REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šia lėtine liga skundžiasi apie 10 proc. pasaulio gyventojų. Manoma, kad Lietuvoje ši bėda vargina apie 300 tūkst. moterų. Nors pavojaus gyvybei liga nesukelia, bet gerokai pablogina gyvenimo kokybę. Nepaisant to, net trečdalis ja sergančių žmonių su niekuo apie tai nekalba ir neigia turintys tokią problemą.

REKLAMA
REKLAMA

Pradžia – vos keli lašeliai

Tikriausiai ne vienam mūsų, ypač moterų, pasitaikė situacija, kai, nuoširdžiai nusijuokus, vos spėjama nubėgti į tualetą. Pasirodo, tie keli juoko metu netikėtai išvarvėję šlapimo lašeliai gali reikšti, kad jus pradės varginti nemalonus negalavimas – šlapimo nelaikymas.VšĮ „Inkocentras“ vadovė Jurga Misevičienė tvirtina, kad, nesiimant tinkamų priemonių ir ignoruojant problemą, ji tik didės. „Tikra tiesa, kad viskas prasideda nuo kelių nevalingai išsiskyrusių šlapimo lašelių. Čia kaip su antsvoriu: jei priaugote keletą kilogramų ir nieko nepadarėte, kad juos numestumėte, vėliau priaugs ir dar keli. Taip ir su šlapimo nelaikymu – iš pradžių bus keli lašeliai, o vėliau – ir visa stiklinė“, – pasakojo J.Misevičienė.

REKLAMA

Specialistė paneigė visuomenėje įsivyravusį mitą, kad šlapimo nelaikymas yra natūrali senyvo žmogaus bėda. Anot jos, šlapimo nelaikymas gali pasireikšti bet kuriam iš mūsų bet kuriuo amžiaus tarpsniu. „Anksčiau buvo manoma, kad tai – tik vyresnio amžiaus žmonių problema. Tačiau taip nėra. Ir senyvo amžiaus moteris gali senti nepatirdama šlapimo nelaikymo. Tai nėra neišvengiamas senėjimo padarinys“, – aiškino J.Misevičienė. Vidutiniškai šlapimo nelaiko viena iš keturių moterų. Vyrus ši problema kamuoja daug rečiau – tik vieną iš dešimties.

REKLAMA
REKLAMA

Rakto spynoje sindromas

Šlapimo nelaikymas, dar vadinamas inkontinencija, yra bet kokio kiekio šlapimo nevalingas ištekėjimas iš šlaplės. Anot J.Misevičienės, sutrikusio šlapinimosi požymių yra daug: dažnas šlapinimasis (daugiau nei 8 kartus per dieną), naktinis šlapinimasis (2 kartus ir daugiau per naktį), skausmas šlapinimosi metu, šlapimo nesulaikymas, šlapimo ištekėjimas kosint, čiaudint, keičiant kūno padėtį, sportuojant. Itin svarbų vaidmenį čia atlieka dubens dugno raumenys. Nuo jų tonuso priklauso šlapinimosi procesas ir šlapimo sulaikymas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Skiriami penki šlapimo nelaikymo tipai: įtampos, skubos, funkcinis, persipildymo ir mišrus. Tarp sergančiųjų vyrauja įtampos, skubos ir mišrusis šlapimo nelaikymo tipai. Jaunas moteris dažniausiai veikia įtampa, kai šlapimas nesusilaiko sportuojant, keliant sunkius daiktus, čiaudint, kosint ir pan. „Tai atsitinka todėl, kad, padidėjus vidiniam pilvo ertmės spaudimui, yra spaudžiama pūslė, o silpni dubens raumenys nelaiko šlapimo“, – aiškino specialistė. Skubos šlapimo nelaikymas – tai būklė, kai, dar neprisipildžius šlapimo pūslei, prasideda nevalingi jos susitraukimai ir užsinorima šlapintis čia ir dabar. „Kartais ši būklė dar vadinama rakto spynoje sindromu, mat kuo arčiau tualeto esame, tuo labiau norime šlapintis ir nebegalime to sukontroliuoti. Dažnai tai nutinka rakinant namų duris“, – pasakojo J.Misevičienė.

REKLAMA

Nukenčia gyvenimo kokybė

Šlapimo nelaikymas yra viena iš trijų būklių (šalia Alzheimerio ir insulto), labiausiai veikiančių gyvenimo kokybę. Tai – viena dažniausių lėtinių ligų tarp moterų. Šlapimo nelaikymas paliečia įvairias gyvenimo sritis. Pirmiausia jis kelia fizines problemas – sklinda nemalonus kvapas. Su tuo kvapu sergantis asmuo susigyvena ir jo nejaučia, bet jį užuodžia aplinkiniai. Atsiranda ir fizinės veiklos apribojimų, iškyla būtinybė rinktis tam tikrą aprangą ir t.t. Sergančiuosius kamuoja ir  dažnesnės šlapimo takų infekcijos, odos iššutimai, niežulys, nemiga. Be to, dažnam sumažėja savivertės jausmas, žmogus praranda orumą, jam vystosi depresija. Iškyla ir socialinių problemų. Šlapimo nelaikanti moteris yra priversta riboti savo veiklą. Pavyzdžiui, eidama iš taško A į tašką B tokia moteris turi numatyti visas įmanomas vietas, kuriose galėtų nusišlapinti. Jei tokių vietų kelyje nėra, ji vengia išeiti. Nukenčia ir seksualinis gyvenimas, todėl gali kilti nesutarimų šeimoje.

REKLAMA

Dažnas nėštumo padarinys

Akušerė Violeta Staniulevičienė pabrėžė, kad dažniausiai jauna moteris pirmą kartą su šlapimo nelaikymu susiduria būdama nėščia. „Šlapinimosi ir lytinių organų sistemos tarpusavyje yra labai susijusios. Todėl šlapinimosi sutrikimai dažnai ištinka nėščias ar gimdžiusias moteris“, – teigė akušerė. Anot jos, paprastai šis nemalonus dalykas pasireiškia antroje nėštumo pusėje, iki 16-os nėštumo savaitės šlapimo problemų dažniausiai nebūna. V.Staniulevičienė pabrėžė, kad nėštumo metu itin vertingi Kėgelio pratimai, stiprinantys pilvo dugno raumenis. Akušerės nuomone, apie Kėgelio pratimus reikėtų mergaitėms pradėti pasakoti dar mokykloje. Kai kuriose šalyse taip ir daroma, tačiau Lietuvoje iki šiol dar ne visos moterys yra apie juos girdėjusios. Slaugytoja Jolita Šukienė priminė, kad šiuos pratimus svarbu atlikti kokybiškai. „Geriau mažiau, bet taisyklingai“, – pabrėžė moteris. Atliekant Kėgelio pratimus tris kartus per dieną po dešimt kartų, po mėnesio turėtų pagerėti tarpvietės raumenų būklė. Slaugytoja pabrėžė, kad šie pratimai ne tik padeda išvengti ar sumažinti šlapimo nelaikymą, bet ir pagerina seksualinio gyvenimo kokybę. Ne mažiau svarbu ir taisyklingai maitintis, mat antsvorio turinčius asmenis šlapimo nelaikymo problema kamuoja daug dažniau. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų