• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rasa Urbanavičiūtė, LRT televizijos naujienų tarnyba, LRT.lt

Rasa Urbanavičiūtė, LRT televizijos naujienų tarnyba, LRT.lt

REKLAMA

Pasaulyje sekmadienį minima Tarptautinė Holokausto aukų atminimo diena. Prieš 68-erius metus, sausio 27-ąją, sąjungininkai išvadavo Aušvico koncentracijos stovykloje kalėjusius asmenis. Tad 2005-aisiais Jungtinės Tautos išleido rezoliuciją, kuria parinko šią datą genocido aukoms atminti.

REKLAMA
REKLAMA

Skaičiuojama, kad per holokaustą Antrojo pasaulinio karo metais buvo sunaikinta apie 6 milijonai žydų tautybės asmenų, taip pat apie 2 milijonai romų, tūkstančiai kitų žmonių. Tad žuvusieji buvo pagerbti visame pasaulyje.

REKLAMA

Lenkijoje oras vėsus, bet tie, kurie išgyveno koncentracijos stovyklų siaubą rinkosi prisiminti tų, kurie gyvi iš Aušvico nebegrįžo. Dauguma į koncentracijos stovyklą pateko būdami vaikais, kiti ir gimė čia. Tačiau atsiminimai iki šiol neišblukę.

„Tai buvo tragedija, sunku apibūdinti. Šiandien atvykome čia, nes turime parodyti, kad tokie žmonės, kaip mes, čia buvo ir kentėjo. Sunku net įsivaizduoti, ką žmonės iškentė“, – sako Aušvice kalėjusi Halina Brzozowska.

REKLAMA
REKLAMA

Aukų skaičius Aušvice siekia nuo vieno iki vieno su puse milijono žmonių, kiek tiksliai – nežinoma, nes dažnai atvežtos grupės buvo siunčiamos į dujų kambarius neregistruojant, tiesiai iš traukinio. Tad likę gyvi dėjo gėlių vainikus, degė žvakes ir prisiminė Aušvico išvadavimo dieną, kai stovyklon įžengė Sovietų armijos daliniai.

Pažymint išlaisvinimo metines čia atidaryta ir paroda stovykloje žuvusiems rusams. Pagerbimo ceremonija vyko prie 14-u numeriu pažymėtų kareivinių, kuriose jie kalėjo. Ta proga į Lenkiją atvyko ir Rusijos kultūros ministras bei Dūmos pirmininkas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nacių vykdyti etniniai valymai prisiminti visame pasaulyje. Vatikane Popiežius Benediktas savo savaitinėje kalboje kreipėsi į Šv. Petro aikštėje susirinkusią minią kviesdamas gyventi taikoje ir nepamiršti Holokausto, kad jis primintų, jog reikia kovoti prieš rasizmą bei neapykantą ir tam, kad praeities klaidos nebūtų kartojamos.

O Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Ban Ki Moonas kalbėdamas apie Holokaustą prisiminė tuos, kurie padėjo žydams ir kitiems asmenims išsigelbėti nuo nacių teroro, nors už tokius veiksmus grėsė mirtis. Jis pabrėžė anuomet parodytą drąsą, kuri iki šiol įkvepia.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų