REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Gilėjančios ekonomikos recesijos požymiai pasiekia daugelio kompanijų veiklą.

Šiuo metu pagrindinė problema, su kuria susiduria kompanijos - sumažėjusi paklausa, kuri „apkarpo“ pelnus, mažina eksportą ir verčia įmones ieškoti būdų kaip išsilaikyti žaibišku greičiu kintančioje rinkoje.

REKLAMA
REKLAMA

Panašu, kad daugiau nei prieš pusmetį buvęs „aukso amžius“ trąšų gamintojams Lifosa (ISIN LT0000116691) bei „Achema“, eina į pabaigą. Pagrindinės priežastys - kritusios produkcijos kainos bei sumenkusi paklausa. Trąšų gamintojų veiklą taip pat stipriai veikia sezoniškumas. Šis laikotarpis nėra pats palankiausias, o iki „pavasarinio apsipirkimo“ dar yra šiek tiek laiko. Nors bendrovės atstovai tikina, jog keletui mėnesių užsakymų netrūksta, tačiau rinkoje situacija vertinama kaip sudėtinga. Pagrindiniai pirkėjai dar turi atsargų ir kainai kylant neskuba jų papildyti.

REKLAMA

Finansų maklerio įmonė „Finhill“ remdamasi kompanijos „Lifosa“ skelbtais pardavimų rezultatais, kol kas konkrečių ir galutinių „Lifosa“ veiklos vertinimų nedaro, kadangi būtina sulaukti metinės ataskaitos. Tačiau, akivaizdu, kad kompanijai praeitų metų paskutinis mėnuo buvo kiek sudėtingesnis. Trečdaliu sumažėjusius pardavimus lėmė bendra suprastėjusi situacija pasaulio trąšų rinkoje, konkrečiau - kritusi diamonio fosfato (DAP) kaina.

REKLAMA
REKLAMA

Vertinant bendrovės praėjusių metų veiklą bei finansinius rezultatus matyti, jog pajamos yra priklausomos nuo trąšų kainos. Gaminamos produkcijos kiekiai beveik nekito ir 2008 metais buvo net mažesni. Tad šiemet išlaikyti bent jau panašų pajamų lygį bus sunku. DAP kaina kritusi, o produkcijos paklausos augimo kiekinės išraiškos tikėtis sunku. Kiek optimistiškiau nuteikia tai, kad ilgą laiką kritusi DAP kaina galbūt jau suformavo dugną ir gali pajudėti aukštyn.

Bendrovė skiria daug dėmesio inovatyvioms technologijoms. Tai ateityje turės teigiamos įtakos pardavimams - didins pašarinių fosfatų gamybos produkciją, kuri bus eksportuojama į esamas ir naujas rinkas. Tačiau įmonės vadovams dažnai atsisakius komentuoti savo planus ir vykdomus projektus, sunku vertinti pridėtinę vertę, kurią atneš gauta parama iš ES, siekiant įgyvendinti investicinį projektą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Bendrovė „Lifosa“ iki šiol Vilniaus vertybinių popierių biržoje buvo laikoma „spekuliantų“ įrankiu. Nepanašu, jog šiemet kas nors iš esmės keistųsi. Mažas laisvų akcijų kiekis rinkoje sukelia didelius kainos svyravimus. Tai labai palanku greitų pelnų fiksuotojams. Be to, bendrovė nelabai linkusi bendrauti su išore. Nors „Lifosa“ kas mėnesį skelbia gautas pajamas, tačiau platesnių komentarų iš įmonės vadovų pasigendama. Tinkamą komunikacijos lygį ir skaidrumą prastina vadovų poelgiai. Bendrovės generalinis direktorius keletą kartų atliko sandorius valdomos bendrovės akcijomis prieš pat rezultatų paskelbimą.

REKLAMA

Nors „Lifosa“ akcijos kaina, atsižvelgiant į finansinius rodiklius, yra stipriai nuvertinta, FMĮ „Finhill“ kol kas neteikia rekomendacijų šios kompanijos atžvilgiu.

Pagrįsti informacijos stoką ir neišsamius komentarus galima tik verslo filosofijos trūkumu. Rinkoje laisvų akcijų kiekio nėra, pagrindinis akcininkas mineralinė chemijos kompanija „Eurochem“, tad stengtis dėl kompanijos įvaizdžio kūrimo ir atsakomybės prieš visuomenę įmonės vadovai ko gero nemato prasmės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų