REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Saulei pašvietus dažnas sunerimsta: kas žvalgosi naujos palapinės, kas traukia dviratį iš garažo ar dairosi po internetą ieškodamas pigesnių lėktuvo bilietų. Kiekvienam savo - kas saule mėgausis Turkijoje, o kas keliaus po gimtąjį kraštą. Dažnai kelionės maršrutus koreguoja ne tik galimybės, bet ir neramūs gandai iš šiltųjų kraštų, tačiau nusiminti neverta - ateinanti vasara žada nemažai smagių akimirkų ir Lietuvoje.

REKLAMA
REKLAMA

Atrinkti įdomiausi Lietuvos dvarai

Keliaujant svarbu turėti tikslą ir kuo daugiau informacijos, tuomet kelionė bus sklandi, o aplankyti objektai atsivers visu savo grožiu. O kelionės tikslas gali būti įvairus - galima aplankyti įdomiausias šalies vietoves arba, sakykime, įdomiausius šaltinius, pilis, Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytauto pastatytas bažnyčias ar dar kitas Jūsų pomėgius atitinkančias įdomybes.

REKLAMA

O gal galėtume pasiūlyti aplankyti įdomiausius Lietuvos dvarus? Jokiu būdu ne visus! Nes dvarų ir dvarviečių Lietuvoje kone 2 tūkst. ir tikrai ne visi tokie įdomūs, kad norėtum skirti jiems pusę metų. Tačiau aplankyti pačius įdomiausius - rekomenduojame! Jei ne pusdieniui, tai bent akies krašteliu pravažiuojant. O patys įdomiausi dvarai be pusdienio tyrinėjimų nepasiduoda.

Kad būtų paprasčiau keliauti ir atrinkti įdomiausius dvarus iš tokios gausybės, galite pasinaudoti leidyklos „Terra Publica“ išleistą naujutėlaitį žinyną „153 įdomiausi Lietuvos dvarai“, kurį leidykla skaitytojams pristatė vasario mėnesį Vilniaus knygų mugės metu.

REKLAMA
REKLAMA

Vertino pagal įvairiausius kriterijus

Kuo keliautojui galėtų pasitarnauti 320 puslapių didžiulis žinynas? Dviračiu į kelionę vežtis tikrai nepatogus, užtat informacijos apie dvarus tiek, kad vargu ar iki vasaros pradžios pavyktų perskaityti! 60 autorių (taip rašoma knygos galiniame viršelyje) tikrai nuoširdžiai padirbėjo. Knygoje pateiktas Lietuvos žemėlapis su pažymėtais įdomiausiais Lietuvos dvarais ir nuoroda į knygos puslapius - patogu sudarant kelionės maršrutą. Informacija apie dvarus labai išsami: istorija, valdžiusios giminės, išlikusių pastatų aprašymai, parkų, kitų su dvaru susijusių pastatų aprašymai, įdomybės. Tikrai viskas, ką reiktų žinoti apie dvarą planuojant jį aplankyti kaip keliautojui. Netgi senovinės nuotraukos su dvarininkais: taip ir atgyja prieš akis išsipusčiusios tų laikų damos ar susirūpinę savo ūkiu dvarininkai su gilia raukšle kaktoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Didžiausias Lietuvoje - Pakruojo dvaras

Bent keletą valandų siūloma skirti Pakruojo, Verkių, Baisiogalos, Trakų Vokės, Joniškėlio, Žagarės, Plungės, Rokiškio, Švėkšnos ir Burbiškio dvarams. Burbiškio dvarą geriausia aplankyti pavasarį žydint tulpėms, nors pasigėrėti puikiu parku ir gražiais jo tilteliais galima bet kuriuo metu. Pasirodo, Pakruojo dvaras yra didžiausias Lietuvoje, o jo ansamblį sudaro net 34 paminkliniai pastatai, išsidėstę 48,2 ha plote. Būtinai reiktų apžiūrėti vandens malūną (jų šiame dvare net 2), arkinį tiltą ir gražius parko vartus. Rūmuose išlikę ir vertingų interjerų.

REKLAMA

Verta aplankyti ir  Joniškėlyje, apie 25 km nuo Pakruojo esantį, Karpių giminės statytą dvarą. Šio dvaro biblioteką tvarkė lietuviškų kalendorių pradininkas Laurynas Ivinskis, o dvarininko pastatytoje ligoninėje dirbo Gabrielė Petkevičaitė-Bitė.

Žirgų mylėtojams - Žagarės dvaras

Jei domitės menu ir interjerais, turėtumėte būtinai aplankyti ne tik Pakruojo, bet ir Verkių, Trakų Vokės ir Švėkšnos dvarus. Įdomus ir  Rokiškio dvaras, kuriame įsikūręs Rokiškio krašto muziejus. Jame eksponuojama grafų drabužių kolekcija. Čia pat ir  Rokiškio Šv. Apaštalo evangelisto Mato bažnyčia, prie kurios  stovi įdomi jos fundatoriaus Reinoldo Tyzenhauzo statula. Kiekvienam, aplankiusiam Rokiškį, būtina pereiti pėsčiųjų alėja nuo dvaro iki bažnyčios, mat toks dvaro ir bažnyčios susiejimas - dvarininkų užmanymas.

REKLAMA

Tiems, kurie labai domisi žirgais, Žagarės dvaras turėtų būti tikras atradimas. Ten galima ne tik pajodinėti, bet ir pamatyti vieną seniausių Lietuvos žirgynų bei daugybę su žirgais susijusių savitos architektūros pastatų. Buvusiose dvaro arklidėse išlikę autentiškų detalių ir senovinis keraminių plytelių grindinys.

Baisiogalos dvare reiktų aplankyti ne tik dvaro parką su nuostabiais liūtukais papuoštais šuliniais, bet ir užeiti į rūmų vidų - rūmų salėse išlikę interjerai. Žinia, kad puikiai išlikusių ir restauruotų interjerų Lietuvoje labai mažai, ant pirštų būtų galima suskaičiuoti.

Jei domitės ir kitais Lietuvos lankytinais objektais, pavartykite ir kitas leidyklos „Terra Publica“ „153 įdomiausi...“ serijos knygas - „153 įdomiausios Lietuvos bažnyčios“ ir „153 įdomiausi Lietuvos miesteliai“. Sėkmės planuojant keliones po Lietuvą!

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų