REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ketinimai sumažinti šių metų Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžetą net 298,6 mln. Lt sukėlė nerimą gydymo įstaigų vadovams bei medicinos darbuotojų profesinėms sąjungoms.

REKLAMA
REKLAMA

Vyriausybės parengtas 2009 metų PSDF biudžeto rodiklių patvirtinimo įstatymo pakeitimo įstatymas po pateikimo Seime vakar perduotas svarstyti komitetams.

REKLAMA

Lietuvos gydytojų sąjunga (LGS) tą pačią dieną išplatino pareiškimą, kuriame nuogąstaujama, kad sumažinus PSDF biudžetą, kai kurios gydymo įstaigos gali nebesugebėti įvykdyti sutartinių įsipareigojimų su teritorinėmis ligonių kasomis, o ligoniams gali būti teikiamos ne visos paslaugos.

Kad reikia ruoštis "nemaloniausiam" - biudžeto mažinimui iki praėjusių metų lygio - sveikatos apsaugos ministras Algis Čaplikas medikus perspėjo ir balandžio 2 dieną susitikime Klaipėdoje.

REKLAMA
REKLAMA

LGS prezidentas Liutauras Labanauskas susirūpinęs, kad sumažinus PSDF biudžetą "ketverius metus siektas atlyginimų didinimas grąžins gydytojų algas į prieš kelerius metus buvusią padėtį".

"Kito kelio nėra"

Klaipėdos teritorinės ligonių kasos direktorius Alfridas Bumblys neslepia, kad sumažinus biudžetą gydymo įstaigoms iškils problemų. Tačiau kito kelio nesą, nes per kelis mėnesius į biudžetą nesurinkta apie 600 mln. litų.

"Kol kas neapsispręsta, kokiu keliu bus einama - ar mažinami paslaugų įkainiai, ar paslaugų kiekis. Tik neįsivaizduoju, kaip galima būtų mažinti paslaugų kiekį... Kaip galima būtų pasakyti, pavyzdžiui, kad kai kurių žmonių negalima guldyti į ligoninę? Kalbėjausi su daugeliu gydymo įstaigų vadovų, jie sakė, kad kito kelio nebus kaip mažinti atlyginimus. Arba, kaip sakė ministras, siūlyti darbuotojams po keletą dienų išeiti nemokamų atostogų", - "Vakarų ekspresui" pasakojo A. Bumblys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

PSDF tarybos posėdyje siūlyta, nesurenkant privalomojo sveikatos draudimo biudžeto, peržiūrėti skatinamųjų sveikatos paslaugų - ankstyvosios piktybinių navikų diagnostikos, fiziologinio nėštumo priežiūros, vaikų iki 1 metų bei neįgaliųjų sveikatos priežiūros ir kt. - vertę. Šiuo metu jos įvertintos balais santykiu 1 balas - 1 litas.

Reikėjo ne mažinti, o didinti

"Sveikatos apsaugos sritis ir taip buvo silpniausia grandis, reikėjo biudžetą dar didinti, o ne mažinti, - valdžios užmojį skriausti mediciną komentavo šeimos gydytoja Birutė Jankuvienė. - Net neįsivaizduoju, kaip dar ką galima sumažinti. Gal viešųjų įstaigų vadovai ir gauna didesnes pajamas, o eiliniai medikai vos vos išgyvena".

REKLAMA

Šis valdžios žingsnis pirminei sveikatos priežiūros grandžiai, prognozuoja ji, atsilieptų gana skaudžiai - nukentėtų ne tik medikų atlyginimai, bet ir, galimas dalykas, ligų profilaktikos, slaugos programos.

Tvyro nerimas

"Šventės baigėsi, o nerimas liko", - sakė Klaipėdos apskrities ligoninės vyriausiasis gydytojas Romaldas Sakalauskas.

Kaip biudžeto sumažinimas atsilieps ligoninėms, ar reikės mažinti atlyginimus, vadovas nesiėmė prognozuoti - kol kas nežinoma, kokiomis konkrečiomis sumomis jos bus nuskriaustos. Ši nežinia trukdanti planuoti ir tolesnę įstaigos veiklą. Jei suma nebūsianti labai didelė - bus stengiamasi verstis iš vidinių rezervų, nepirkti naujos medicinos įrangos, kad tik nenukentėtų darbuotojai.

REKLAMA

"Mažinti atlyginimus būtų labai moraliai skausminga. Per paskutinius trejus metus žmonės pasijuto labiau įvertinti, o dabar ta banga blokštų atgal... - apgailestavo R. Sakalauskas. - Suprantame valstybės problemas, bet medicinai visą laiką buvo krizė, tik taupėme, taupėme ir taupėme."

Jis sakė sutinkąs, kad nemokamos atostogos gali būti vienas iš sprendimo būdų, bet dėl to gali nukentėti pacientai. Be to, kiekvienos įstaigos vadovas sprendimą priimsiąs pasitaręs su kolektyvu, su profsąjunga.

Sirgti nebebus verta

Be šio medikų visuomenei nerimą sukėlusio projekto, Seimas vakar po pateikimo pritarė Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo straipsnių pakeitimo projektui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Vakarų ekspresas" jau rašė, kad, pagal šį projektą, susirgus už tris pirmąsias ligos dienas pašalpa nebūtų mokama. Ketvirtą ir penktą ligos dieną apmokėtų darbdaviai, o iš "Sodros" biudžeto likusį laiką būtų mokama 85 proc. kompensuojamojo uždarbio dydžio ligos socialinio draudimo pašalpa. Turinčiam teisę gauti ligos pašalpą šeimos nariui arba globėjui, rūpintojui, slaugančiam namuose vaiką iki 18 metų, sergantį ypač sunkiomis ligomis, ligos socialinio draudimo pašalpa iš "Sodros" lėšų būtų mokama nuo pirmosios slaugymo dienos visą reikalingą slaugymo laikotarpį, bet ne ilgiau kaip 120 dienų per metus.

Genovaitė Privedienė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų