REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
11
Vandenynas tampa plastiku  (nuotr. SCANPIX)

Atlikti nauji tyrimai padėjo mokslininkams išsiaiškinti, kad patekusio į vandenyną plastiko kvapas žuvims primena maistą, todėl jis lengvai patenka į maisto grandinę.

11

Atlikti nauji tyrimai padėjo mokslininkams išsiaiškinti, kad patekusio į vandenyną plastiko kvapas žuvims primena maistą, todėl jis lengvai patenka į maisto grandinę.

REKLAMA

Nuolat didėja susirūpinimas, dėl to, kad mūsų išmetamas plastikas kaupiasi jūrų gyvūnų audiniuose. Taip nutinka dėl to, kad jis palaipsniui suyra jūroje, kol plastiko dalelės tampa pakankamai mažomis, kad patektų į gyvūnų organizmą, o vėliau per kepenų sieneles ir į kraują ar net raumenis, kaip rašoma independent.

Naujausi tyrimai rodo, kad nuo to laiko, kai plastmasė ir panašios dirbtinės medžiagos tapo plačiai naudojamos 1950-aisiais, jos labai greitai išplito. Per šį laikotarpį pagaminta 8,3 mlrd. tonų plastmasės, sukuriant 6,3 mlrd. tonų atliekų.

Yra žinoma, kad daugiau nei 50 žuvų rūšių maitinasi plastikinėmis medžiagomis. Taip pat su jomis susiduria dar 700 jūrų gyvūnų.

REKLAMA
REKLAMA

Plastikas pritraukia gyvūnus labiau, nei maistas

Tyrime, kuris buvo paskelbtas žurnale "Science" praėjusiais metais, buvo nustatyta, kad ešerių jaunikliai labiau norėjo maitintis plastiku, nei planktonu, kurį turėtų valgyti.

REKLAMA

Naujame tyrime, kuriame nagrinėti ančiuviai, nustatyta svarbi priežastis, kodėl plastikas buvo toks patrauklus.

Mokslininkai ištyrė laisvai plaukiojusių žuvų reakciją į plastiko kvapą, kuris tris savaites išbuvo jūroje, palyginti su nepermirkusiu plastiku. Švarus plastikas susidomėjimo nesukėlė, tačiau išmirkęs vandenyje skatino tokią pačią reakciją, kaip ir įprastas žuvų pašaras.

„Tai yra pirmasis įrodymas, kad plastiko šiukšlės gali būti patrauklios jūrų vartotojams. Todėl šie cheminiai ženklai gali suvilioti vartotojus į regionus, kuriuose yra didelis plastiko tankis”, – rašo mokslininkai žurnale „Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences”.

REKLAMA
REKLAMA

Cheminės medžiagos

Tyrėjai iš Kalifornijos universiteto pridūrė, kad šis plastikas kaupia chemines medžiagas, kurias kai kurios žuvys, jūros paukščiai ir jūrų vėžliai naudoja maistui rasti.

„Todėl nenuostabu, kad šios rūšys dažnai vartoja plastiko šiukšles", - pridūrė jie.

Be pritraukiančių kvapų, susijusių su maistu, plastmasė taip pat kaupia toksines chemines medžiagas natūralioje aplinkoje. Kiti mokslininkai padarė išvadą, kad šis poveikis yra toks ryškus, kad pats plastikas turėtų būti laikomas toksine medžiaga, kai ji patenka į aplinką.

Kuomet buvo tiriami ešerių jaunikliai paaiškėjo, kad jų pasirinkimas plastikui, o ne natūraliam maistui neužtikrino jų augimo ir atrodo, kad jie nebegalėjo užuosti lydekų, vienų iš jų pagrindinių plėšrūnų, buvimo. Nustatyta, kad plastiką vartoję ešeriai keturis kartus greičiau buvo suvalgyti lydekų, nei kiti, vartoję įprastą maistą.

Kalbėdamas apie ančiuvių tyrimus, Plymuto universiteto jūrų biologas, tyrinėjęs plastikinę jūros taršą, sakė, kad buvo pastebėta, jog 700 rūšių jūrų gyvūnų turėjo kontaktą su plastiku.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų