REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nors saulės spinduliai vilioja pasišildyti, sveikatos specialistai primena būti atidiems, jei vasarą tenka vartoti vaistus. Jie įspėja, kad saulės ir vaistų derinys gali būti labai rizikingas – pasibaigti tiek alerginėmis, tiek sunkiomis uždegiminėmis reakcijomis.

Nors saulės spinduliai vilioja pasišildyti, sveikatos specialistai primena būti atidiems, jei vasarą tenka vartoti vaistus. Jie įspėja, kad saulės ir vaistų derinys gali būti labai rizikingas – pasibaigti tiek alerginėmis, tiek sunkiomis uždegiminėmis reakcijomis.

REKLAMA

Kaip portalui tv3.lt pasakojo „MediCa klinikos“ šeimos gydytoja Izabelė Juškienė, yra vaistų, kurie tiesiogiai reaguoja su saulės spinduliais ir skatina  arba skatina bėrimo, kokios nors pigmentacijos, arba vietinio uždegimo atsiradimą.

Vartojant vaistą išoriškai gresia nudegimai

Gydytoja atkreipė dėmesį, kad kitą kartą reakcija gali būti itin didelė, jei tai bus išoriškai vartojamas vaistas.

„Dažniausiai to pasekmė yra padidintas jautrumas saulei, tai reiškia, kad mes nudegame gerokai greičiau ir lengviau negu kad to vaisto nenaudodami. Taigi tai skatina įdegimą ir tai yra kaip šalutinis reiškinys – įdegimas yra kaip odos uždegimas. 

REKLAMA
REKLAMA

Pavyzdžiui, anksčiau būdavo tokie vietiniai nuskausminamieji preparatai, kuriuos pasipurkšdavo, ypač būdavo naudojami jaunimo, ir eina degintis. Ir, tarkim, pasitepa juosmenį, eina degintis į soliariumą ir iš jo po 5 minučių išeina su perštinčia, skaudančia ir raudona ta vieta. Vadinasi, įvykio tiesioginė reakcija su ultravioletiniais spinduliais ir įvykio odos viršutinio sluoksnio pažeidimas, kuris kartais gali baigtis net ir pūslių atsiradimu“, – perspėjo I. Juškienė.  

REKLAMA

Tiesa, jei preparatai bus geriamieji, tikimybė stipriai nudegti juos vartojant bus gerokai mažesnė. 

„Tai yra sisteminio pobūdžio preparatai, o tie, kurie vartojami išoriškai, pasitepant odą, būnant saulėje rizika turėti vietinę reakciją gerokai didesnė“, – sakė šeimos gydytoja.

Ji pridūrė, kad paprastai, jei vaistą tenka vartoti dažnai, žmogus žino, kad tokia reakcija galima. 

„Bet kadangi tokią sąveiką turi ne visi vaistai, visada reikėtų tai patikrinti informaciniame lapelyje“, – patarė I. Juškienė. 

Kokie vaistai gali padidinti jautrumą?

Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos specialistai primena, kokie vaistai gali sukelti padidėjusio jautrumo saulės šviesai reakcijas:

REKLAMA
REKLAMA

- Kai kurie antibiotikai, tokie kaip ciprofloksacinas, levofloksacinas, sulfametazolas, derinyje su trimetoprimu, doksiciklinas.

- Aknei gydyti skirti vaistai: geriamasis vaistas izotretinoinas bei išoriškai vartojamas benzoilo peroksidas.

- Kai kurie vaistai, skirti maliarijos gydymui, pvz., hidroksichlorokvinas.

- Kai kurie augaliniai vaistai, pavyzdžiui, jonažolės preparatai, vartojami nesunkiems depresiniams sutrikimams lengvinti.

- Kai kurie geriamieji kontraceptikai.

- Šlapimo išsiskyrimą didinantys vaistai, vadinamieji diuretikai, tokie kaip hidrochlorotiazidas, furosemidas. 

- Vaistai, vartojami alergijai gydyti, vadinamieji antihistamininiai vaistai, tokie kaip cetirizinas, difenhidraminas, loratadinas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

- Cholesterolio kiekį kraujyje mažinantys vaistai, tokie kaip simvastatinas, atorvastatinas.

- Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, tokie kaip ibuprofenas, ketoprofenas, naproksenas, celekoksibas, piroksikamas.

- Vaistai padidėjusiam kraujospūdžiui mažinti, pavyzdžiui, diltiazemas.

- Vaistai, skirti gliukozės kiekiui kraujyje mažinti, pvz., glipizidas.

- Kai kurie psichikos sutrikimams gydyti skirti vaistai, tokie kaip chlorpromazinas, flupenazinas.

- Vaistai, kuriais gydomi tam tikri širdies rito sutrikimai, pvz., amjodaronas.

- Priešgrybeliniai vaistai, tokie kaip vorikanozolas.

Pažymima, kad vartojant vaistus, kurie gali sukelti padidėjusio jautrumo saulės šviesai reakcijų, reikėtų vengti saulės atokaitos, nešioti akinius nuo saulės, galvos apdangalą, vilkėti natūralaus pluošto ir kuo daugiau kūno dengiančius drabužius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų