REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvoje vis nerimsta diskusijos, kas turėtų būti laikoma šeima, ar į šią sąvoką patenka ir žmonės, neįteisinę savo santykių, bet kartu auginantys vaikus? Vis dažniau pasigirsta pasvarstymų, kad skubotai įteisintas šeimos apibrėžimas gali itin neigiamai paveikti vienišų motinų ar iširusių šeimų situaciją, mat nepatekdami į „šeimos“ sąvoka tokie žmonės bei jų vaikai galėtų patirti socialinę diskriminaciją.

REKLAMA
REKLAMA

Šis klausimas buvo aptartas gruodžio 21 dieną Seimo narės Aušrinės Marijos Pavilionienės spaudos konferencija „Prievarta LR Konstitucijos vardu: vedybos kaip prievarta“.

REKLAMA

Konferencijoje M. Pavilionienė kalbėjo: „Šią spaudos konferenciją išprovokavo konservatoriai, konstitucijos pataisa siekiantys priversti žmones tuoktis. Gyvename XXI a. globalioje, daugiakultūrėje visuomenėje, bet atsiranda politikų, besiveržiančių prikelti diktatūrą visuomenei. Konservatoriškai mąstantys politikai užsimojo konstituciniu straipsniu kurti šeimas. Jų siūlomoje formuluotėje tapatinama šeima ir santuoka. Siūlomas projektas pažeidžia žmogaus teises ir laisves.“

REKLAMA
REKLAMA

Anot konferencijos iniciatorės, tapatinant šeimą ir santuoką pažeidžiamas vaiko teisių konvencijos antrasis straipsnis, kuriame kalbama, kad vaikas neturi būti diskriminuojamas dėl tėvų ar globėjų įsitikinimo.

„Egzistuoja socialinė praraja tarp žmonių ir valdžių“, – teigė Seimo narė ir pridūrė, kad politikų mėginimui brautis į šeimos santykius ruošiamas atsakas – bus siūloma kita pataisa, kurioje bus siekiama įtvirtinti, kad visos šeimos formos yra lygios, valstybė saugo ir globoja motinystę, nepriklausomai nuo jos formos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Konferencijoje dalyvavusi Seimo narė Birutė Vėsaitė kalbėjo: „Konservatoriams visuomet buvo būdinga raganų medžioklė, šiuo metu pasirinktas kitas objektas – nesusituokusios šeimos ir jų vaikai. Jei Konstitucija bus taisoma – labiausiai kentės vaikai. Ar dar mažai patyčių mokykloje? Ar norime, kad jas patirtų net ir tie, kurie į mokyklą ateis iš mylinčių šeimų?“

Kita Seimo narė – Dalia Kuodytė – konferencijoje sakė: „Šitą konstitucijos pataisą pasirašė ir teikia 98 Seimo nariai. Vadinasi toks skaičius Seimo narių XIX a. pabaigos stereotipus bando diegti XXI a. visuomenei. Pripažįstame, kad tradicinė šeima, sujungta ir palaiminta prie altoriaus yra vertybė, bet kalbėti apie tai, kad kitaip gyvinantys žmonės gali būti mineralizuojami, civilizuotoje demokratinėje visuomenėje sunkiai įsivaizduojama. Vietoje to, kad spręstumėm realias problemas, bandome sukišti į žmonių gyvenimus į stereotipų rėmus.“

REKLAMA

Politikė akcentavo, kad daugiau dėmesio reiktų skirti smurto problemos šeimoje sprendimui, nes dėl jo kenčia moterys, vaikai ir senyvo amžiaus žmonės.

Buvo išsakyta nuomonė, kad toks skubėjimas siekiant keisti Konstituciją susijęs su politikų noru įsiteikti rinkėjams. Jaunoji liberalė Eglė Markevičiutė konferencijoje kalbėjo: „Artėja rinkimai, o įvairios politikų iniciatyvos ir populistinės idėjos įgauna pagreitį. Pagrindinė valstybės funkcija – užtikrinti, kad žmogus turėtų kuo daugiau laisvių, o ne jas riboti. Į šeimą niekas nesikėsina, tad ir nereikia manipuliuoti teiginiais „Apginkime šeimą“.

REKLAMA

Šeimos planavimo seksualinės sveikatos asociacijos atstovė Aistė Dačkauskaitė teigė, kad šios organizacijos pozicija – nepritarti parlamentarų iniciatyvinės grupės siūlymui: „Nepritariame 98 Seimo narių iniciatyvai. Asociacija nėra nusistačiusi prieš santuoka ar nelaiko jos atgyvenusia. 38-tas Konstitucijos str. skelbia, kad „Šeima yra visuomenės ir valstybės pagrindas“ – minima „šeima“, o ne „santuoka“. LR Seimo nariai siūlydami keisti konstituciją, sukuria prielaidas diskriminacijai.“

Konferencijoje dalyvavusio politologo Mindaugo Kluonio teigimu, prieš 20 metų JTO konstatavo, kad šeima yra ne politinė, o socialinė kategorija ir atsisakė formuoti vieningą šeimos sąvokos apibrėžimą. Pašnekovo teigimu, Europoje yra tik dvi šalys, kur šeima sulyginama su santuoka – Italija r Kipras, o Lietuvos politikų bandymai inicijuoti tokią pataisą veikiausiai yra nors įtikti bažnyčiai ir populistiniais šūkiais besižavintiems rinkėjams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų