REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Policininkai 24 valandas per parą, 7 dienas per savaitę stebės, ką viešai rašote feisbuke, naujienų portalų komentarų skiltyse. Jei įniršęs internautas pradės kurstyti neapykantą, pareigūnas viešai, kaip gatvėje, pažeidėją perspės. Jei to nepakaks, sulaukti bus galima ir baudos. Policija domins ne tik neapykantos kurstymas, valdžia  nori skirti dėmesio skleidžiamam melui apie skiepus nuo COVID-19.

Policininkai 24 valandas per parą, 7 dienas per savaitę stebės, ką viešai rašote feisbuke, naujienų portalų komentarų skiltyse. Jei įniršęs internautas pradės kurstyti neapykantą, pareigūnas viešai, kaip gatvėje, pažeidėją perspės. Jei to nepakaks, sulaukti bus galima ir baudos. Policija domins ne tik neapykantos kurstymas, valdžia  nori skirti dėmesio skleidžiamam melui apie skiepus nuo COVID-19.

REKLAMA

Vos tik pasigirdo pirmieji signalai, kad Lietuvos Seimas šį pavasarį gali ratifikuoti Stambulo konvencija, socialiniuose tinkluose, naujienų portaluose užvirė aršūs ginčai.

Socialiniuose tinkluose aktyviai pradėta dalintis ne tik kapeliono reakcija. Po kiekvienu straipsniu, naujiena, pranešimu, kuriame kalbama apie LGBT teises, galima skaityti šimtus žmonių komentarų. Dalis gyventojų lieja pyktį, nukreiptą į seksualines mažumas. Ne tik įžeidinėja jų atstovus, bet ir kursto neapykantą.

REKLAMA
REKLAMA

Viename komentare homoseksualai lyginami su tarakonais. Kitame, internautas netradicinę orientaciją vadina liga. Trečiame, Jonu prisistatęs komentatorius siūlo mažumas išvežti į Sibirą. Kitame gėjus, lesbietes siūloma suimti.

REKLAMA

„Pareigūnų veikla ir bus taip orientuojama, kad turi ieškoti, ar puslapių, ar grupių, stengtis pastebėti asmenis, kurie užsiima negatyvia veikla“, – sako Policijos departamento atstovas Mindaugas Akelaitis.

Pareigūnų atrankos šiam darbui jau prasidėjo

Pareigūnai atidžiai stebi virtualią erdvę, socialinių tinklų, naujienų portalų komentarų skiltis. Šiuo metu policija vykdo pirmųjų „kibernetinių patrulių“ atrankas. Kompiuteriais ir programine įranga ginkluoti naujieji pareigūnai budės internete, baus įstatymus pažeidinėjančius gyventojus.

REKLAMA
REKLAMA

„Ypatingai karantino sąlygomis gyvenimo kuo toliau, tuo daugiau persikelia į virtualią erdvę“, – pasakoja M. Akelaitis.

Kibernetiniai patruliai atidžiai stebės, ar internete nevyksta nelegali prekyba tabako gaminiais, alkoholiu. Ar nėra organizuojami nelegalūs, nesankcionuoti renginiai. Ar naujienų portalų ir feisbuko komentaruose žmonės nekursto neapykantos.

„Tikrai neliks nepastabėtos neapykantos kalbos įvairios apraiškos, galiausiai, įžeidžiantys komentarai. Jeigu pripažįstam, kad virtuali erdvė yra vieša erdvė, kur ir kiti žmonės mato, tai ir tokie dalykai, kaip įžeidinėjimas, žeminimas, necenzūrinė leksika kitų žmonių atžvilgiu nukreipta“, – teigia M. Akelaitis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Mes dažnai viešoje erdvėje girdime tą grėsmę žodžio laisvei. Saviraiškos laisvė niekaip nėra suderinama su neapykantos kalba. Tais atvejais, kai yra neapykantos kalba, nekyla abejonių“, – kalbėjo teisingumo ministrė Evelina Dobrovolska.

Kibernetiniai policininkai veiks viešai. Jei internete komentatoriai kurstys neapykantą prieš kitos tautos, rasės, seksualinės orientacijos žmonių grupes, pareigūnai viešai tuose pačiuose komentaruose skirs įspėjimą.

„Virtualūs patruliai turės paskyrą feisbuke. Bus aiškiai identifikuota, kad tai yra virtualus policijos patrulis ir jis, stebėdamas srautą, lankydamasis grupėse, pastebėjęs neigiamus komentarus, neigiamą turinį, jis ten ir rašys“, – sako M. Akelaitis.

REKLAMA

Štai, ką sako gyventojai:

„Jeigu policija rašys ten komentarus ir dalins tuos pačius įspėjimus, dauguma apskritai galvos, kad tai yra netikra anketa. Nepriims taip rimtai, kaip turėtų būti priimta.“

„Nemanau, kad čia turėtų būti pagrindinis policijos dėmesys, bet gerai.“

„Dalis gyvenimo persikėlė į internetinę erdvę, tai ją reikia ir kontroliuoti, kaip ir laiptinę, kaip ir kiemą šluoti.“

„Senai turėjo būti, nes tai buvo nekontroliuojama, jeigu atsidarydavai straipsnį, visokiausių baisių komentarų prirašyta, jų tiesiog ir nebeskaitai.“

Patruliai dirbs ir su dezinformacija

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė aiškina, kad ateityje kibernetiniai patruliai galėtų dėmesį skirti dezinformacijai: stebėti žmones, kurie piktybiškai skleidžia melą apie skiepus.

REKLAMA

„Žmonės bijo, žmonės yra įbauginti ir išsigandę. Tie asmenys, kurie tai daro, jie daro didžiulę žalą. Tai yra tikrai grėsmė mūsų visų sveikatai, mūsų saugumui ir netgi nacionaliniam saugumui. Tie asmenys, kurie tą daro sąmoningai. Organizuotas šių procesų darymas turi sulaukti atsakomybės“, – pasakoja vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.

Kol kas žmonės už skleidžiamas melagienas internete nėra baudžiami, bet sulaukia atsakomybės už neapykantos kalbą. Kurstymas prieš žmonių grupę skirtingomis aplinkybėmis užtraukia baudą arba laisvės apribojimą, arba areštą, arba laisvės atėmimą iki trejų metų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Per praėjusius metus pagal šį straipsnį buvo pradėta apie pusšimtis tyrimų. Kadangi neapykantos skleidimas vertinamas pagal Baudžiamąjį kodeksą, teisėjai šiuo metu baudžia tik nuožmiausius pažeidėjus.

Tam, kad kibernetiniai pareigūnai turėtų daugiau įrankių, Teisingumo ministerija pavasarį žada neapykantos kurstymą apibrėžti ir administracinių nusižengimų kodekse. Tai reiškia, kad baudas įtūžio nevaldantiems komentatoriams galėtų skirti pati policija.

„Artimiausiu metu registruosiu pataisas, kurios egzistuojantį baudžiamojo kodekso reguliavimą išskirtų į dvi dalis. Vienas dalis išlieka Baudžiamajame kodekse. Antra dalis keliauja į Administracinių nusižengimų kodeksą. Preziumuojama, kad galėtų būti taikoma, tarkim, nuo 50-ies eurų bauda. Ir jeigu yra pakartotiniai komentarai, kurie būtų Administracinių nusižengimų kodekse vertinti, tai iki 3000 eurų“, – teigia E. Dobrovolska.

REKLAMA

„Pats pirminis patraukimas atsakomybėn ir pirminės nuobaudos paskyrimas yra policijos žinioje. Tai reiškia procesas yra labai trumpas, greitas. Neturim lūkesčio nubausti kuo daugiau žmonių. Turim lūkestį, kad kuo daugiau žmonių pastebėtų ir suprastų, kad yra negerai“, – kalbėjo M. Akelaitis.

Kibernetiniai patruliai neapsiribos feisbuku, ar naujienų portalų komentarų skiltimis. Pareigūnai neapykantos kurstymo galės ieškoti ir kitose viešose platformose, pavyzdžiui, jaunimo mėgstamos „Discord“ platformos grupėse.

Pirmieji kibernetiniai patruliai dirbti turėtų pradėti šį mėnesį. Po trijų mėnesio veikimo Policijos departamentas vertins iniciatyvą, spręs, ar didinti pareigūnų skaičių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų