REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Karantinas skaudžiai smogė būsimiems tėvams, porą mėnesių buvo uždrausta gimdyme dalyvauti partneriams ar kitiems artimiesiems. Tiesa, sušvelnėjus karantino sąlygoms ligoninės gali pačios spręsti leisti ar neleisti kūdikių tėvams dalyvauti gimdyme. Kai kurios ligoninės renkasi to nedaryti, o kitos planuoja atlikinėti koronaviruso testus ir tik tada įsileis vyrus į gimdyklas.

Karantinas skaudžiai smogė būsimiems tėvams, porą mėnesių buvo uždrausta gimdyme dalyvauti partneriams ar kitiems artimiesiems. Tiesa, sušvelnėjus karantino sąlygoms ligoninės gali pačios spręsti leisti ar neleisti kūdikių tėvams dalyvauti gimdyme. Kai kurios ligoninės renkasi to nedaryti, o kitos planuoja atlikinėti koronaviruso testus ir tik tada įsileis vyrus į gimdyklas.

REKLAMA

O štai Lietuvos akušerių asociacijos vadovė sako, kad draudimas vyrams dalyvauti gimdyme į ne vienus namus atnešė taiką, esą daugelis jų ir taip nenorėjo to daryti, bet buvo verčiami savo sutuoktinių. Visgi dulos kiek anksčiau yra sakiusios, kad gimdančios moterys šalia savęs turėdamos artimą žmogų sunkų procesą išgyvena lengviau, todėl partnerio buvimas greta – itin svarbus. 

Tiesa, prieš ligoninėms priimant sprendimą ar leisti vyrams dalyvauti gimdymuose, Lietuvos akušerių ir ginekologų draugija pateikė sąlygas, kurių turėtų laikytis kartu gimdyme dalyvaujantis asmuo: dėvėti kaukę, nesirgti ir neturėti kitokių ligai būdingų simptomų. 

REKLAMA
REKLAMA

Dalyvauti gimdyme sostinėje kol kas bus galima tik Vilniaus gimdymo namai, partneriams, kurie laikosi visų saugumo sąlygų, nutarė atverti gimdyklų duris. Čia gimdyvei ir ją lydinčiam žmogui bus atliekamai koronaviruso testai gimdyvę lydintis asmuo privalės būti tik toje patalpoje su paciente, kurią nurodo medicinos personalas. Nebus galima vaikščioti į lauką ir atgal. 

REKLAMA

O štai Santarų universitetinėje ligoninėje gimdysiančios moterys dar turės pakentėti, ši ligoninė vyrų ir kitų artimųjų į gimdyklas dar neįsileis. Santarose, tiesa, visiškai kituose skyriuose ir padaliniuose, gydomi sunkiausi koronaviruso ligoniai, todėl karantino lengvinimas klinikose dar nenumatomas. 

Kitoje ligoninėje, kurią sostinės moterys rinkdavosi gimdyti, situacija dar nepalankesnė. Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje, tiesa, ne akušeriniame skyriuje, įsisuko koronaviruso židinys, todėl ligoninė keisti griežtų karantino sąlygų kol kas neketina, vyrai ir kiti pašaliniai asmenys į gimdymus įleidžiami nebus. 

REKLAMA
REKLAMA

Kauno klinikinėje ligoninėje, laikantis visų reikalavimų, nuo gegužės 18 dienos taip pat galima partneriams dalyvauti gimdyme. P. Mažylio gimdymo namuose taikomas analogiška reikalavimų sąrašas, bet partneriams dalyvauti gimdyme leidžiama. 

Klaipėdos universitetinė ligoninė irgi pamažu atsiveria gimdyves lydintiems asmenims. Pranešama, kad vyrai galės dalyvauti gimdyme, bet prieš tai turės būti pasidarė koronaviruso testą, dėvėti apsaugines priemonės. 

Šiaulių respublikinės ligoninės atstovai informavo, kad šią savaitę jau priima moterų vyrus kartu su jomis dalyvauti gimdyme.

Pasak jų, poroms kartu bus atliekami koronaviruso testai, tikrinama ar jie sveiki. Prašoma, kad gimdymą stebėti atvykstantis vyras turėtų savo vienkartines apsaugos priemones, jam taip pat nebus leidžiama vaikščioti į lauką ir atgal, bus norima, kad jis visą laiką būtų ten, kur leidžia ir rekomenduoja medicinos personalas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Panevėžyje situacija panaši, vyrus dalyvauti gimdyme kartu su savo moterimis, jau leidžia, bet reikalauja, kad šie atvyktų jau pasidarę koronaviruso testus. 

Visgi sutuoktinio dalyvavimas gimdyme, pasak Lietuvos akušerių asociacijos vadovės Violetos Staniulevičienės, nebūtinai yra pati geriausia mintis. Pasak jos, saugumas, kai dalyvauja vyras, yra sąlyginis, bet kita vertus, moterys taip pat atvažiuodavo gimdyti ne iš kažkur kitur, o iš namų, kuriuose gyveno kartu su vyru. 

„Šeimose buvo mažiau konfliktinių situacijų, kai buvo nutarta, kad gimdyme dalyvauti sutuoktiniams yra uždrausta, nebebuvo prievartos iš žmonos pusės, kad tu būtinai turi dalyvauti gimdyme. Jei vykdytume apklausą, paaiškėtų, kad galimai tik pusė vyrų nori dalyvauti gimdyme, o kita pusė – ne, bet vykdo žmonų norus.

REKLAMA

Taip, kad tai yra ginčytini dalykai. Gal visuomenė turėtų apsvarstyti šį dalyką ir nutarti ar tikrai verta dalyvauti gimdyme. <..> Moterys taip pat tai vertina skirtingai, daugelis pasiduoda madai, šeimose vyrauja prievarta šiuo klausimu, vyrų reikalaujama dalyvauti gimdyme, nes ir kiti vyrai dalyvavo“, – dėstė V. Staniulevičienė. 

Jaučiasi paliktos

Visgi Dulų asociacijos vadovė Lina Gabrijolavičienė kiek anksčiau yra sakiusi, kad draudimas dalyvauti gimdymuose kitiems asmenimis yra tik rekomendacinis, nors Lietuvoje jis buvo taikomas, kaip būtinasis. 

„Nė vienai moteriai gimdyti šiuo metu su vyru nepavyksta, nors toks sprendimas [dokumentuose] yra tik rekomendacinis. Pasaulyje mažai kur yra visiškai draudžiama dalyvauti gimdymuose kitiems žmonėms. Lietuva seka PSO rekomendacijomis, bet jie papildė ir paaiškino savo rekomendacijas, ten sakoma, kad gimdyvė net ir tokiu metu turi turėti palydovą gimdyme“, – sakė Dulų asociacijos vadovė. 

REKLAMA

Anot jos, emocinis gimdyvės palaikymas nėra prabanga ar antrinė būtinybė, moterys daug geriau jaučiasi per gimdymą ir po jo, kai nėra viena. 

„Nežinia, kaip dabar būtų galima elgtis. Bet aišku, kad akušerių krūvis didesnis nei iki šiol. Į mažesnes ligonines važiuoja daugiau žmonių, vengiama Santarų ar Kauno klinikų. <...> Greta esanti slaugė ar akušerė neturi reikiamų įrankių suteikti emocinę paramą, net ir labai geranoriškai nusiteikusi. Situacija išties sudėtinga, neaišku, iš kurios pusės į tai žiūrėti. Iš medikų perspektyvos, suprantama, kodėl jie mėgina riboti kontaktus.

Jie yra tikrai didelės rizikos grupėje, bet gimdyvėms dabar labai nepalankus metas. Nežinau, kam reiktų tekti pirmenybę – medikų ar moterų saugumui. Nėra taip, kad gimdymas yra tik viena diena, pakentėjai ir praeis. Patirtys lieka ilgam, gimdymo metu gali būti patiriamos traumos, kurios nebus fizinės, bet emocinės, psichologinės“, – kalbėjo L. Gabrijolavičienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak dulos, nusiskundimų iš moterų girdėjosi daugybė, jos jautėsi, kaip žuvys, išmestos į krantą.

Lietuvos akušerių ir ginekologų draugijos surašytos sąlygos, kurių turėtų laikytis gimdyme dalyvaujantis vyras:

Dalyvaujama tik gimdymo metu;

Leidžiama dalyvauti tik vienam asmeniui;

Lydintis asmuo turi neturėti simptomų dėl COVID-19 infekcijos ir nebūti saviizoliacijoje dėl epidemiologinės situacijos, turi dėvėti kaukę;

Vykdant Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo 2020 m. balandžio 17 d. Nr. V-899 sprendimą, būti ištirtas dėl koronaviruso infekcijos, jam turi būti atliktas viruso SARS-CoV-2 tyrimas (tiriant PGR metodu);

REKLAMA

Kiekviena akušerijos paslaugas teikianti įstaiga, dėl artimųjų dalyvavimo gimdyme priima savo įstaigos priimtą tvarką.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų