REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Naujajai koronaviruso atmainai plintant, intensyvesnius tyrimus pradeda ir Lietuvos mokslininkai. Sekoskaitą vykdančios šalies laboratorijos susitarė, kokių naujų priemonių imsis, kad atmainai patekus į Lietuvą, ji čia būtų aptikta kaip įmanoma greičiau. Mokslininkai sako, kad patvirtinti, jog atmaina pasiekė Lietuvą, hipotetiškai prireiktų maždaug keturių dienų nuo užsikrėtusio asmens atvykimo į šalį.

Naujajai koronaviruso atmainai plintant, intensyvesnius tyrimus pradeda ir Lietuvos mokslininkai. Sekoskaitą vykdančios šalies laboratorijos susitarė, kokių naujų priemonių imsis, kad atmainai patekus į Lietuvą, ji čia būtų aptikta kaip įmanoma greičiau. Mokslininkai sako, kad patvirtinti, jog atmaina pasiekė Lietuvą, hipotetiškai prireiktų maždaug keturių dienų nuo užsikrėtusio asmens atvykimo į šalį.

REKLAMA

Pasaulyje pradėjus plisti įvairioms koronaviruso atmainoms, Lietuvoje dar vasario pradžioje buvo pradėti vykdyti viruso genetinio kodo tyrimai.

Nacionalinei visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijai (NVSPL) buvo pavesta sudaryti sutartis dėl viruso genomo sekoskaitos tyrimų.

Lietuvos laboratorijos imasi dviejų naujų priemonių

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) doktorantas, NVSPL genetikas Lukas Žemaitis aiškina, kad sekoskaitos tyrimai iki šiol Lietuvoje vykdavo kas savaitę.

REKLAMA
REKLAMA

Kiekvieną savaitę iš visų gautų teigiamų mėginių atsitiktinai parenkamas proporcingas naujų atvejų skaičiui mėginių kiekis. Paprastai kas savaitę atsitiktiniu būdu atrenkama apie 600–1000 mėginių.

REKLAMA

Mėginiai paskirstomi sekoskaitos laboratorijoms, dalis jų išsiunčiami ištirti į užsienio laboratorijas. Į užsienį paprastai siunčiami tie mėginiai, kurių nepajėgia ištirti Lietuvos laboratorijos.

„Atliekama sekoskaita, laboratorijos per savaitę paprastai atlieka tokius tyrimus ir duomenis pateikia vieningoje sistemoje, įkelia į tarptautinę duomenų bazę. Šis procesas vyksta iki šiol, visa Lietuva yra padengiama, paprastai apie 10 proc. visų teigiamų atvejų yra nusekvenuojami“, – tv3.lt pasakoja L. Žemaitis.

Taip tyrimai vyko nuo vasario, tačiau dabar, susidūrus su nauja, spėjama, pavojingesne atmaina, procesas Lietuvoje šiek tiek keisis. Pasak L. Žemaičio, reikia patobulinti sekoskaitos tyrimus, kad jie būtų atliekami greičiau.

REKLAMA
REKLAMA

Pirmadienį sekoskaitos tyrimus vykdančių laboratorijų susitikime buvo nuspręsta pradėti taikyti dvi priemones, kad tyrimai būtų atliekami greičiau. Pirma, sekoskaitai bus nukreipiami ne tik atsitiktinai ar epidemiologų atrinkti mėginiai – bus tiriami ir visi įvežtiniai atvejai.

„Sekoskaita bus atliekama greičiau. Tam buvo pasirinktos kelios laboratorijos Lietuvoje, kurios gali atlikti tyrimus, kai mėginių kiekis nėra didelis. Dar dvejose laboratorijose bus nukreipiami mėginiai. Taip turėsime greitesnį ištyrimą“, – pasakoja L. Žemaitis.

Kita priemonė, kurios ketina imtis laboratorijos – specifinių reagentų naudojimas atliekant tyrimus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tam tikri reagentai leidžia įtarti būtent šios atmainos buvimą. Jei pamenate situaciją su alfa atmainos plitimu, buvo pastebėta, kad dirbant su tam tikrais reagentais yra gaunamas neigiamas signalas, jei yra ši viruso atmaina. Nors to negali patvirtinti, tai yra netieisoginis pamatavimas, bet tai leidžia gana stipriai įtarti, kad tai yra tam tikra atmaina.

Šiuo atveju, turime analogišką situaciją. Visos šalies laboratorijos bus prašomos nustačius neigiamą S geno signalą, apie tokius mėginius pranešti ir juos skubos tvarka siųsime sekoskaitai“, – aiškina L. Žemaitis.

Pasak L. Žemaičio, kai kurie mėginiai vis tiek bus siunčiami į užsienį, kad būtų ištirta kuo daugiau mėginių.

REKLAMA

Žemaitis: „Ištyrimas užtruks apie pusę savaitės“

Planuojama, kad nuo šiol Lietuvoje sekoskaitos tyrimai vyks du kartus per savaitę. Kiek užtruktų atmainą nustatyti Lietuvoje?

Įsivaizduokime, kad šiandien į Lietuvą atvyko omikron atmaina užsikrėtęs asmuo, turintis simptomų. L. Žemaitis skaičiuoja, kad patvirtinti užsikrėtimą, tai yra, atlikti koronaviruso testą ir gauti atsakymą užtruktų apie vieną dieną.

„Jeigu tyrimas bus teigiamas, prisideda viena diena mėginio surinkimui ir nuvežimui į laboratoriją. Ir reikia maždaug dviejų dienų sekoskaitai atlikti. Ištyrimas užtruks apie pusę savaitės“, – teigia L. Žemaitis.

Jeigu dar prieš atliekant sekoskaitą tyrimo rezultatai rodys, jog S genas nebuvo rastas, apie tai epidemiologai bus informuojami nelaukiant sekoskaitos tyrimo rezultato.

REKLAMA

„Sekoskaitos rezultatai tik patvirtins arba paneigs, ar tai yra ta atmaina. Epidemiologines priemones galima taikyti anksčiau“, – sako L. Žemaitis.

Mokslininkas sako, kad spėti, ar omikron jau pasiekė Lietuvą lygu burti iš tirščių. Vis dėlto ankstesnė patirtis rodo, kad jei nauja atmaina būdavo patvirtinama Jungtinėje Karalystėje, ji už maždaug dviejų savaičių būdavo aptinkama ir Lietuvoje.

„Sekoskaita yra vykdoma visada, mes dar nematome šio varianto. Tikėtina, kad jo paplitimas yra gerokai mažesnis nei 1 proc., jei jis jau yra iš viso čia atvežtas“, – komentuoja L. Žemaitis.

Pasak specialisto, Lietuvoje iš viso yra nustatyta per kelis šimtus įvairių koronaviruso atmainų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

PSO: įprasti PGR testai aptinka omikron atmainos virusą, kitų testų jautrumas tiriamas

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) sekmadienį nurodė, kad įprasti polimerazės grandininės reakcijos (PGR) testai pajėgūs aptikti naujosios omikron atmainos koronaviruso infekciją, tačiau aiškinamasi, koks yra kitų testų jautrumas šio susirūpinimą keliančio varianto patogenui.

„Plačiai naudojami PGR testai toliau aptinka infekciją, įskaitant užsikrėtimą omikron, kaip stebėjome ir kitų variantų atveju“, – sakoma atnaujintame PSO pranešime apie naująją viruso atmainą.

„Tęsiamos studijos siekiant nustatyti, ar yra koks nors poveikis kitų tipų testams, įskaitant greituosius antigenų aptikimo testus“, – pridūrė Jungtinių Tautų sveikatos apsaugos organizacija.

REKLAMA

PSO penktadienį pripažino omikron variantą keliančiu susirūpinimą. Ši COVID-19 sukeliančio koronaviruso atmaina anksčiau šį mėnesį pirmąkart buvo aptikta Pietų Afrikoje.

Prie didžiausią nerimą keliančių COVID-19 sukeliančio koronaviruso atmainų grupės taip pat priskiriamas šiuo metu labiausiai išplitęs delta varianto virusas, taip pat kiek mažiau užkrečiamos alfa, beta ir gama padermės.

Iki sekmadienio apie užfiksuotus pirmuosius užsikrėtimo omikron varianto virusu paskelbė virtinė šalių. Stengdamosi suvaldyti dar menkai ištirto ir potencialiai pavojingesnio patogeno plitimą, daugelis valstybių ėmėsi riboti oro susisiekimą ir įvedė kitų suvaržymų.

REKLAMA

Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen (Urzula fon der Lajen) sakė, kad vyriausybės „lenktyniauja su laiku“, stengdamosi išsiaiškinti naujos atmainos ypatumus.

Naujo varianto, kuris gali pasirodyti esąs itin užkrečiamas, atsiradimas sukėlė abejonių, kiek veiksmingos bus pasaulinės pastangos įveikti COVID-19 pandemiją. Šalys buvo priverstos vėl imtis suvaržymų, kurių, kaip daugelis vylėsi, turėjo nebeprireikti.

Atnaujintame pranešime PSO nurodė, kad „dar neaišku“, ar omikron lengviau perduodamas nuo vieno žmogaus kitam, taip pat ar šio varianto infekcija sukelia sunkesnių susirgimų negu ankstesnės atmainos.

„Šiuo metu nėra jokios informacijos, kuri leistų manyti, jog su omikron susiję simptomai kaip nors skiriasi nuo sukeliamų kitų variantų“, – pabrėžė agentūra.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pirminiai duomenys rodo, kad dėl omikron varianto galbūt didesnė rizika vėl užsikrėsti koronavirusu asmenims, kurie jau yra persirgę COVID-19, bet kol kas šiuo klausimu turima labai mažai informacijos.

PSO nurodė dedanti pastangas išsiaiškinti naujos atmainos poveikį lig šiol taikytoms apsaugos nuo COVID-19 priemonėms, įskaitant vakcinas.

Kalbant apie gydymo priemones, PSO kelia prielaidą, kad kortikosteroidiniai ir IL6 receptorius blokuojantys preparatai išliks veiksmingi gydant sunkių formų COVID-19. Taip pat bus įvertinta, ar kitos gydymo priemonės taip pat yra veiksmingos užsikrėtus omikron atmainos virusu.

Pasak PSO, naujojo viruso varianto įvairių aspektų tyrimai gali trukti kelias savaites, kol bus padarytos kokios nors išvados.

REKLAMA

„PSO koordinuoja veiksmus su dideliu skaičiumi tyrėjų visame pasaulyje, kad geriau suprastų omikron, – nurodė agentūra. – Daugiau informacijos atsiras ateinančiomis dienomis ir savaitėmis.“

Lietuva kol kas neturi planų stabdyti kelionių dėl omikron atmainos

Lietuva kol kas neturi planų stabdyti kelionių dėl naujos koronaviruso atmainos omikron, sako sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.

„Mes neturim tiesioginių skrydžių (su Pietų Afrika), tai čia kalba eitų apie kažkokius horizontalius sprendimus. Šiandien yra sprendimai tokie, kokie yra“, – pirmadienį žurnalistams Seime sakė ministras.

Lietuva penktadienį patvirtino, kad dėl Pietų Afrikos Respublikoje aptiktos naujos koronaviruso atmainos atvykstantiems iš šio regiono reikės izoliuotis ir atlikti du testus – trečią ir septintą dieną.

REKLAMA

Gavus neigiamą antro testo rezultatą, izoliaciją bus galima nutraukti.

Ši tvarka galios atvykstantiems iš Pietų Afrikos, Zimbabvės, Mozambiko, Lisoto, Botsvanos, Namibijos, Esvatinio.

Pasaulio sveikatos organizacija pirmadienį įspėjo, kad naujasis koronaviruso omikron variantas visame pasaulyje kelia labai didelę riziką, nors jo pavojingumas ir užkrečiamumas dar ne iki galo aiškūs.

Dėl naujos viruso atmainos keliamos grėsmės kai kurios pasaulio šalys jau sugriežtino kelionių tvarką.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų