REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

„Balsas.lt savaitės“ stiliaus rubrikos gerbėjams - Yvesas Henri Donatas Mathiue − Saint Laurentas, mados olimpą palikęs 2008-ųjų birželį, išliko istorijoje ne tik kaip dvidešimto amžiaus mados ikona, bet ir kaip mistiška asmenybė.

REKLAMA
REKLAMA

Mažo berniuko svajonės

Iš kitų vaikų elgsena išsiskirdavęs berniukas per devintąjį gimtadienį sugalvojo norą − kad jo vardas būtų įrašytas Paryžiaus Eliziejaus laukuose. Užaugęs Prancūzijos valdomame Alžyre, būsimas dizaineris siekdamas svajonės persikelė į mados meką Paryžių.

REKLAMA

Svajonė buvo genialiai paprasta: septyniolikmetis Y. Saint Laurentas jau pirmąją dieną Paryžiuje stovėjo prie „Vogue“ redaktorės durų ir rodė savo piešinių eskizus. Keli iš jų buvo išspausdinti tučtuojau. Sėkmė bei nepaneigiamas talentas padėjo jaunajam dizaineriui atverti ir „Dior“ mados namų duris, kuriuose jis dirbo iki pagrindinio dizainerio de Brunhho mirties.

Maksimalizmas, mados užkulisių kasdienybė ir didėjantis populiarumas paskatino Y. Saint Laurentą (YSL) žengti lemtingą žingsnį: jis paėmė banko paskolą ir 1961 metais pradėjo kurti nuosavą mados imperiją.

REKLAMA
REKLAMA

Ikonomis tapę kūriniai

Pasaulis žavėjosi YSL mados namų naujovėmis: per pirmąjį mados namų gyvavimo dešimtmetį dizaineris ir jo kompanionas Pierreʼas Bergeʼas sukūrė tiek ikonomis tapusių detalių, kiek kiti mados namai nesukuria per visą savo klestėjimą: bitnikų įkvėpta impresionistinė mada, safario švarkai skirti moterims ir vyrams, ilgaauliai batai ir, žinoma, žymusis Le smoking kelnių kostiumėlis moterims.

Y. Saint Laurentas išvadavo moteris iš nepatogių ir varžančių drabužių ir įtikino pasaulį, kad glamour ir elegancija neatsiejama nuo kelnių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Talentas suprasti moteris

Dizaineriui to meto stagnacija buvo nepriimtina, tad ir toliau šokiravo susikausčiusią visuomenę bei plėtė jos akiratį. Jis pirmas pasamdė juodaodę manekenę savo kolekcijai pristatyti. Šį vyrą visada supo gražios moterys. Jos tapo nuostabiausia paskata kurti. Kiekviena skirtinga, kiekviena su savo poreikiais ir moteriška dvasia, kiekviena atsispindinti jai skirtoje kolekcijoje.

 Paloma Picasso, Pablo Picasso dukra, pirmąjį susitikimą su Y. Saint Laurentu apibūdina taip: „Jis priversdavo mane juoktis, šypsotis ir verkti. Turiu pripažinti − aš jo charizmos vergė. Ir kaip galėčiau nebūti, jei pristatydamas kiekvieną kolekciją jis mane paverčia vis kitokia: seksualia Karmen, bohemiška teatrale ar penktojo dešimtmečio dama, bet kiekvienas žingsnis veda tik arčiau savęs.“

REKLAMA

Vargai dėl pavogtų idėjų


Y. Saint Laurentas ne tik ieškojo įkvėpimo šaltinio, bet dažnai ir pats tapdavo pavyzdžiu kitiems dizaineriams. 1994 metais jis padavė į teismą amerikiečių dizainerį Ralphą Laureną dėl suknelės kirpimo plagiavimo. Galiausiai jo ieškinys buvo patenkintas, o R. Laurenas  nuteistas 2,2 mln. frankų bauda.

Pats Y. Saint Laurentas buvo nuteistas dėl R. Laureno įžeidinėjimo žurnale „Women's wear Daily“.

Pavargti gali ir žvaigždės

Dizaineris ypač nemėgo pasakoti apie asmeninį gyvenimą, tačiau jo partneris P. Bergeʼas ne kartą yra minėjęs: „Yvesas turi rimtų  problemų, nežinau, kas ištvertų su tokiu nesitvardančiu žmogumi.“

REKLAMA

Y. Saint Laurentas visada siekė naujovių, iššūkių ir idėjų. Tai žmogus, kurio pagrindinis tikslas buvo suderinti priešingybes: prabangą ir kuklumą, jausmingumą ir įžūlų pasitikėjimą savimi. Tai jaunas paauglys, sugebėjęs per metus nukeliauti nuo skurdaus Alžyro iki mados namų „Dior“meno dizainerio posto.

Tad kas privertė 2002 metais uždaryti šį mados karaliaus kūrinį?

Blogėjanti sveikatos būklė, dažnas piktnaudžiavimas narkotikais, depresija, alkoholizmas ir vis rūstesni kritikų atsiliepimai apie YSL drabužius. Lyg teisindamasis mados dizaineris tada visiems priminė: „Ir aš pavargstu.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šių dienų YSL veidas

Šiandien mados namai YSL išsaugo savo drabužių misiją ir istoriją. Haute couture dvasią atspindi ne tik prabangūs drabužiai, bet ir svaiginantys kvepalai, aksesuarai, kosmetika.

Nuo 2002 metų prekės ženklas priklauso „Gucci Group“. Šiuo metu mados namų vairą laiko dizaineris Stefano Pilati. Jis rūpinasi, kad moterys ir toliau mėgautųsi rafinuota laisve bei elegancija.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų