REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos valdančioji partija, kurios pavadinime yra žodis „žalieji”, garsėja savo aplinkos ministru ir su žaliąja politika nesuderinamomis iniciatyvomis: leisti kirsti Punios šilą, šaudyti daugiau vilkų, medžioti su lankais ir prožektoriais.

Lietuvos valdančioji partija, kurios pavadinime yra žodis „žalieji”, garsėja savo aplinkos ministru ir su žaliąja politika nesuderinamomis iniciatyvomis: leisti kirsti Punios šilą, šaudyti daugiau vilkų, medžioti su lankais ir prožektoriais.

REKLAMA

Apie tai, kaip atrodo mūsų žalioji politika ir kaip ji turėtų atrodyti, kalbiname žinomą gamtos fotografą Marių Čepulį.

Daug aistrų kelia mūsų Aplinkos ministerijos sprendimas leisti medžioti su lankais, su prožektoriais. Gal nieko blogo, tegu medžioja žmonės su tais lankais, prožektoriais naktimis?

Iš tikrųjų, aš nemanau, kad tai tragedija, bet visų pirma, dėl lankų. Mes, Lietuva, nesam pasiruošę tam. Žmonių mentalitetas, medžiotojų mentalitetas kai kurių tam dar visiškai nepribrendęs ir realiai Lietuvoj galėtų lanku medžioti kokie penki žmonės. Gal. Šiuo metu. Dabar visa ta diskusija vyksta dėl kelių žmonių užmačių, kad jie nori dar papildomai medžioti su lanku. Nežinau, ar iš viso reikia šito dalyko. Dėl prožektorių yra dar vienas niuansas, aišku, aš esu visiškai prieš. Galbūt buvo galima pateisinti medžioti šernus su jais, bet toliau šaudyti, tai yra medžioti visas kitas rūšis prisidengiant, kad jos yra invazinės, kad jų niekaip kitaip nesumedžioja, tai bereikalingas papildomas dalykas, kurio neturėtų būt.

Daug kas piktinasi tais, kurie piktinasi medžiotojais ir medžiokle su lankais ir prožektoriais, sako, jūs nieko neišmanot nei apie lankus, nei apie prožektorius ir, kita vertus, kodėl nesipiktinate, kai skerdžiami gyvūnai fermose. Kai skerdžiami gyvuliai, paukščiai, kodėl jūs tuo nesipiktinat, o štai dėl miškų jums staiga parūpo? Ką atsakytumėte?

REKLAMA
REKLAMA

Žmonės mėgsta supinti visiškai nesusijusius dalykus. Mes civilizacijos eigoj supratom, kad galime nešaudyti gyvūnų, tai yra nemedžioti, o juos užsiauginti. Tai įvyko labai seniai ir supratom, kad tai – daug efektyviau ir tokios civilizacijos vien medžiokle neišmaitinsim. Tai kažkiek liko dar medžiotojų, kurie medžioja dėl mėsos ir dėl maisto. Tai visiškai yra normalu, bet didžioji dalis medžioklės vyksta vien tam, kad tai yra tokia tradicija. Ir nežinau, ar tai turi būti reikalinga dabar. Medžioklė yra reikalinga, bet ne tokia, kokia yra dabar.

REKLAMA

Didžiausia Lietuvos valdančioji partija vadinasi žaliaisiais valstiečiais ir žaliaisiais. Jūs profesionaliai daug laiko praleidžiate gamtoje, profesionaliai fotografuojate. Jūsų vertinimu – jaučiasi ta žalioji politika, pagerėjo kažkiek gamtosauga?

Norisi taip va padaryti, ir kaip žodžių ir nelieka. Negaliu pasakyt, kad niekas nepagerėjo, bet skandalas po skandalo, atrandamos  tie patys Grigeo, Punios šilas. Tai toks jausmas, kad pastatyta valdžia nori sugriauti viską, o ne užsiimti gamtosauga. Ir tas gamtosaugos supratimas yra labi keistas pas juos. Aš labai džiaugiausi, kai buvo praeitas ministras, kad kažkas keisis. Labai daug kas nesikeitė, tiesa pasakius, ir dabar galvojau, kad bus nors kiek geriau, bet kaip matom, vyksta tik blogiau, tai yra savų interesų tenkinimas ir viskas.

REKLAMA
REKLAMA

Jūs priminėte Punios šilo istoriją, pernai aplinkos ministras ponas Mažeika niekaip negalėjo suprasti, kodėl negalima kirsti Punios šilo. Teko įsikišti prezidentui, bet jis taip ir nesuprato. Gal jūs paaiškintumėt, nes gal daug kas nesupranta, kodėl negalima jo kirsti?

Tai pagrindinis dalykas, dėl ko ir medžiotojai nesupranta kai kurių dalykų, tai yra, kad ką aš padaryčiau kitaip dabar, aš priversčiau truputėlį pereiti ekologijos kursą visus: tiek medžiojančius, tiek miškininkus, nes įpratę yra valdyti valstybę ūkiškai, medžioklės ūkis, miškų ūkis, kai yra natūrali gamta. Tai galima tai taikyti kažkokiam ūkiniam miškui, bet ne natūraliai sengirei, kurią reikia išsaugoti. Visi tie procesai, kurie ten vyksta, vyksta natūraliai. Tai yra, galų gale, gamtoj nėra tokio žodžio, kaip kenkėjas, gamtoj yra parazitai, plėšrūnai, kurie ėda vienas kitą, bendrauja vienas su kitu. Vabalai ėda egles, eglės žūsta, šiltėja klimatas, eglės darosi silpnesnės, žūsta, persikelia gyvent į šiauresnius kraštus. Su tuo reikia susitaikyti, vyksta natūrali kaita. O dabar bandoma išsaugoti kažkokias rūšis, kurios natūraliai neturėtų čia gyventi ir nėra bendro visumos matymo. Tai Punios šilas yra laukinė teritorija, kuri turi gyventi pagal natūralius gamtos dėsnius ir kištis ten nereikia. O žmonės nori saugoti, nori, kad būtų miškas kelios pušys, kelios samanos ir kad būtų gražu vaikščioti. Tai toks dabartinės valdžios yra mąstymas. Nemažai miškininkų taip mąsto ir nemažai medžiotojų. Kad turi gyventi kažkurios tai rūšys: turi gyventi stirna, turi gyventi vienas briedis, vienas elnias, vilkas turi eiti velniop, lapė turi eiti velniop ir visi kiti plėšrūnai maišo ar visi kiti šernai, kurie tiktai skanūs, jei daugiau niekam nereikalingi, irgi galėtų eit velniop.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų