REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Į prokurorų akiratį pakliuvęs, bet jų iki šiol neapklaustas Nacionalinio operos ir baleto teatro vadovas Gintautas Kėvišas „popieriams sutvarkyti“ nusamdė privačius auditorius, o jų darbą apmokės geri draugai ir partneriai.

REKLAMA
REKLAMA

Prieš mėnesį Vilniaus apygardos prokuratūra pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl įtariamo turto iššvaistymo stambiu mastu rekonstruojant Nacionalinio operos ir baleto teatro (NOBT) sceną. Įtariama, kad neskaidriai galėjo būti panaudoti renovacijai skirti 36 mln. litų, rašo „Respublika“.

REKLAMA

Prokurorai laukia

Netrukus šį tyrimą perėmė Generalinė prokuratūra, tačiau, paties NOBT direktoriaus Gintauto Kėvišo teigimu, nei jis, nei jo pavaldiniai iki šiol nebuvo apklausti. Tuo tarpu teatro administracija už rėmėjų pinigus užsisakė vienos brangiausių audito kompanijų „Ernst&Young Baltic“ kontrolierių paslaugas.

Ikiteisminiam tyrimui vadovaujanti Generalinės prokuratūros Ikiteisminiotyrimo kontrolės skyriaus prokurorė Sigutė Malinauskienė vakar „Respublikai“ atsisakė komentuoti NOBT administracijos sprendimą samdyti privačius auditorius.

REKLAMA
REKLAMA

„Toks auditas yra jų (teatro administracijos - red. past.) teisė, o mesatliekame savo tyrimą, - teigė prokurorė. - Kai sulauksime teatro ūkinės ir finansinės veiklos tyrimo išvadų, kurios turbūt atsakys į mūsų užduotus klausimus, tuomet ir baigsime savo tyrimą“.

S. Malinauskienė taip pat atsisakė pasakyti, ar prokurorai jau apklausė NOBT vadovą G. Kėvišą ir už teatro rekonstrukciją atsakingus jo pavaldinius, nes vyksta ikiteisminis tyrimas.

„Tvarkys popierius“

- Kodėl užsakėte privačius auditorius, jei teatro reikalus turėtų tirti prokurorai? - vakar „Respublika“ paklausė NOBT direktoriaus G. Kėvišo.


- Auditas visada yra geras dalykas pasitikrinti, juo labiau kad dabar yra toks ažiotažas. Mums žinoma, kad liepos mėnesį pas mus turi ateiti ir Valstybės kontrolė, todėl norime į visus klausimus patys atsakyti tiesiai ir aiškiai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Audito tikslas - viską sutvarkyti, išsiaiškinti patiems ir duotiatsakymus į klausimus, kuriuos kelia ir žiniasklaida. Čia jau ne pirmas atvejis - teatre vyko auditas gal prieš septynerius metus.

- Ką turite omenyje sakydamas „viską sutvarkyti“?

- Jeigu jau taip pasakiau, tai tikrai galvoje neturėjau to, ką jūs turite. Tikrai ne sutvarkyti ar ką nors ten, o viską išsiaiškintitiksliau. Dabar viešai keliami klausimai ir mums yra įdomūs. Jeigu auditas pasakys, kad viskas gerai, ir mums viskas bus aišku.

O ką reiškia „viską sutvarkyti“? Susitvarkyti reikia, jeigu yra kokių nors dokumentų netikslumų ar trūksta kokio protokolo - tą auditas visada padeda išsiaiškinti ir susitvarkyti. Dabar auditas nėra toks kaip prieš 20 metų, kai valstybės kontrolė ateidavo grėsmingai, kad tik nubaustų. Auditas padeda ištaisyti klaidas, jeigu kokių nors yra.

REKLAMA

G. Kėvišas – neatsakingas

- Jeigu trūks kokio protokolo, kaip sakote, auditas galės jį gauti?


- Ne visai taip. Jeigu trūks, auditoriai tai ir pažymės, įvardys netikslumus, klaidas, mums bus stimulas jas ištaisyti. Mes neturime tikslo ką nors slėpti ar užglaistyti - kaip nors susitvarkyti prieš kažką, kad niekas kažko nerastų. Tik norime viską išsiaiškinti, nestokio audito pas mus nebuvo gal nuo 2006-ųjų, kai visus metus dirbo Valstybės kontrolė.

Aš nesu atsakingas už teatro renovaciją bent jau tiesiogiai, todėl esulabai nustebęs dėl mestų kaltinimų. Ne kiekvieną dieną sekiau ir stovėjau prie tų dalykų, bet ne kartą kalbėjau su žmonėmis, kurie tiesiogiai vykdė darbus.

REKLAMA

- Kiek kainuos auditas, ar pinigai bus paimti iš menui numatytos paramos?

- Negaliu įvardyti sumos, nes taip susitarta su mecenatu – bendrove „Siemens“. Auditą apmokėsime iš teatrui skirtos paramos pinigų, o jei tiksliau - tai bus gerokai mažiau nei trečdalis pinigų, kuriuos mums šiemet skyrė mecenatas. Paramos lėšas skiriame pagal reikmes, daugiausia - spektaklių pastatymams, vienam kitam užsieniečiui atsivežti.

- Dėl audito išlaidų atsisakysite naujų pastatymų?

- Tikrai ne, bet galbūt sumažės pastatymams skirtos išlaidos. Auditoriams sumokėti pinigai menui neturės jokio poveikio.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

- Ar dėl įtarimų stambaus turto švaistymu jus jau apklausė prokurorai?

- Ne. Nebuvau iškviestas į prokuratūrą. Niekas - nei prokurorai, nei kas nors iš kitų tokių institucijų pas mus dar nebuvo atėję. Žinau, kad nebuvo kviesti į apklausas ir mano pavaldiniai. Pasakysiu trumpai: mes su prokurorais nebendraujame ir neturime jokių žinių iš jų. Be abejonės, jie užduos klausimus, bet atsakys jau kiti žmonės - su renovacija aš turiu nedaug ką bendra.

UAB „Siemens“ valdybos pirmininkas ir generalinis direktorius AudrisBarcevičius vakar „Respublikai“ teigė, kad per metus ši bendrovė NOBT skiria 200 tūkst. litų paramą. Pašnekovas sakė nenorintis vertinti teatrą gaubiančių įtarimų, kol nesibaigė prokurorų tyrimas. Mecenatą labiausiai domina ne intrigos, o teatro renginių kokybė.

REKLAMA

„Respublikos“ komentaras

Skubame į pagalbą generaliniam prokurorui Algimantui Valantinui ir jo sąžiningiems pavaldiniams (jei tokių dar yra)! Norime pranešti, kad UAB „Siemens“ yra ne šiaip eilinis NOBT mecenatas. Arba ponas teatro direktorius G. Kėvišas su „Siemens“ vietininku Lietuvoje, ponu A. Barcevičiumi tik atsitiktinai kartu Naujuosius metus sutiko Šri Lankoje.

Galbūt taip pat atsitiktinai UAB „Siemens“ dalyvavo rekonstruojant NOBT sceną, o kilus skandalui dėl tratinamų valstybės milijonų, sutiko apmokėti gerų auditorių auditą. Arba, kaip sako pats G. Kėvišas, „sutvarkyti“ net teisėsaugai jau įtarimų sukėlusius popierius.

REKLAMA

Ir užsisakė ne bet ką, o „Ernst&Young“, kurios specialistai taip šauniai auditavo Airijos banką „Anglo Irish Bank“, kad bankas žlugo ir buvo nacionalizuotas.

Seimo narys Petras Auštrevičius dar prieš Naujuosius siūlė pasidomėti galimais „Siemens“ korupcinių ryšių pėdsakais Lietuvoje, nes pasaulis šios imperijos kyšių jau atsivalgė.

„2008 metų gruodį JAV Kolumbijos apygardos teismas paskelbė nuosprendį, patvirtunusiu, kad „Siemens“, kurios akcijos kotiruojamos Niujorko biržoje, 2000-2006 metų veikla buvo susijusi su korupcija, - vakar „Respublikai“ sakė P. Auštrevičius. - Kompanija vykdė sistematišką korupciją - buvo sukurti specialūs fondai, kurių lėšos naudotos įtakoti viešuosius pirkimus 38 valstybėse. Kyšiams „Siemens“ buvo numačiusi apie 500 mln. JAV dolerių. Ar šie ryšiai užgriebė ir Lietuvą, iš mūsų Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) tikimės išgirsti jau birželį. Seimo antikorupcijos komisija įpareigota dirbti su pedantišką ir išsamų „Siemens“ korupcinės sistemos tyrimą atlikusia Vokietijos prokuratūra“.

Julius Girdvainis

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų