REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos vadovaujamos Goro provincijos atkūrimo grupės šeštosios pamainos (PAG-6) vadas pulkininkas Albertas Kondrotas, Lietuvos Specialiosios misijos (SM) vadovas Aleksandras Matonis ir SM vadovo pavaduotojas Marius Alekna ; susitiko su konfliktuojančių Afganistano Goro provincijos rytiniame pakraštyje gyvenančių baibogų ir sardarų genčių seniūnais.

REKLAMA
REKLAMA

Į Goro provincijos policijos vadovo generolo Šacho Nurio ir Provincijos tarybos pirmininko Muhamado Davudo Gafario sukviestą susirinkimą susirinko daugiau kaip šimtas baibogų, sardarų ir kitų rajone gyvenančių genčių atstovų. Kreipdamiesi į susirinkusiuosius, Goro policijos viršininkas, vietos valdžios atstovai ir Lietuvos misijos vadovas kvietė gentis nutraukti nesantaiką ir, sudėjus ginklus, susėsti prie derybų stalo.

REKLAMA

Vėliau policijos generolas, provincijos tarybos pirmininkas, PAG vadas ir SM diplomatai atskirai susitiko su priešingų „stovyklų“ atstovais – genčių seniūnais ir kitais įtakingais žmonėmis. Kiekviena iš genčių pateikė savo argumentų, esą įrodančių pretenzijų į ginčytiną žemę pagrįstumą.

Per šešias valandas prie rytietiškos arbatos puodelių trukusius pokalbius buvo susitarta, kad abi konfliktuojančios gentys deryboms į Čagčaraną deleguos savo atstovus. Be to, gentys sutiko, kad neginčys teismo sprendimo dėl žemės nuosavybės. Praėjusį savaitgalį baibogų ir sardarų delegacijos atvyko į Čagčaraną, kur pradėjo ilgai truksiančias derybas dėl žemės.

REKLAMA
REKLAMA

„Sunku numatyti, ar kelis dešimtmečius trukęs ir dešimtis gyvybių pareikalavęs konfliktas dėl žemės bus išspręstas greitai, juk gentainių širdis užtvindė nuoskauda ir kraujo keršto troškimas. Vis dėlto, itin svarbu, kad bent šį kartą nekalens „kalašnikovai“, o genčių atstovai kalbėsis prie derybų stalo“, – sakė Specialiosios misijos vadovas A. Matonis.

„Pusamžio konfliktas įrodė abiem pusėms, jog jėga ne tik neįmanoma pasiekti susitarimo, bet ir užtikrinti saugaus gyvenimo savo šeimoms. Todėl trūko tik pirmo padrąsinamojo žingsnio siekiant susodinti juos prie derybų stalo, kad būtų surastas taikus abiem pusėms priimtinas sprendimas. Lietuvos civilinės ir karinės misijos bendrų pastangų dėka šis žingsnis buvo žengtas,“ – sakė PAG-6 vadas pulkininkas Albertas Kondrotas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Baibogų ir sardarų gentys jau daugiau nei pusę amžiaus nepasidalija derlingų žemių Harirudo upės slėnyje, o per 1992 metais įsiliepsnojusį konfliktą buvo nužudyti 45 vienos šių genčių vyrai. Nesantaika tęsiasi iki šiol, o visiškai neseniai viena iš genčių užkimšo drėkinimo kanalą, vedantį į konkuruojančios genties naudojamą žemę. Vasario pabaigoje, pasipiktinę vieno savo lyderių suėmimu, baibogai užėmė Doulat Jaro administracijos ir policijos pastatus. Krizę pavyko išspręsti taikiai.

Lietuvos vadovaujama PAG misija Afganistano Goro provincijoje pradėjo veikti 2005 m. birželio mėnesį. Pagrindinė PAG užduotis – padėti Afganistano valdžiai plėsti įtaką provincijoje, užtikrinti saugumą ir sudaryti tinkamas sąlygas provincijai atkurti.

PAG yra NATO Tarptautinėms saugumo paramos pajėgoms (angl. NATO International Security Assistance Force, ISAF) priklausanti Lietuvos vadovaujama bendra civilinė ir karinė misija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų