REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Konservatoriai ir dvi liberalų partijos skelbia pasiryžimą formuoti naują Vyriausybę. Seimo rinkimuose laimėjusi Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai ilgai nelaukė. Po vidurnakčio jie Seime pradėjo derybas su koalicijos partneriais Laisvės partija ir Liberalų sąjūdžiu.

Konservatoriai ir dvi liberalų partijos skelbia pasiryžimą formuoti naują Vyriausybę. Seimo rinkimuose laimėjusi Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai ilgai nelaukė. Po vidurnakčio jie Seime pradėjo derybas su koalicijos partneriais Laisvės partija ir Liberalų sąjūdžiu.

REKLAMA

Konservatoriai, Liberalų sąjūdis ir Laisvės partija pirmadienio naktį paskelbė, kad ketina formuoti Ingridos Šimonytės vadovaujamą Vyriausybę. Aiškėja, ko iš partnerių norėtų ir liberalios partijos prisijungiančios prie formuojamos koalicijos.

„Esame pasiryžę telktis siekdami atkurti pasitikėjimo ryšius Valstybėje bei tarp jos žmonių ir formuoti koaliciją bei Vyriausybę, vadovaujamą Ingridos Šimonytės“, – rašoma partijos pirmininkų deklaracijoje.

Pirminiais duomenimis, Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai laimėjo 50 mandatų Seime ir kartu su koalicijos partneriais turėtų trapią daugumą parlamente. Liberalų sąjūdis – 13 mandatų, o Laisvės partija – 11 mandatų. Iš viso naująją koaliciją sudarytų trapi dauguma iš 74 Seimo narių.

REKLAMA
REKLAMA

Trijų partijų vadovai teigia, kad Seimo rinkimais Lietuvos piliečiai „išreiškė naujos politinės kultūros ir kokybės lūkestį“.

„Visuomenė išreiškė pasitikėjimą demokratinėmis, teisės viršenybės principą, žmogaus teises gerbiančiomis politinėmis partijomis, o šalį valdžiusių atžvilgiu sumenkęs pasitikėjimas liudija politinių permainų būtinybę“, – rašoma deklaracijoje.

REKLAMA

Partijų vadovai teigia, kad „Lietuva bus stipresnė, jei politinės jėgos gebės rasti ilgalaikius susitarimus dėl svarbiausių valstybės ir visuomenės raidos klausimų“.

„Esame pasiruošę atstovauti visiems Lietuvos piliečiams, o ne tik tuos, kurie balsavo už mūsų politines jėgas. Todėl prie sutarimų dėl svarbiausių koalicijos darbų kviesime prisijungti ir kitas parlamentines politines jėgas bei svarstysime įtraukti jų programines idėjas“, – rašoma deklaracijoje.

Liberalios jėgos vardija, kokius ministrus norėtų parinkti

Laisvės partijos lyderė Aušrinė Armonaitė truputį anksčiau sekmadienį paskelbė, kad eitų į centro-dešinės koaliciją su konservatoriais. V. Čmilytė-Nielsen tokios galimybės taip pat neatmeta.

REKLAMA
REKLAMA

„Mes esame preliminariai kalbėję tiek su Ingrida, tiek su Aušrine, kad šiąnakt, esant pakankamam mandatų skaičiui, tikrai susitiksime. Iš mano pusės tai bus susitikimas pasinaudojant elektroninėmis ryšio priemonės, tačiau bet kokiu atveju toks pokalbis tikrai įvyks, jei tai lems rezultatai. Kol kas jų neturime“, – sako Liberalų sąjūdžio pirmininkė.

Dar anksčiau V. Čmilytė-Nielsen žurnalistams yra sakiusi, kad pergalės atveju norėtų skirti tris ministrus: Švietimo, Aplinkos ir Ekonomikos ir inovacijų. Naujienų portalui tv3.lt Liberalų sąjūdžio pirmininkė sako, kad partija yra apgalvojusi ir ką skirtų vadovauti šioms ministerijoms.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Simonas Gentvilas yra mūsų kandidatas į Aplinkos ministrus. Į sveikatos ministrus buvome kaip šešėlinį ministrą paskyrę Audrių Klišonį. Ekonomikos ir inovacijų ministru mes matome Simoną Kairį. Taip pat turime stiprų kandidatą į Vidaus reikalų ministrus Vitalijų Gailių. Turime kandidatę ir į švietimo ministres, bet tai nėra partijos narė. Tai yra ekspertė, o jos pavardės nenorėčiau įvardinti“, – sako V. Čmilytė-Nielsen.

Negalutiniais duomenimis, TS-LKD antrajame ture susižėrė 26 mandatus, pirmajame – 24. iš viso laimėjo 50 mandatų. Į antrąjį turą iš viso pateko 54 partijos atstovai.

„Manau, kad mes kabėsimės lygiai su abiem liberaliom partijom, neišskirdami ir nereitinguodami jų. Manau, kad Laisvės partija neturėjo didelio atstovavimo šioje kadencijoje. 

REKLAMA

Bet galiu pasakyti, kad pasitikėjimo lygis, kurį sugebėjome sukurti, dirbdami opozicija, tikrai leidžia pradėti kalbas, kurios būtų orios, garbingos, grindžiamos dideliu pasitikėjimo kreditu“, – rinkimų naktį žurnalistams sakė TS-LKD pirmininkas Gabrielius Landsbergis.

Landsbergis: postai nėra aptarti

G. Landsbergis sako, kad deklaracija derybos tik inicijuotos ir su potencialiais koalicijos partneriais jokie postai dar nėra aptarti.

„Kalbėjomės, kad formaliai pradedame formuoti koaliciją, nieko konkretaus – nei postai, nei sritys, visiškai to nėra, formalizavome procesų pradžią“, – žurnalistams prie Seimo pirmadienio naktį sakė G. Landsbergis.

REKLAMA

Jis sako, kad konservatoriai pradėdami derybas pirmiausia „įsiklausys į galimų partnerių pasvarstymus, pamąstymus“, kokios sritys yra jiems svarbios.

„Lūkestis yra, kad neužtruktų diskusija ir viskas vyktų ganėtinai sklandžiai, greitai (...), manau, kad svarbiausia yra pradėti nuo darbų, ką kiekvienas mano, kad svarbiausia yra įgyvendinti“, – tvirtino konservatorių lyderis.

Jei valdančiąją koaliciją suburs būtent TS-LKD, Liberalų sąjūdis ir Laisvės partija, šios partijos kartu turės bent 74 mandatus. Dėl šios priežasties G. Landsbergis sako nematantis reikalo derėtis su, pavyzdžiui, Darbo partija.

„Šiandien aritmetiškai koalicijai poreikio įtraukti kitas partijas nematome. Tačiau kalbėtis aš tikrai matau poreikį, galimybę. Ir aš neatmetu, kad tai darysime“, – svarstė G. Landsbergis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuo metu partijos sąrašo lyderė Ingrida Šimonytė, nors ir pripažįsta, kad ketina burti koaliciją su liberaliomis partijomis, dar siūlo sulaukti galutinių rinkimų rezultatų.

Į susitikimą Seime buvo atvykęs Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų lyderis Gabrielius Landsbergis, sąrašo lyderė Ingrida Šimonytė, Liberalų sąjūdžio vicepirmininkas Simonas Gentvilas, kiti partijų atstovai. 

S. Gentvilas teigė, kad derybose nuotoliniu būdu dalyvaus ir partijos pirmininkė Viktorija Čmilytė, kuri turėjo izoliuotis dėl kontaktų su koronavirusu užsikrėtusiais asmenimis.

Apie postų dalybas dar nekalba

Kol kas I. Šimonytė ir G. Landsbergis dar neskuba kalbėti apie savo kandidatus į ministrus.

„Neturiu nusistatymo, kad kažką būtinai norėčiau laikyti po savo skreitu. Jeigu bus labai puikių kandidatų, kuriuos galėtų pasiūlyti koalicijos partneriai, manau, tikrai galėtume tai svarstyti. 

REKLAMA

Yra galbūt tos sritys, kur mes turime natūraliai didesnį įdirbį – energetikos srityje, Astravo temoje ir panašiai. Turime žiūrėti atviromis akimis, kad gali geriausiai turėti visuomenės pasitikėjimą“, – rinkimų naktį žurnalistams kalbėjo I. Šimonytė.

Ji pridūrė, kad partija turi kandidatų ministrų postams.

Seimo narių mandatai pagal partijas

Sekmadienį pasibaigus antrajam Seimo rinkimų turui, paaiškėjo, kad parlamente dirbs dešimties politinių jėgų atstovai ir keturi save išsikėlę kandidatai:

Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai – 50 mandatų

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga – 32 mandatai

Liberalų sąjūdis – 13 mandatų

Lietuvos socialdemokratų partija – 13 mandatų

Laisvės partija – 11 mandatų

Darbo partija – 10 mandatų

Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga – 3 mandatai

Lietuvos socialdemokratų darbo partija – 3 mandatai

Partija „Laisvė ir teisingumas“ – 1 mandatas

Lietuvos žaliųjų partija – 1 mandatas

Save išsikėlę kandidatai – 4 mandatai

Parlamente dirba 141 Seimo narys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų