų.

REKLAMA

Pasak tinklaraštininkės, ji turi Anhalto universiteto biologijos magistro diplomą, yra baigusi organinės chemijos kursus Miuncheno technikos mokslų universitete. Dabar ji tariamai užsiima moksline veikla (aspirantūra) Singapūro nacionaliniame universitete ir „ruošiasi stoti į Stenfordo universitetą, mokytis biotechnologijos ir genų inžinerijos“.

Rusijos aukštųjų mokyklų išsilavinimą ji apibūdino kaip „standartizuotą ir nuobodų“, kur dėstytojai niekaip neskatina tobulėti ir mokytis.

Ji taip pat mįslingai tvirtina „turinti neribotas finansines galimybes“ mokytis. Pasak tinklaraštininkės, ji „valdo stambų projektą Honkonge“. O dar ji užsidirba iš seminarų internetu, kuriuose yra aptariami būdai gydyti įvairius negalavimus. Pavyzdžiui, tulžies pūslės ligas, o taip pat „atlieka asmenines plaukų gydymo procedūras“ Maskvoje. 2018-ųjų spalį ji pasakojo, kad savo pirmuosius pinigus uždirbo „daugelyje modelių agentūrų“ ir šiame versle ji išbuvo nuo 16 iki 25 metų. Moters teigimu, jai priklauso penkios bendrovės.

REKLAMA
REKLAMA

Instagrame J. Kornilova teikia konsultacijas apie maisto papildų naudojimą įvairiais atvejais. Kartais ji pateikia nuorodas internetinėse parduotuvėse su specialiu savo kodu, kurį aktyvavus perkant prekes galima identifikuoti naudos gavėją.

Moteris dažnai komentuoja medicinos temomis. Pavyzdžiui, tinklaraštininkė kritikavo „fanatiškai nusiteikusius“ įrodymais pagrįstos medicinos šalininkus ir siūlė ūmines kvėpavimo takų virusines infekcijas gydyti „liaudies priemonėmis“.

RBC „Stilius“ rubrikos straipsnyje, kuris jau ištrintas, J. Kornilova yra vadinama „vienu iš pačių populiariausių jaunųjų mokslininkų Instagrame“. Leidinys pakartojo jos pateiktą informaciją apie turimus diplomus, ir atspausdino patarimus, kaip vartoti vitaminus „be pavojaus sveikatai“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mokslininkai atrado faktinių klaidų, o diplomų – ne

Kovo 22-ąją Rusijos mokslų akademijos nariai Piotras Talantovas ir Michailas Gelfandas atskleidė savo tyrimą, kuriame išnagrinėjo „instagramerės“ veiklą. Mokslininkų teigimu, ekspertės komentaruose yra gausu „ginčytinų momentų“. Pavyzdžiui, jie suabejojo tokios užimtos studentės galimybėmis atlikti produkcijos tyrimus, apie kuriuos ji užsiminė. Jie taip pat taip ir nesuprato, koks yra merginos siūlomas „krentančių plaukų“ moterims gydymo būdas – bet kokiu atveju, jos siūlomiems gydymams nuo įvairiausių ligų prireiktų daugelio metų tyrimų.

MAN mokslininkai taip pat aptiko, Kornilova faktiškai visada savo sekėjams rekomenduoja preparatus, kurie arba neturi efektyvumo įrodymų, arba yra nepakankamai ištirti. Tiklaraštininkė taip pat siūlo vartototi tokius papildus, kurie gali ir pakenkti organizmui: pavyzdžiui, ji reklamavo priedus su chromu nėščiosioms, kurioms jie nėra rekomenduojami.

REKLAMA

P. Talantovas ir M. Gelfandas taip pat susisiekė su visais J. Kornilovos išvardintais universitetais ir gavo atsakymus, kad mergina tokiu vardu niekuomet nestudijavo jų įstaigose. Maža to, Miuncheno technikos mokslų universitete pareiškė, kad jie apskritai neturi organinės chemijos kurso.

Mokslininkai su savo tyrimo duomenimis supažindino ir „rbc.ru“ redakciją. Leidinys netrukus pašalino J. Kornilovos patarimų straipsnį ir vietoje jo išplatino paneigimą su P. Talantovo komentaru. Mokslininko teigimu, tinklaraštininkės rekomendacijos gali būti ir nesaugios. „Ekspertė“ nevengia pateikti padidintų vienos ar kitos veiklios medžiagos kiekių savo skaitytojoms. Pavyzdžiui, kuomet nėštumo metu gydytojai kartais paskiria iki 350 mg magnio per dieną, J. Kornilova rekomenduoja vartoti iškart 900 mg. Maža to, kaip pažymima „tjournal“, magnio vartojimo nauda nėščiosioms kol kas nėra įrodyta.

REKLAMA

„Analogiškai Jelena propaguoja ir jodo vartojimą. PSO rekomenduojamos dozės – iki 250-500 mcg per dieną, J. Kornilova rekomendavo vartoti 1000 mcg:, – cituojamas P. Talantovas.

J. Kornilova savo socialiniuose tinkluose paskelbė apie „grasinimus“ ir apribojo galimybę palikti komentarus „Instagram“ paskyroje. Pasak pačios tinklaraštininkės, ji susidūrė su grasinimais ir reikalavimais uždaryti paskyrą, tačiau to daryti nežada ir „tik dar labiau visus siutins“.

Jos veiklą tyrę žurnalistai yra įsitikinę, kad už modelio įvaizdžio slepiasi grupė žmonių, siekianti klaidinant žmones išgauti finansinės naudos, rašoma „Rambler Woman“.

Leidinio teigimu, vien už žmonių nukreipimą į papildų pardavėjų puslapius moteris gali užsidirbti iki milijono rublių (apie 14 tūkst. eurų) per mėnesį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų